Разпореждане № 11719 от 19.10.2022, Софийски районен съд
- Съд
- Софийски районен съд
- Дело
- Административно наказателно дело 5542/2022
- Вид
- Разпореждане № 11719
- Подписан
- 19.10.2022
- В сила
- 16.01.2023
- Състав
- СИМОНА ИВАНОВА УГЛЯРОВА
Цитирани разпоредби
- чл. 230 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 58, ал. 2 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 59 и сл. · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 59, ал. 1 и ал. 2 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 59, ал. 1 и ал. 2 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 64, ал. 1, б. "б" · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 84 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 186 · Наказателно-процесуален кодекс
РАЗПОРЕЖДАНЕ
№ 11719 гр. София, 19.10.2022 г.
СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 15-ТИ СЪСТАВ, в закрито заседание на деветнадесети октомври през две хиляди двадесет и втора година в следния състав:
Председател: С. И. У. като разгледа докладваното от С. И. У. Административно наказателно дело № 20221110205542 по описа за 2022 година
Производството е по реда на чл. 59 и следв. от ЗАНН.
Образувано е по жалба вх.№ 75617 от 14.04.2022 г., депозирана от А. Ч.
Т., ЕГН **********, чрез адв.В. Т. Д. - САК, срещу Наказателно постановление № 31/24.04.2020 г., издадено Директор на СДВР.
В жалбата се излагат доводи за това, че се оспорва наказателното постановление и се сочи, че до момента същото не е било връчено на жалбоподателя.
Съдията-докладчик след като се запозна с жалбата и приобщените по делото доказателства, намира, че жалбата е недопустима, поради и което следва да бъде оставена без разглеждане, а производството да бъде прекратено, по следните съображения:
Съгласно разпоредбата на чл. 59, ал. 1 и ал. 2 от ЗАНН на обжалване пред районния съд подлежат наказателни постановления, като срокът за обжалване е 14 - дневен от връчване на съответния акт на санкционионираното лице. Не подлежат на обжалване наказателни постановения, които не са били обжалвани в законния срок съгласно чл. 64, ал. 1, б. “б“ от ЗАНН.
В настоящия случай се установява, че А. Ч. Т. е търсена на адрес по лична карта в гр.Пловдив, ул.“Младежка“ № 12 за връчване на НП от служители на 02 РУ – ОДМВР – Пловдив, като в приложена по делото докладна записка е удостоверено, че адресатът не е намерен на адреса, че при 1 проведен разговор с живущ на адреса Петър Тасев последният е посочил, че същата живее в гр.София, а след справка в АИС на 02 РУ – Пловдив е установено, че лицето няма посочен друг адрес. При тези данни длъжностното лице при СДВР е приело, че санкционираното лице А. Ч. Т. не е намерено на адреса и НП е връчено по чл. 58, ал. 2 от ЗАНН, отразило е върху НП дата 13.01.2021 г. за връчване, както и дата на влизане в сила на НП – 21.01.2021 г.
Било е образувано изпълнително дело № 221144650 при публичен изпълнител при ТД на НАП – Пловдив, като е била изпратена Покана за доброволно изпълнение до жалбоподателката, получена на 15.03.2022 г.
Жалбата срещу НП е депозирана в СРС на 14.04.2022 г. /видно от положения вх.печат на съда /.
С оглед установеното съдът намира, че така депозираната жалба е недопустима, доколкото атакуваното наказателно постановление е влязло в в сила.
За пълнота съдът намира за необходимо да отбележи, че процедурата по обжалването на НП от страна на жалбоподателя е по друг ред, а именно раздел VIII от ЗАНН – възобновяване на административнонаказателно производство чрез съответната окръжна прокуратура до съответния Административен съд, или чл. 84 от ЗАНН вр. чл. 186 от НПК с искане за възстановяване на срока за обжалване пред съответния РС по местоизвършване на нарушението, ако се твърди, че НП не е било получено по съответния ред.
Доколкото такова искане не е направено в настоящата жалба, то и съдът не може да вземе отношение по същото в това производство, тъй като въззивно съдебно производство по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН може да бъде инициирано единствено и само във връзка със съдебна проверка на невлязло в сила наказателно постановление. В този смисъл и няма компетентност да обсъжда направените възражения по същество.
Независимо от горното съдът намира също за необходимо да отбележи, че дори и да се възприеме становището, че в производството по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН съдът следва да изследва и въпроса за връчването на съответното НП по реда на чл. 58, ал. 2 от ЗАНН, и ако установи, че същото е 2 незаконосъобразно да се произнесе по същество, то в настоящия случай следва да се приеме, че жалбата е просрочена, тъй като срокът за обжалване в този случай следва да се счита, че започва да тече от датата на получаване на поканата за доброволно изпълнение - 15.03.2022 г. и изтича на 29.03.2022 г. /който е работен ден/, а жалбата е подадена на 14.04.2022 г., т. е. след изтичане на срока.
Така мотивиран, съдът
РАЗПОРЕДИ:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ И ВРЪЩА жалбата на А. Ч. Т., ЕГН **********, чрез адв. В. Д. – САК, срещу Наказателно постановление № 31/24.04.2020 г., издадено Директор на СДВР.
ПРЕКРАТЯВА съдебното производството по НАХД № 5542/2022 г. по описа на СРС, НО, 15 състав.
РАЗПОРЕЖДАНЕТО не е окончателно и подлежи на обжалване с частна жалба пред Административен съд – София град /АССГ/ по реда на АПК в 7-дневен срок от получаване на съобщението, съгласно разпоредбата на чл. 230 от АПК.
Съдия при Софийски районен съд: _______________________ 3