Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 10 от 04.01.2019, Окръжен съд - Бургас

Съд
Окръжен съд - Бургас
Дело
Въззивно гражданско дело 1085/2018
Вид
Определение № 10
Подписан
04.01.2019
Състав
КАЛИНА СТОЯНОВА ПЕНЕВА, ВАНЯ ВАСИЛЕВА ВАНЕВА, ДАНИЕЛА ДОНЧЕВА МИХОВА

Цитирани разпоредби

  • чл.248 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.248, ал.1 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.60, ал.6 · Граждански процесуален кодекс

О П

Р Е Д

Е Л Е

Н И Е

№ V - 10 04.01.2019 год. гр. Бургас

Бургаски окръжен съд пети въззивен граждански състав на четвърти януари две хиляди и деветнадесета година в закрито заседание в следния състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: КАЛИНА

ПЕНЕВА

ЧЛЕНОВЕ: ДАНИЕЛА МИХОВА мл.с.ВАНЯ ВАНЕВА като разгледа докладваното от съдия Калина Пенева в.гр.дело номер 1085 по описа за

2018 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл.248 от Гражданския процесуален кодекс.

С решение № V-92/10.10.2018 год. по в.гр.д.№1085/2018 год. по описа на Бургаския окръжен съд е потвърдено решение № 1082 / 29.05.2018 год. по гр.д. № 9149 / 2017 год. по описа на Бургаския районен съд и е осъдена А.Г.Б.-К., ЕГН **********,*** да заплати на Г.Х.К., ЕГН **********,***, направени разноски пред въззивния съд за заплатено адвокатско възнаграждение в размер на 400 лв. / четиристотин лева /.

Постъпила е молба вх.№ 17254/30.11.2018 год. по описа на Бургаския окръжен съд, подадена по пощата на 29.11.2018 год. с която въззивницата А.Г.Б.-К., ЕГН **********,***, чрез процесуален представител адв. М.М. е направила искане за изменение на решението в частта му за разноските, на осн. чл.248 от ГПК.

В дадения срок не е постъпил отговор по молбата от насрещната страна Г.Х.К..

Бургаският окръжен съд, като взе предвид молбата, като съобрази закона и обстоятелствата по делото, намира следното:

Съгласно разпоредбата на чл.248, ал.1 от ГПК в срока за обжалване, а ако решението е необжалваемо – в едномесечен срок от постановяването му съдът по искане на страните може да допълни или да измени постановеното решение в частта му за разноските.

Предвидения в разпоредбата на чл.248, ал.1 от ГПК едномесечен срок е преклузивен, поради което след изтичането му страните нямат право да искат изменение на постановеното решение в частта за разноските. Решението, чието изменение в частта за разноските е поискано е постановено и е влязло в сила на 10.10.2018 год. , като преклузивният едномесечен срок е изтекъл на 10.11.2018 год. - неприсъствен ден, т.е. на 12.11.2018 год. / чл.60, ал.6 от ГПК /. Ето защо молбата за изменение на решението в частта за разноските подадена по пощата на 29.11.2018 год. е извън предвидения едномесечен срок и не може да сезира надлежно съда.

Молбата като недопустима следва да бъде оставена без разглеждане.

Мотивиран от горното и на осн. чл.248 от ГПК , Бургаският окръжен съд ,

О

П Р Е

Д Е Л

И :

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ молба вх. № 17254/30.11.2018 год. по описа на Бургаския окръжен съд, подадена по пощата на 29.11.2018 год. с която въззивницата А.Г.Б.-К., ЕГН **********,***, чрез процесуален представител адв. М.М. е направила искане за изменение на решение № V-92/10.10.2018 год. по в.гр.д.№1085/2018 год. по описа на Бургаския окръжен съд в частта му за разноските, на осн. чл.248 от ГПК.

Определението може да бъде обжалвано пред Бургаския апелативен съд с частна жалба , в едноседмичен срок от връчване на препис от него на страните.

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

ЧЛЕНОВЕ :1.

2.