Акт от 04.09.2020, Административен съд - Сливен
- Съд
- Административен съд - Сливен
- Дело
- 112/2020
- Подписан
- 04.09.2020
- В сила
- 04.09.2020
Цитирани разпоредби
- чл. 229 и сл. · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 235 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 59, ал. 2 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 63, ал. 2 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 416, ал. 5 · Кодекс на труда
- чл. 416, ал. 6 · Кодекс на труда
О П
Р Е Д
Е Л Е
Н И Е
№ … гр. Сливен, 04. 09. 2020 г.
В ИМЕТО
НА НАРОДА
АДМИНИСТРАТИВЕН
СЪД – СЛИВЕН, в закрито заседание на четвърти септември, две хиляди и двадесета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
СВЕТЛАНА
ДРАГОМАНСКА
ЧЛЕНОВЕ:
ГАЛЯ
ИВАНОВА
ИГЛИКА ЖЕКОВА
Като разгледа докладваното от съдия ГАЛЯ ИВАНОВА ЧКАНД № 112 по описа на съда за 2020 година, за да се произнесе, съобрази следното:
Производството е по реда на чл. 63, ал. 2 от ЗАНН във връзка с чл. 229 и сл. от АПК.
Образувано е по частна жалба от „Бютифул
Мей“ ЕООД с ЕИК: ***, със седалище и адрес на управление: гр. Ямбол, ул.
"Александър Стамболийски" № 30, ет. 2, магазин …., представлявано от у. Д.Д., подадена против Определение № 157 от 07.07.2020 г., постановено по АНД № 252 / 2020 г. по описа на Районен съд – Нова Загора, с което е прекратено производството по делото.
Частният жалбоподател твърди, че обжалваното определение е незаконосъобразно. Излага съображения, че жалбата против наказателното постановление /НП/ е подадена в предвидения от закона срок. Прави искане за отмяна на обжалваното определение и за връщане на делото на Районния съд за продължаване на съдопроизводствените действия.
Ответникът по частната жалба не изразява становище по нея.
Частната жалба е подадена в срок и е допустима.
Разгледана по същество, е основателна.
Първоинстанционното производство е образувано по жалба от „Бютифул Мей“ ЕООД срещу НП № 20-002831 от
23.06.2020, издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Сливен, с което на жалбоподателя, на основание чл. 416, ал. 5 от Кодекса на труда КТ/, е наложена имуществена санкция. С Определение № 157 от 07.07.2020 г. Районният съд е прекратил производството по делото, като е приел, че жалбата е просрочена.
Настоящият съдебен състав счита, че изводът на
Районния съд за просроченост на жалбата, е неправилен. В чл. 416, ал. 6 от КТ е предвидено, че обжалването на наказателните постановления се извършва по реда, предвиден в ЗАНН. Съгласно чл. 59, ал. 2 от ЗАНН, НП може да се обжалва в седемдневен срок от връчването му. Видно от доказателствата по делото, процесното НП е връчено на жалбоподателя на 24.06.2020 г. и следователно срокът за обжалването му изтича на 01.07.2020 г. Видно от приложения към частната жалба фискален бон, както и от извършената служебно от настоящия съдебен състав справка в интернет страницата на пощенския оператор „Еконт експрес“ ЕООД, жалбата на „Бютифул Мей“ ЕООД срещу процесното НП е подадена на 01.07.2020 г. в 16:40 ч. - чрез изпращане по пощенски оператор. Следователно е допустима – подадена е в определения от закона /чл. 59, ал. 2 от ЗАНН/ 7-дневен преклузивен срок, и следва да се разгледа по същество от Районния съд.
По изложените съображения, Районният съд неправилно е приел, че жалбата е просрочена и е постановил незаконосъобразно определение, което следва да бъде отменено и делото следва да бъде върнато на същия съд за продължаване на съдопроизводствените действия.
Воден от гореизложеното и на основание чл. 235 от АПК, Административен съд – Сливен
О П
Р Е Д
Е Л И:
ОТМЕНЯ Определение № 157 от 07.07.2020 г., постановено по АНД № 252/ 2020 г. по описа на Районен съд – Нова Загора.
ВРЪЩА делото на същия съд за продължаване на съдопроизводствените действия.
Определението е окончателно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: