Определение № 58 от 02.06.2026, Районен съд - Девня
- Съд
- Районен съд - Девня
- Дело
- Административно наказателно дело 129/2026
- Вид
- Определение № 58
- Подписан
- 02.06.2026
- В сила
- 02.07.2026
- Състав
- ДАНИЕЛА ХРИСТОВА ВЪЛЕВА
Цитирани разпоредби
- чл. 58д т. 4 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 59 и сл. · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 59 ал. 2 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 63г · Закон за административните нарушения и наказания
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 58 гр. Девня, 02.06.2026 г.
РАЙОНЕН СЪД – ДЕВНЯ, ІV НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в закрито заседание на втори юни през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:
Председател: ДАНИЕЛА ВЪЛЕВА като разгледа докладваното от ДАНИЕЛА ВЪЛЕВА Административно наказателно дело № 20263120200129 по описа за 2026 година Производство по делото е образувано въз основа на постъпила в съда жалба по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН, предявена от ТД“Активи“ЕООД, ЕИК:
206495081, чрез проц. представител – адв. И. З. от САК против Наказателно постановление № 5308000011/13.06.2025 г., издадено от кмета на Община Девня.
Така депозираната жалба е процесуално недопустима, т.к. е просрочена.
Видно от представената ведно с жалбата разписка е, че обжалваното наказателното постановление е връчено на управителя на въззивното дружество – Т. Д. на 24.06.2025 г.
Жалбата срещу него е подадена чрез ССЕВ на 03.06.2026 г. и заведена в регистрите на Община Девня с вх. № Ж-1100-2/03.04.2026 г.
В случая 14 дневния срок за обжалване на наказателното постановление, съгласно чл. 59 ал. 2 от ЗАНН е изтекъл на 08.07.2025 г., а жалбата е подадена 9 месеца след неговото изтичане.
При така установените обстоятелства се налага изводът, че жалбата е недопустима, тъй като е подадена след изтичане на срока за обжалване на акта по чл. 58д т. 4 от ЗАНН, поради което и образуваното съдебно производство следва да се прекрати.
Водим от горното и на основание чл. 63г от ЗАНН, съдът 1
ОПРЕДЕЛИ:
ПРЕКРАТЯВА съдебното производството по АНД № 129/2026 г. по описа на Районен съд – Девня.
Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Административен съд – Варна в седмодневен срок, считано от датата на съобщението.
Съдия при Районен съд – Девня: _______________________ 2