Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Разпореждане № 149021 от 16.10.2024, Софийски районен съд

Съд
Софийски районен съд
Дело
Гражданско дело 42363/2023
Вид
Разпореждане № 149021
Подписан
16.10.2024
Състав
МАРИЯ ВАСИЛЕВА КАРАГЬОЗОВА

Цитирани разпоредби

РАЗПОРЕЖДАНЕ

№ 149021 гр. София, 16.10.2024 г.

СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 30 СЪСТАВ, в закрито заседание на шестнадесети октомври през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:

Председател: МАРИЯ В. КАРАГЬОЗОВА като разгледа докладваното от МАРИЯ В. КАРАГЬОЗОВА Гражданско дело № 20231110142363 по описа за 2023 година

Производството по делото е образувано по искова молба вх. № 214856/28.07.2023г., подадена от адв. Н. Х. М. с ЕГН **********, със съдебен адрес: **************** срещу *************** с ЕИК ***************, представлявано от управителя **************, с цена на иска 10 000 лв. – главница, ведно със законни лихви, считано от 01.07.2023г. до окончателното заплащане на всички дължими суми, с правно основание на предявения иск чл. 36 от ЗА.

С разпореждане № 107706 от 31.08.2023г. на ищцата са дадени указания за отстраняване на нередовности на исковата молба, в 1-седмичен срок от съобщението, а именно: да представи по делото доказателства за платена по сметка на СРС държавна такса в размер на 450 лв.

На ищцата е указано, че при неизпълнение на разпореждането в срок, исковата молба ще бъде върната.

По делото се установи, че ищцата Н. Х. М. не може да бъде намерена от съдебният призовкар на адреса, посочен от нея в исковата молба. След служебна справка за адреса на ищцата се установи, че нейният постоянен и настоящ адрес е посочен в исковата молба.

Съдебните книжа за ищцата са изпратени за връчване два пъти и двата пъти тя не е открита на адреса си. При това положение, за да се изчерпят всички процесуални възможности за връчване на съдебните книжа, е приложена разпоредбата на чл. 129, ал. 2, изр. 2 от ГПК и съобщението е направено чрез поставяне на обявление на определеното за това място в съда в продължение на една седмица. Разпореждане № 107706/31.08.2023г. е връчено на ищцата М. чрез поставяне на обявление на определеното за това място в съда в продължение на една седмица, а именно за времето от 24.09.2024г. до 01.10.2024г. Същото е свалено на 02.10.2024г. Поради това следва да се счита, че даденият 1-седмичен срок за отстраняване на нередовностите е започнал да тече на 01.10.2024г. и е изтекъл на 08.10.2024г., но указанията на съда са останали неизпълнени и нередовностите на исковата молба не са отстранени, поради което исковата молба трябва да бъде върната и производството по делото 1 прекратено.

Воден от горното, на осн. чл. 129, ал.3, във вр. с ал. 2 от ГПК, във вр. с чл. 128, т.1 и т.2 от ГПК, съдът

РАЗПОРЕДИ:

ВРЪЩА искова молба вх. № 214856/28.07.2023г. по описа на СРС, по която е образувано настоящото гр.д. № 42363/2023г., на ищцата адв Н. Х. М..

Прекратява производството по делото.

Определението подлежи на обжалване от ищцата с частна жалба пред Софийски градски съд в 1-седмичен срок от деня на съобщаването му.

Съдия при Софийски районен съд: _______________________

2