Определение № 260477 от 09.11.2021, Районен съд - Велинград
- Съд
- Районен съд - Велинград
- Дело
- Гражданско дело 555/2019
- Вид
- Определение № 260477
- Подписан
- 09.11.2021
- В сила
- 30.11.2021
- Състав
- РОСИЦА ИЛИЕВА ВАСИЛЕВА
Цитирани разпоредби
- чл. 129 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 129, ал. 3 · Граждански процесуален кодекс
О
П Р Е
Д Е Л
Е Н И Е
№ гр. Велинград, 09.11.2021 г.
РАЙОНЕН СЪД-ВЕЛИНГРАД, в закрито заседание на девети ноември две хиляди двадесет и първа година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Росица Василева като разгледа докладваното от съдията гр.д. № 555 по описа на Районен съд-Велинград за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е образувано по искова молба с вх. № 2657/31.05.2019 г. по описа на Районен съд - Велинград, подадена от Ф.А.Д.,
ЕГН **********, с адрес: ***, чрез адв. Ф.Ф., с която е предявен иск за делба с правно основание чл.
34 от ЗС против С.А.Т., ЕГН **********, с адрес: *** А.А.Т., ЕГН **********, с адрес: ***, а при условията на евентуалност иск за делба по чл. 34 от ЗС против Я.Р.Д., ЕГН ********** и Р.Й.Д., ЕГН **********,***.
С Разпореждане № 261026/18.10.2021 г., постановено по настоящото гражданско дело, исковата молба е оставена без движение, като съдът е дал възможност на ищцата в едноседмичен срок от получаване на съобщението да отстрани допуснатите нередовности на исковата молба, съгласно подробно дадените указания. Съдът изрично е предупредил ищцата, че при неотстраняване на констатираните нередовности в цялост в дадения едноседмичен срок и непредставяне в указания срок на писмени доказателства по делото за това, исковата молба ще бъде върната, а производството по делото – прекратено.
Съгласно разпоредбата на чл. 129, ал. 3 от ГПК когато ищецът не отстрани в срока нередовностите, исковата молба заедно с приложенията се връща.
В процесния случай Разпореждане № 261026/18.10.2021 г. за оставяне на исковата молба без движение с конкретните указания на съда е редовно връчено на ищцата на 28.10.2021 г., видно от върнатото по делото съобщение (л. 168). В дадения от съда едноседмичен срок, който изтича на 04.11.2021 г. (присъствен ден), а и към настоящия момент, ищцата не е отстранила констатираните от съда нередовности на исковата молба, съгласно дадените й указания. Не е поискано продължаване на срока за отстраняване нередовностите на исковата молба. Поради това съдът намира, че исковата молба е останала нередовна, въпреки предоставената от съда възможност за отстраняване на всичките й пороци. Срокът по чл. 129 от ГПК е преклузивен и с изтичането му се преклудират правата на ищеца да отстрани недостатъците на исковата молба.
По изложените съображения, на основание чл. 129, ал. 3 от ГПК, исковата молба следва да бъде върната, а производството по делото – прекратено.
Мотивиран от гореизложеното, съдът
О П
Р Е Д
Е Л И :
ВРЪЩА, на основание чл. 129, ал. 3 от ГПК, искова молба с вх. № 2657/31.05.2019 г. по описа на Районен съд - Велинград, подадена от Ф.А.Д.,
ЕГН **********, с адрес: ***, чрез адв. Ф.Ф., с която е предявен иск за делба с правно основание чл.
34 от ЗС против С.А.Т., ЕГН **********, с адрес: *** А.А.Т., ЕГН **********, с адрес: ***, а при условията на евентуалност иск за делба по чл. 34 от ЗС против Я.Р.Д., ЕГН ********** и Р.Й.Д., ЕГН **********,***, и ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д.
№ 555/2019 г. по описа на Районен съд – Велинград.
Определението подлежи на обжалване пред Окръжен съд-Пазарджик с частна жалба в едноседмичен срок от съобщаването му на страните.
Препис от определението да се връчи на страните.
РАЙОНЕН
СЪДИЯ: