Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 14490 от 06.12.2023, Районен съд - Варна

Съд
Районен съд - Варна
Дело
Гражданско дело 13539/2023
Вид
Определение № 14490
Подписан
06.12.2023
Състав
Насуф Исмал

Цитирани разпоредби

  • чл. 127 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 128 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 129, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 63, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 64, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 7, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 95 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 45 · Закон за задълженията и договорите
  • чл. 25, ал. 1 · Закон за правната помощ
  • чл. 26, ал. 2 · Закон за правната помощ

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 14490 гр. Варна, 06.12.2023 г.

РАЙОНЕН СЪД – ВАРНА, 9 СЪСТАВ, в закрито заседание на шести декември през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:

Председател: Насуф Исмал като разгледа докладваното от Насуф Исмал Гражданско дело № 20233110113539 по описа за 2023 година за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е образувано по предявен иск от О. Р. Ю. против д-р Димитров – лекар към затвора в гр. Варна с правно основание чл. 45 от ЗЗД.

При извършената служебна проверка досежно редовността на сезиралата съда искова молба и допустимостта на производството съдът е констатирал, че исковата молба не отговаря на изискванията на чл. 127 и чл. 128 от ГПК. Поради това производството по делото е оставено без движение, като с разпореждане № 45011/22.11.2023 г., постановено по настоящото дело, на ищеца му е указано в едноседмичен срок от съобщението да отстрани констатираните нередовности по молбата, с предупреждение за неблагоприятните последици от неизпълнение на съдебните указания.

Съобщението е редовно връчено на ищеца на 27.11.2023 г. чрез адв. В. Й., назначен като особен представител на ищеца, на основание чл. 95 от ГПК вр. чл. 26, ал. 2 вр. чл. 25, ал. 1 от ЗПП.

Съдът, като се запозна с материалите по делото, констатира, че срокът по чл. 129, ал.

2 от ГПК е изтекъл на 04.12.2023 г. – присъствен ден.

На 05.12.2023 г., т.е. един ден след изтичане на срока за отстраняване на нередовностите по исковата молба, по делото е депозирана молба от ищеца с вх. № 91698, в която е обективирано искане за продължаване на срока по чл. 129, ал. 2 от ГПК, включително и издаване на съдебно удостоверение, което да послужи на последния пред Община Варна.

Съгласно чл. 63, ал. 1 от ГПК, законните и определените от съда срокове могат да бъдат продължавани от съда по молба на заинтересованата страна, подадена преди изтичането им, при наличие на уважителни причини. В настоящия случай молбата е подадена след указания от съда срок, поради което извършените с нея процесуални действия не следва да бъдат взети предвид по арг. от чл. 64, ал. 1 от ГПК , което обуславя крайния извод за връщане на исковата молба и прекратяване на производството по делото на 1 основание чл. 129, ал. 3, изр. 1-во от ГПК.

Водим от горните мотиви, СЪДЪТ

ОПРЕДЕЛИ:

ВРЪЩА, на основание чл. 129. ал. 3, изр. 1-во от ГПК, исковата молба заедно с приложенията към нея на ищеца О. Р. Ю., като ПРЕКРАТЯВА производството по гр. д. № 13539 по описа за 2023 г. на РС-Варна, ГО, 9-ти съдебен състав.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред ОС-Варна в едноседмичен срок от съобщението.

Препис от определението да е връчи на ищеца чрез адв. Й., на основание чл. 7, ал.

2 от ГПК.

Съдия при Районен съд – Варна: _______________________

2