Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 261917 от 21.12.2021, Районен съд - Лом

Съд
Районен съд - Лом
Дело
Гражданско дело 315/2021
Вид
Определение № 261917
Подписан
21.12.2021
Състав
ЕЛИЦА ЮЛИЯНОВА ОРМАНОВА

Цитирани разпоредби

  • чл. 248 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 248, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

Гр. Лом, 21.12.2021 год.

Ломският районен съд, V граждански състав, в закрито съдебно заседание на двадесет и първи декември, две хиляди двадесет и първа година, в състав:

Районен съдия: ЕЛИЦА ОРМАНОВА, като разгледа докладваното от съдията гр.дело № 315 по описа за

2021 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е с правно основание чл. 248 от ГПК.

Образувано е по молба на „УниКредит Булбанк“ АД, със седалище и адрес на управление: гр. София, район „“, пл. „“ № 7, с ЕИК ****, с която се прави искане за изменение на Решение № 260363 от 01.10.2021 год., постановено по гр.д. № 315/2021 год. по описа на ЛРС, в частта за разноските с искане за присъждане на разноски в полза на ищеца за адвокатско възнаграждение в размер на 1449,70 лева с ДДС, неприсъдени с решението по делото.

С Решение № 260363 от

01.10.2021 год., постановено по гр.д. № 315/2021 год. на ЛРС, съдът е осъдил П.М.А. с ЕГН:********** и адрес: *** и Е.П.А. с ЕГН **********, с адрес: ***, да заплатят на „УниКредит Булбанк“ АД, със седалище и адрес на управление: гр. София, район „“, пл. „“ № 7, с ЕИК ****, солидарно следните суми: 1 494.90 лева (хиляда четиристотин и деветдесет и четири лева и деветдесет стотинки), представляваща сторени разноски в производството по ч.гр.д.№ 1663/2019г. по описа на ЛРС, от които 452.05 лева за платена държавна такса и 1 042,85 лева за платено адвокатско възнаграждение, както и 731,

25 лева (седемстотин тридесет и един лева и двадесет и пет стотинки), представляваща сторени разноски в исковото производство, от които 531,25 лв. за държавна такса и 200,00 лева възнаграждение за вещо лице.

Решението е връчено на ищеца „УниКредит Булбанк“ АД на 02.11.2021 год.

С молба, входирана в деловодството на ЛРС под вх. № 272379/ 26.11.2021 год., с пощенско клеймо на изпращане от 22.11.2021г., ищецът „УниКредит Булбанк“ АД, чрез пълномощника си адв. К.И., е направил искане за изменение на първоинстанционното решение в частта му за разноските.

В едноседмичния срок за отговор ответниците не са изразили становище по молбата.

Доколкото е направено извън срока по чл. 248, ал. 1 ГПК, искането е процесуално недопустимо.

Нормата на чл. 248, ал. 1 от ГПК предоставя възможност на страната да поиска изменение на съдебното решение в частта за разноските от съда, който го е постановил, като искането за това следва да бъде направено в срока за обжалване на решението, а ако решението е необжалваемо - в едномесечен срок от постановяването му. В случая Решение № 260363 от 01.10.2021 год., постановено по гр.д. № 315/2021 год. по описа на ЛРС, с което е разпределена отговорността за разноските, е обжалваемо. Връчено е на ищеца „УниКредит Булбанк“ АД на 02.11.2021 год., при което двуседмичният преклузивен срок за неговото обжалване е изтекъл на 16.11.2021г., респ. тогава е изтекъл и срокът за сезиране на съда с искане по чл.248 от ГПК. Молбата с вх.№ 272379/26.11.2021 г. на „УниКредит Булбанк“ АД за изменение на решението в частта на разноските е подадена на 22.11.2021г., видно от пощенско клеймо на „М и БМ Експрес“, т.е. след изтичане на преклузивния срок по чл.248, ал.1 от ГПК.

При това положение съдът не дължи разглеждането и преценка по същество на молбата на ищеца по чл. 248, ал. 1 ГПК.

Водим от горното и на основание чл. 248, ал. 1 ГПК, съдът

О П Р Е Д Е Л И:

ОСТАВЯ без разглеждане молба с вх. № 272379/26.11.2021 г. на „УниКредит Булбанк“ АД за изменение на Решение № 260363 от 01.10.2021 год., постановено по гр.д. № 315/2021 год. по описа на ЛРС, в частта за разноските, с искане за присъждане на разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 1449,70 лева с ДДС.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Монтански окръжен съд в едноседмичен срок от съобщението му до страните.

РАЙОНЕН

СЪДИЯ: