Разпореждане № 1554 от 05.05.2023, Административен съд - Плевен
- Съд
- Административен съд - Плевен
- Дело
- Административно дело 758/2022
- Вид
- Разпореждане № 1554
- Подписан
- 05.05.2023
- Състав
- НЕДЯЛКО МИТЕВ ИВАНОВ
Цитирани разпоредби
- чл. 212, ал. 1 т. 6 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 213, т. 3 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 213а, ал. 1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 215 т. 3 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 227а, ал. 4 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.231 · Административнопроцесуален кодекс
РАЗПОРЕЖДАНЕ
№ 1554 гр.Плевен, 05.05.2023 г.
Административен съд –
Плевен, осми състав, в закрито заседание на пети май две хиляди двадесет и трета година, в състав:
Съдия: Недялко Иванов като разгледа докладваното от съдията административно дело № 758/2022 г. по описа на Административен съд - Плевен, за да се произнесе взе предвид следното:
Делото е образувано по жалба на З.П.Т.,*** срещу Решение № 2153-14-111/22.08.2022 г. на директора на ТП на НОИ - Плевен, с което е отхвърлена жалба с вх. №1012-14-241#3/22.07.2022г. по описа на ТП на НОИ – Плевен, като е потвърдено разпореждане №14222987786/01.07.2022г. на ръководител на ПО при ТП на НОИ – Плевен.
Съдът се е произнесъл с решение № 594/22.12.2022 година и в срок е подадена касационна жалба от З.П.Т.
***.
С разпореждане от 24.01.2023г. на председателя на шесто отделение на Върховният административен съд, след преценка за редовността и допустимостта на касационната жалба, е разпоредено, че същата не отговаря на чл. 213, т. 3 от АПК във вр. с чл. 227а, ал. 4 от АПК – не е внесена държавна такса в размер на 30 лева за образуване на касационното производство по сметка на Върховния административен съд.
С разпореждане №408/01.02.2023г. на касатора е указано, че касационната жалба е оставена без движение и в 7-дневен срок от получаване на разпореждането касаторът следва да внесе държавна такса в размер на 30 лева по сметка на Върховен административен съд и представи вносна бележка в деловодството на съда, като при неотстраняване на нередовностите в срок, на основание чл. 213а, ал. 1 от АПК, жалбата ще бъде върната.
Разпореждане №408/01.02.2023г. е връчено на касатора на 02.02.2023г., срокът за изпълнение на указанията е изтекъл на 09.02.2023г., а указанията не са изпълнени и не е внесена държавна такса в размер на 30 лева по сметка на Върховен административен съд и не е представена вносна бележка в деловодството на Адм. съд - Плевен, като на касатора е указано, че при неотстраняване на нередовностите в срок, касационната жалба ще бъде върната.
С Разпореждане №610/14.02.2023г. касационната жалба е върната, като същото е връчено на касатора на 15.02.2023г. и в 7 – дневен срок от връчването, частна жалба срещу разпореждането не е постъпила, като Разпореждане №610/14.02.2023г. е влязло в законна сила на 23.02.2023г.
Постъпила е жалба вх. рег. №1861/29.03.2023г. от З.П.Т. срещу Разпореждане №610/14.02.2023г., която не отговаря на изискванията на чл. 212, ал. 1 т. 6 вр. чл.231 от АПК, а именно, че частната жалба не е подписана собственоръчно или с ел. подпис.
С разпореждане
№1258/04.04.2023г. на частния жалбоподател е указано, че частната жалба следва да бъде подписана собственоръчно или с електронен подпис, като разпореждането е получено от З. Т. на 05.04.2023г.
С молба искане от 05.04.2023г. изпратено от Здр. Т. във ВАС, получено в Адм. съд- Плевен под вх. №2275/18.04.2023г., частният жалбоподател е заявил, че иска да се отмени разпореждането на Адм. съд – Плевен, с което е отказано освобождаване от заплащане на държавна такса и молбата- искане е подписана от Здр. Т., освен това към частната жалба е приложена молба вх. рег. №1877/29.03.2023г. за имуществено състояние, която също е подписана собственоръчно от З. Т., поради което според настоящият състав на съда частната жалба срещу Разпореждане №610/14.02.2023г. е редовна.
Частната жалба на З.Т. е срещу Разпореждане №610/14.02.2023г., с което е върната касационната жалба, поради неизпълнение на указанията на съда за внасяне на държавна такса от 30 лева по сметка на ВАС за подадена касационна жалба.
Разпореждане №610/14.02.2023г. е връчено на Здр. Т. на 15.02.2023г., като в 7 – дневен срок от връчването, частна жалба срещу разпореждането не е постъпила и разпореждането е влязло в законна сила на 23.02.2023г., поради което на основание чл. 215 т. 3 вр. чл. 231 от АПК частната жалба е подадена след изчитането на срока в който е следвало да бъде обжалвано.
С разпореждане №1502/27.04.2023г. частната жалба на
З.П.Т.,*** срещу Разпореждане №610/14.02.2023г. по адм. дело № 758 по описа за 2022 година на Административен съд Плевен е оставена без разглеждане.
В срока за обжалване са постъпили три молби от З.П.Т. вх. рег. №№2613/03.05.2023г., 2624/04.05.2023г. и 2625/04.05.2023г., последната на ел. поща на АС – Плевен, без да е подписана от З.Т..
С оглед на горното, съдът счита, че следва да даде възможност на оспорващия З.П.Т., в 7 дневен срок, да уточни молби вх. рег. №№2613/03.05.2023г., 2624/04.05.2023г. и 2625/04.05.2023г., какво представляват: частна жалба срещу разпореждане
№1502/27.04.2023г. или молби-искания за освобождаване от държавна такса, като се укаже, че при неизпълнение на указанието в срок, молбите ще бъдат върнати.
Мотивиран от изложеното, Административен съд –Плевен, осми състав РАЗПОРЕДИ:
Указва на З.П.Т.,***, в 7 дневен срок от получаване на разпореждането да уточни молби вх. рег. №№2613/03.05.2023г., 2624/04.05.2023г. и 2625/04.05.2023г., какво представляват: частна жалба срещу разпореждане №1502/27.04.2023г. или молби- искания за освобождаване от държавна такса, при неизпълнение на указанието в срок, молбите ще бъдат върнати.
Препис от разпореждането да се връчи на З.П.Т.,***.
Разпореждането не подлежи на обжалване.
СЪДИЯ: /п/