Определение № 43 от 14.01.2020, Окръжен съд - Враца
- Съд
- Окръжен съд - Враца
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 717/2019
- Вид
- Определение № 43
- Подписан
- 14.01.2020
- В сила
- 14.01.2020
- Състав
- МИРОСЛАВ ДАНАИЛОВ ДОСОВ, НАДЯ ГЕОРГИЕВА ПЕЛОВСКА-ДИЛКОВА, ПЕНКА ТОМОВА ПЕТРОВА
Цитирани разпоредби
- чл.261,ал.1,т.1 и т.4 · Граждански процесуален кодекс
- чл.261,ал.1,т.1 и т.4 · Граждански процесуален кодекс
- чл.275,ал.1 · Граждански процесуален кодекс
- чл.276,ал.1 · Граждански процесуален кодекс
- чл.279 · Граждански процесуален кодекс
- чл.83,ал.2 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ №
Врачанският окръжен съд, гражданско отделение, в закрито заседание на 14.01.2020 год. в състав:
Председател:МИРОСЛАВ ДОСОВ
Членове:ПЕНКА Т.
ПЕТРОВА
НАДЯ ПЕЛОВСКА- ДИЛКОВА като разгледа докладваното от съдията М.Досов възз. частно гр.дело №717/2019 год., за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.274 и сл. вр. с чл.279 от ГПК.
Образувано е по частна жалба вх.№18893/25.10.2019 год. на Н.В. К. *** против разпореждане №7410/01.10.2019 год., постановено по гр.дело №934/2013 год. по описа на Районен съд-Враца, с което е върната предходна нейна частна жалба вх.№14953/30.08.2019 год. против определение №1555/24.06.2013 год. по същото дело, поради неотстранени в срок нередовности, а именно непредставяне на препис от частната жалба и приложенията й за ответницата и на документ за внесена по сметка на ОС-Враца дължима за обжалването държавна такса.
Жалбоподателката поддържа, че е изпълнила в срок дадените й указания, като е изпратила документите до Окръжен съд-Враца, а искането й за отмяна на разпореждане №7410/01.10.2019 год. се извежда от искането й за даване ход на делото и постановяване на решение.
В срока по чл.276,ал.1 от ГПК ответницата М.Н.Х. от гр. Враца не е депозирала отговор.
Частната жалбата е процесуално допустима - подадена е от лице с правен интерес в срока по чл.275,ал.1 от ГПК против подлежащ на обжалване съдебен акт. Не е внесена следващата се държавна такса от 15.00 лева, но с определение №9303/28.11.2019 год. на РС-Враца и на основание чл.83,ал.2 от ГПК жалбоподателката е освободена от задължението за внасяне на такава.
Разгледана по същество, частната жалба е неоснователна.
С определение №1555/24.06.2013 год. производството по гр.дело №934/2013 год. по описа на РС-Враца, образувано по искова молба на Н.В. К. *** и след отвод за местна подсъдност пред СРС по гр.дело №39972/2012 год. по негов опис, е прекратено поради неотстранени в срок нередовности на исковата молба.
С молба вх.№12706/25.07.2019 год. по описа на
РС-Враца ищцата Н.К. е поискала делото да бъде върнато на СРС, като е посочила, че е болна и трудно подвижна. С разпореждане от 30.07.2019 год., положенО върху молбата, съдия от РС-Враца е разпоредил на ищцата да се връчи препис от определението от 24.06.2013 год. с указания, че същото е влязло в сила като необжалвано още през 2013 год. Съобщението ведно с препис от определение №1555/24.06.2013 год. е връчено на ищцата на 20.08.2019 год.
С молба вх.№7620/28.08.2019 год. по описа на ОС-Враца /л. 5 от настоящето дело/, изпратена по пощата на 27.08.2019 год., ищцата К. е заявила, че не е получавала определение №1555/24.06.2013 год. преди 20.08.2019 год. и възприема указанията на РС-Враца като указания за подаване на частна жалба, които е изпълнила в срок. Заявила е, че ще внесе 15.00 лева, но не знае банковата сметка на ОС-Враца. подновила е искането си ответницата Маргарита Николова да бъде осъдена да й заплати суми, дължими по договор за наем. Молбата е препратена по компетентност на РС-Враца, където е заведена с вх.№14953/30.08.2019 год./л.15/. Възприета е от съдията-докладчик като частна жалба против определение №1555/24.06.2013 год. и с разпореждане №9577/02.09.2019 год. /л.16/ е оставена без движение, като на жалбоподателката -ищца е указано в едноседмичен срок от получаване на съобщението да представи препис от частната жалба и приложенията за ответницата и да внесе по банковата сметка на ОС-Враца /конкретно и коректно посочена/ сумата от 15.00 лева. държавна такса, като в същия срок представи в регистратурата на РС-Враца документ за внесената такса.Указани са и последиците при неизпълнение на указанията в срок - частната жалба ще бъде върната.
Съобщението ведно с препис от разпореждане №9577/02.09.2019 год. е връчено лично на ищцата на 18.09.2019 год./л.18/, но указанията не са изпълнени в срок, при което с обжалваното в настоящето производство разпореждане №7410/01.10.2019 год. съставът на РС-Враца е върнал частна жалба вх.№14953/30.08.2019 год. против определение №1555/24.06.2013 год. по гр.дело №93482013 год. на РС-Враца, поради неотстраняване на нередовностите й. Съобщението ведно с препис от разпореждане №7410/01.10.2019 год. е връчено на ищцата К. на 18.10.2019 год. /л.21/.
Междувременно, с молба вх.№8924/09.10.2019 год. по описа на ОС-Враца /л.23 от настоящето дело/, изпратена по пощата на 04.10.2019 год.,ищцата К. е представила документ за внесена на 25.09.2019 год. държавна такса от 15.00 лева по сметка на ОС-Враца /л.25/, както и преписи от част от приложенията към частна жалба вх.№14953/30.08.2019 год. Препис от самата частна жалба не е приложен, а молба вх.№8924/09.10.2019 год.е представена в един екземпляр. Молбата е препратена на РС-Враца, където е заведена с вх.№17825/11.10.2019 год./л.22/.
След получаване на разпореждане
№7410/01.10.2019 год. ищцата К. е депозирала пред РС-Враца И частна жалба вх.№18893/25.10.2019 год. /л.28/, въз основа на която е образувано настоящето възз. частно гр.дело №717/2019 год.
Така изложената фактическа обстановка налага правния извод за неоснователност на частна жалба вх.№18893/25.10.2019 год. Съображения:
Дадените от съда с разпореждане
№9577/02.09.2019 год. указания са ясни, пълни, конкретни и не оставят съмнение у ищцата относно това, което е следвало да направи. Даден е срок за изпълнението, като са указани и последиците при неизпълнение.
Указанията са законосъобразни, тъй като частна жалба вх.№14953/30.08.2019 год. безспорно е била нередовна, и ищцата Н.К. е била длъжна да ги изпълни в определения срок, който е започнал да тече от 18.09.2019 год. и е изтекъл на 25.09.2019 год. / вторник, работен ден/.
Това си задължение тя не е изпълнила в срок- молба вх.№8924/09.10.2019 год. по описа на ОС-Враца /л.23/ е изпратена по пощата на 04.10.2019 год., т.е. 9 дни след изтичане на срока за отстраняване на нередовности, поради което и частната й жалба против определение №1555/24.06.2013 год. правилно е била върната с обжалваното в настоящето производство разпореждане №7410/01.10.2019 год., при постановяване на което първоинстанционният съд е спазил стриктно изискванията на ГПК-чл.275,ал.2 вр. с чл.262,ал..2 във вр. с чл.261,ал.1,т.1 и т.4 от ГПК.
Действително, ищцата-жалбоподател е внесла в определения от съда срок дължимата държавна такса, но това не е достатъчно, тъй като чл.261,ал.1,т.4 от ГПК ясно сочи задължението на страната не само да внесе държавната такса, но и да представи платежния документ, който е необходимо и задължително приложение към жалбата. Задължително такова приложение е също и препис от жалбата за другата страна, както и от приложенията към нея-чл.261,ал.1,т.1 от ГПК.
В заключение,обжалваното разпореждане
№7410/01.10.2019 год. е правилно и следва да бъде потвърдено.
При този извод последният въпрос,на който следва да отговори въззивният съд, е дали постановеното от него определение подлежи на касационно обжалване. Съставът на ОС-Враца приема,че цената на иска /исковете/ е под 5000.00 лева, като изхожда от направеното пред СРС от ищцата Н.К. с молба от 08.10.2012 год. уточнение /л.26 от гр.дело №39972/2012 год.,32 граждански състав/, че иска да й бъдат заплатени общо 3769.29 лева, която цена кореспондира с внесената от нея държавна такса от 150.00 лева /л.24 от същото дело/.
При тези си мотиви Окръжен съд-Враца
О П Р Е Д Е Л И :
ПОТВЪРЖДАВА разпореждане №7410/01.10.2019 год., постановено по гр.дело №934/2013 год. по описа на Районен съд-Враца, с което е върната частна жалба вх.№14953/30.08.2019 год. , подадена от Н.В. К. *** против определение
№1555/24.06.2013 год. по същото гр.дело №934/2013 год. на РС-Враца, поради неотстранени в срок нередовности.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на касационно обжалване.
Препис от същото да се изпрати на жалбоподателката за сведение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ:1. 2.