Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 36 от 27.03.2024, Районен съд - Девня

Съд
Районен съд - Девня
Дело
Административно наказателно дело 347/2023
Вид
Определение № 36
Подписан
27.03.2024
В сила
24.04.2024
Състав
АНТОНИ ИВАНОВ НИКОЛОВ

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 36 гр. Девня, 27.03.2024 г.

РАЙОНЕН СЪД – ДЕВНЯ, І НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и седми март през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:

Председател: АНТОНИ НИКОЛОВ като разгледа докладваното от АНТОНИ НИКОЛОВ Административно наказателно дело № 20233120200347 по описа за 2023 година АНД № 347 / 2023 г. по описа на РС – Девня е образувано въз основа на въззивна жалба срещу ЕФ № 8504515534, с който е ангажирана отговорността на П*** ООД, ЕИК: ***.

ЕФ могат да бъдат атакувани пред районен съд в района на който е извършено или довършено нарушението, с въззивна жалба, която се подава в 14 – дневен срок от връчването, чрез наказващия орган. Видно от събрания доказателствен материал, такава е входирана в деловодството на А – ПИ на 21. 09. 2023 г., като е изпратена на 20. 09. 2023 г., а същевременно атакувания ЕФ е връчен на 09. 05. 2023 г.

С разпореждания бяха изискани доказателства от П*** ООД, А – ПИ и Български пощи ЕАД, от които се установи следното: на 05. 05. 2023 г. ЕФ е получен в ПС – В., с оглед връчването му на адрес ***. Предвид сведения за друг адрес, а именно ***, същият е изпратен на ПС – Варна, като на 09. 05.

2023 г. е връчен на К. М. – упълномощен за това служител на П*** ООД. По електронен път до А – ПИ са изпратени на 09. 05. 2023 г. молба за анулиране на ЕФ, а на 10. 08. 2023 г. декларация за предоставяне на информация по чл.

187 А, ал. 4 от ЗДвП, и двете съставени от Т. П. – представляващ П*** ООД, считано от 05. 04. 2023 г. От А – ПИ последвал отказ в тази насока, за което дружеството било уведомено на 04. 09. 2023 г.

В този смисъл за съда не съществува съмнение, че на 09. 05. 2023 г. дружеството е знаело за издадения му ЕФ, доказателство за което са 1 последвалите от неговия представляващ действия, но дори и да се приеме, че 04. 09. 2023 г. е датата, относима към изчисляване на срока за атакуване на ЕФ, отново е налице неспазване /доколкото той е изтекъл на 18. 09. 2023 г./.

От изложеното следва резонния извод, че въззивната жалба е подадена извън преклузивния 14 – дневен срок за атакуване на ЕФ, изтичащ в края на работния ден на 23. 05. 2023 г., доколкото той е присъствен, като същия е влязъл в законна сила.

Предвид горното въззивната жалба се явява недопустима, образуваното производство следва да бъде прекратено, поради което съдът ОПРЕДЕЛИ:

ПРЕКРАТЯВА производството по АНД № 347 / 2023 г. по описа на РС – Девня.

Определението подлежи на съдебен контрол в 7 – дневен срок от уведомяването пред Административен съд – Варна.

Съдия при Районен съд – Девня: _______________________ 2