Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Акт от 21.04.2021, Административен съд - Велико Търново

Съд
Административен съд - Велико Търново
Дело
227/2021
Подписан
21.04.2021

Цитирани разпоредби

  • чл. 159 т. 5 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл. 152 , ал.1 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс
  • чл.155, ал.1 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс
  • чл.156 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс
  • чл. 156, ал.1 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс
  • чл. 156, ал.4 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс
  • чл. 156, ал. 5 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс
  • чл. 8 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс
  • §2 · Данъчно-осигурителен процесуален кодекс

О П Р

Е Д Е Л Е

Н И Е:

№ 147 гр. Велико Търново,21.4.2021 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд – гр. Велико Търново, VІІІ–ми състав, в закрито съдебно заседание на двадесет и първи април две хиляди двадесет и първа година, в състав:

СЪДИЯ - ДОКЛАДЧИК : Диана Костова като разгледа докладваното от съдия Костова адм. д. № 227/2021 г. по описа на Административен съд – гр. Велико Търново, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.156 от ДОПК.

Образувано е по жалба на „Еколенд Консулт „ ЕООД чрез ***. Ев.от ВТАК, със съдебен адрес ***, офис 16 против Ревизионен акт №

04000419008-416-091-001/1.10.2020г. издаден на основание чл.119, ал 2 от ДОПК от орган по приходите при ТД на НАП В. Търново, в потвърдената му с Решение 0 №202/29.12.2020г. на Директор Дирекция ОДОП Велико Търново при ЦУ на НАП.

Счита, че жалбата е подадена в срок, тъй като приложеното по делото уведомление за получаване на последното е подписано нито от Управителя нито от друг представляващ.

От ответник жалба ДОДОП чрез юрисконсулт Найденова е подадена становище за недопустимост на подадената жалба, тъй като е изтекъл преклузивният срок за оспорване на РА в преклузивиня 14 дневен срок за това по чл. 156, ал.1 от ДОПК. С оглед на така изложеното жалбата следва да бъде оставена без разглеждане и производството прекратено.

Съдът като взе предвид становищата на страните съдът приема за установено следното от приложената по делото преписка: Горепосоченият РА е връчен на жалбоподателя е връчен по електронен път на 5.10.2020г. , а жалбата срещу него е подадена с вх. № 1776/20.10.2020г. т.е. в законоустановеният срок по чл. 152 , ал.1 от ДОПК. Като е приел жалбата за допустима ДОДОП я е разгледал по същество като е потвърдил частично обжалвания РА ,в която е отказано право на приспадане на данъчен кредит общо в размер на 142 068, 13 лева по фактури издадени от 5 доставчика и начислените лихви в размер на 6 247,95 лева, ЗКПО относно допълнително установен корпоративен данък за 2014г. в размер на 100 910, 14 лева , и лихви в размер 56 391,58 лева ,данък за 2015г.- 186 017,45 лева, лихви от 85 011,52 лева, за 2016- 157 200,64 лева и лихви от 55 898,03 лева и за 2017г- 142 342, 54 лева и лихви в размер на 36 181,62 лева. Това е станало с решение№ 202/29.12.2020г. на ДОДОП, което не е могло да бъде връчено по електронен път, тъй като жалбоподателят до 13.1.2021г. не е активираз електронна препратка за неговото получаване.

На същата дата , решението ведно с придружителното писмо с изх. № 1957/30.12.2020г. по описа на ДОДОП , е изпратено за връчване на адреса по чл.

8 от ДОПК – гр. София, бул.“А.Стамболийски“ № 89Б, ет.1 с препоръчано писмо на пощенски оператор „М и БМ Експрес „ООД с бар код № 9100023467482, като от него е удостоверено връчване на 15.1.2021г.

При така установеното от фактическа страна съдът прави следните правни изводи :

Съгласно чл. 156, ал.1 от ДОПК , РА в потвърденото му с решение на ДОДОП част може да се обжалва пред Административен съд в 14 дневен срок от получаване на съобщението. В конкретния казус срокът започва да тече от 15.1.2021г., датата на обратната разписка и съответно изтича на 29.1.2021г., работен ден. Не е спорно, че жалбата е подадена до съда директно от 9.4.2021г., когато този преклузивен срок е изтекъл. С оглед на така изложеното жалбата се явява просрочена на основание чл. 159 т. 5 от АПК във вр. с §2 от ДОАПК , което налага оставянето й без разглеждане и прекратяване на производството.

Възраженията на жалбоподателя ,че не е получил решението се явяват голословни, без да се сочат доказателства в тази насока.

На следващо място съгласно разпоредбата на чл.155, ал.1 от ДОПК решаващият орган следва да се произнесе с мотивирано решение в 60 дневен срок от изтичане на срока по чл.146, т.е. от изтичане на 7-дневния срок за изпращане на жалбата от органа, пред който е подадена до компетентния за решаването й орган. Установи се, че жалбата по административен ред срещу РА е подадена с вх. № 1776/20.10.2020г. следователно срокът по чл. 155, ал.1 започва да тече от 27.10.2020г. – вторник и съответно изтича на 29.12.2020г. работен ден. Или съгласно чл.

156, ал.4 от ДОПК РА се счита, мълчаливо потвърден.

Съгласно чл. 156, ал. 5 от ДОПК в хипотезата на ал. 4 , срокът за обжалване е едномесечен и същият изтича на 29.1.2021г. Както се посочи по- горе жалбата пред настоящата инстанция е подадена на 9.04.2021г., много след горепосочения срок , следователно е недопустима и на това основание.

Предвид гореизложеното, настоящият състав на съда намира, че жалбата, по повод на която е образувано настоящето съдебно производство, е подадена след изтичане на преклузивния 14-дневен срок за целта, изтекъл на 29.1.2021г. или едномесечния срок по чл. 156, ал. 5 във вр. с ал. 4 от ДОПК , който също изтича на 29.1.2021г.

Следователно, жалбата на Еколенд

Консулт „ ЕООД чрез ***. Ев.от ВТАК, със съдебен адрес ***, офис 16 против Ревизионен акт № 04000419008-416-091-001/1.10.2020г. издаден на основание чл.119, ал 2 от ДОПК от орган по приходите при ТД на НАП В. Търново, в потвърдената му с Решение 0 №202/29.12.2020г. на Директор Дирекция ОДОП Велико Търново при ЦУ на НАП се явява недопустима ,и като такава следва да бъде оставена без разглеждане, а производството по делото – прекратено. .

По делото няма направени искания за присъждане на разноски, поради което такива не следва да бъдат присъждани на страните.

Така мотивиран и на основание чл.

159, т. 5 от АПК, във вр. с §2 от ДР на ДОПК осми състав на Административен съд Велико Търново

О П

Р Е Д Е Л И:

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на

Еколенд Консулт „ ЕООД чрез ***. Ев.от ВТАК, със съдебен адрес ***, офис 16 против Ревизионен акт № 04000419008-416-091-001/1.10.2020г. издаден на основание чл.119, ал 2 от ДОПК от орган по приходите при ТД на НАП В. Търново, в потвърдената му част с Решение

№202/29.12.2020г. на Директор Дирекция ОДОП Велико Търново при ЦУ на НАП.

ПРЕКРАТЯВА производството по адм. д. 227/21г. по описа на Административен съд Велико Търново.

Определението може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщаването му на страните.

СЪДИЯ

- ДОКЛАДЧИК