Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 2909 от 26.10.2017, Административен съд - Варна

Съд
Административен съд - Варна
Дело
Административно дело 1405/2017
Вид
Определение № 2909
Подписан
26.10.2017
Състав
КРАСИМИР РУСЕВ КИПРОВ

Личните данни в текста са заличени.

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№

2017 година, гр.Варна

ВАРНЕНСКИЯТ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД,

ХVІ-ти състав ,в закрито заседание на 25.10.2017 г., като разгледа докладваното от съдия Красимир Кипров адм.д. № 1405

/ 2017 г. по описа на съда,за да се произнесе взе предвид следното :

Делото е образувано по предявен от В.С.Д. срещу Главна Дирекция „Изпълнение на наказанията” и Ц. Софийски затвор иск с правно основание по чл.284,ал.1 от З-на за изпълнение на наказанията и задържането под стража. С влязло в сила определение № 1698/21.06.2017 г. е прекратено съдебното производство срещу ответника Ц. С. затвор. По отношение на ответника Главна Дирекция „Изпълнение на наказанията”, исковата молба е оставена без движение с определение ,постановено в проведеното на 17.10.2017 г. открито съдебно заседание,на което са присъствали ищецът Д. и назначения за негов повереник по реда на З-на за правната помощ адвокат Й.. На ищеца е предоставен

7-дневен срок за отстраняване на констатираните от съда нередности в исковата молба,а именно за посочване на надлежен ответник в смисъла на чл.285,ал.2 от З-на за изпълнение на наказанията и задържането под стража. В изпълнение на дадените от съда указания,от повереника адв.Й. е подадена молба с.д.

16375/18.10.2017 г. ,с която като ответници са посочени Министерство на правосъдието и Главна Дирекция „Изпълнение на наказанието”. Тази молба не отстранява нередностите по исковата молба в предоставения от съда 7-дневен срок,който се явява изтекъл на датата 24.10.2017 г. – Министерство на правосъдието и Главна Дирекция „Изпълнение на наказанията” са ведомства,а не специализирани органи по изпълнение на наказанията по смисъла на чл.285,ал.2 във вр. с чл.284,ал.1 от

З-на за изпълнение на наказанията и задържането под стража. С оглед последното,така посочените ведомства не са пасивно легитимирани по иск с правно основание чл.284,ал.1 от

Закона,съответно те не могат да бъдат надлежен ответник по делото,което налага прекратяване на съдебното производство,тъй като нередностите не са отстранени в предоставения 7-дневен срок. Касае се за въпрос свързан с допустимостта на предявения иск,а не за основателността на същия – когато искът е предявен срещу надлежен ответник /възможен според разпоредбите на закона/,но в хода на процеса бъде установено,че вредата е причинена не от посочения в исковата молба ответник,а от друг специализиран орган по изпълнение на наказанията,то искът би бил неоснователен,но в настоящия казус искът е предявен срещу невъзможен според изискванията на закона ответник. Предвид изложеното,съдът О

П РЕ Д Е Л И :

ВРЪЩА исковата молба на В.С.Д.,***6/22.05.2017 г. и

ПРЕКРАТЯВА образуваното въз основа на нея съдебно производство.

Определението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщаването му на ищеца Д..

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ :