Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 329 от 05.07.2022, Окръжен съд - Пазарджик

Съд
Окръжен съд - Пазарджик
Дело
Въззивно частно гражданско дело 376/2022
Вид
Определение № 329
Подписан
05.07.2022
В сила
05.07.2022
Състав
Красимир Георгиев Ненчев, Николинка Попова, Албена Георгиева Палова

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 329 гр. Пазарджик, 05.07.2022 г.

ОКРЪЖЕН СЪД – ПАЗАРДЖИК, II ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ, в закрито заседание на пети юли през две хиляди двадесет и втора година в следния състав:

Председател: Красимир Г. Ненчев

Членове:

Албена Г. Палова

Николинка П. като разгледа докладваното от Николинка П. Въззивно частно гражданско дело № 20225200500376 по описа за 2022 година

Производството е по чл. 274 и сл. ГПК.

Образувано е по частна жалба на адв. М. М., като процесуален представител на П.

БЛ. ИЛ. от гр. С., ул. „Н. „ № 58 ЕГН ********** ответник по гр.д. № 1690/2018 г. по описа на ПРС срещу разпореждане № 260055/28.08.2020 г. постановено по гр.д. № 1690/2018 г. по описа на Пещерски районен съд, с което е върната подадената от същия жалбоподател въззивна жалба вх. № 4083/11.08.2020 г. като просрочена.

Частната жалба е постъпила в срока по чл. 275, ал. 1 ГПК срещу разпореждане на първонистанционен съд, което прегражда по-нататъшното развитие на делото и е процесуално допустима съгласно чл. 274, ал. 2 във вр. ал. 1, т. 1 ГПК. Разгледана по същество частната жалба е основателна поради следните съображения:

Районният съд е върнал въззивната жалба на П. БЛ. ИЛ. от гр. С., ул. „Н. „ № 58 ЕГН ********** по съображения, че е подадена след срока за обжалване. Приел е, че препис от обжалваното решение е връчен на жалбоподателя на 27.07.2020 г., следователно срокът за въззивно обжалване изтича на 10.08.2020 г. Въззивната жалба е подадена на 11.08.2020 г.

Частният жалбоподател оспорва тези изводи на съда като твърди, че въззивната жалба е изпратена в законовия срок чрез куриерска фирма „Еконт“ на 10.08.2020 г. за което прилагат копие от товарителница и пощенска разписка.

Частната жалба е основателна.

От приложените към частната жалба нови писмени доказателства -копие от товарителница и системен бон се установява изпращането на въззивната жалба от пълномощника на частния жалбоподател – адв. М. М. , по пощата на 10.08.2020 г.

1

Неправилно първоинстанционният съд е приел, че не са налице данни за изпращане на въззивната жалба по пощата в срока по чл. 259, ал. 1 ГПК.

По изложените съображения и на основание чл. 62, ал. 2 ГПК, следва да се приеме, че жалбата е подадена в срок. Разпореждането на Пещерски районен съд следва да се отмени и делото да се върне за продължаване на съдопроизводствените действия по въззивната жалба.

Водим от горното ПАЗАРДЖИШКИ ОКРЪЖЕН СЪД :

ОПРЕДЕЛИ:

ОТМЕНЯ разпореждане № 260055/28.08.2020 г. постановено по гр.д. № 1690/2018 г. по описа на Пещерски районен съд, с което е върната подадената от П. БЛ. ИЛ. от гр. С., ул.

„Н. „ № 58 ЕГН ********** въззивна жалба вх. № 4083/11.08.2020 г. като просрочена.

ВРЪЩА делото на същия съд за продължаване на съдопроизводствените действия по въззивната жалба.

Определението не подлежи на обжалване.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

2