Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 304 от 13.04.2023, Окръжен съд - Добрич

Съд
Окръжен съд - Добрич
Дело
Въззивно гражданско дело 230/2023
Вид
Определение № 304
Подписан
13.04.2023
В сила
10.06.2023
Състав
Теменуга Иванова Стоева, Георги Методиев Павлов, Павлина Нейчева Паскалева

Цитирани разпоредби

  • чл.260,261 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.260,261 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.262 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.274 ал.1 т.1 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.433 ал.1 т.2 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.436 ал.1 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.62 ал.1 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.64 ал.2 · Граждански процесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 304 гр. гр. Добрич, 13.04.2023 г.

ОКРЪЖЕН СЪД – ДОБРИЧ в закрито заседание на тринадесети април през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:

Председател: Теменуга Ив. Стоева

Членове:

Георги М. Павлов

Павлина Н. Паскалева като разгледа докладваното от Теменуга Ив. Стоева Въззивно гражданско дело № 20233200500230 по описа за 2023 година и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл.274 ал.1 т.1 от ГПК във вр.с чл.435 ал.2 от ГПК .

Постъпила е частна жалба от М. С. К. ЕГН ********** от гр.Д.,длъжник по изп.д.№2063/2022г.на СИС при ДРС,чрез адв.М.В.,пълномощник на длъжника по изп.д.№2063/2022г.на ДСИ при СИС на ДРС,срещу Разпореждане от 23.02.2023г.по изпълнителното дело,с което е върната подадената от жалбоподателката жалба срещу Постановление от 07.02.2023г. за прекратяване на производството по делото,като просрочена.

Жалбата е подадена в срок.

От ответника по жалбата е постъпило възражение с подробно изложени доводи за неоснователността на подадената жалба.

Окръжният съд,като се запозна с доводите на съдебния изпълнител,доказателствата по изп.д.№2063/2022г. и аргументите на жалбоподателката ,приема за установено следното:

С Постановление от 07.02.2023г.по изп.д.№2063/2022г.на СИС при ДРС е прекратено производството по делото,на основание чл.433 ал.1 т.2 от ГПК-по искане на взискателя А. К..Срещу така 1 постановеното е постъпила жалба от длъжницата по делото,която е подадена по електронен път в 0:00ч. на 23.02.2023г.-видно от придружаващото електронно писмо.За Постановлението от 07.02.2023г. жалбоподателката е уведомена на 08.02.2023г.,чрез адв.М.В..Срокът по чл.436 ал.1 от ГПК,който е двуседмичен изтича на 22.02.2023г.

Съгласно разпоредбата на чл.62 ал.1 от ГПК последният ден на срока продължава до края на двадесет и четвъртия час.Краят на двадесет и четвъртия час настъпва в 23:59 ч.и в 0:00ч.започва да тече първият час на новия ден,както това е отбелязано и в съпроводителното електронно писмо,с което е подадена жалбата/дата 23.02.2023г. 0:00часа/.Жалбата е получена в РС гр.Добрич на 23.02.2023г.,след изтичане на срока за подаване на същата.

С тези мотиви съдът намира,че правилно и законосъобразно съдебният изпълнител е върнал подадената жалба като просрочена.Жалбата е неоснователна и следва да се остави без уважение.

Що се отнася до искането за възстановяване на срока,основано на разпоредбата на чл.64 ал.2 от ГПК,то следва да се отнесе за разглеждане към съдебния изпълнител,който следи за спазването на законоустановените срокове и администрира жалбата.В тази насока Определение

№501/12.10.2017г. на

ВКС по ч.т.д.

№1938/2017г.ТК,съгласно което по отношение на подаваните чрез съдебния изпълнител жалби субсидиарно се прилагат правилата на чл.260,261 и чл.262 от ГПК.Компетентен да се произнесе по искането за възстановяване на пропуснат срок за обжалване на действие на съдия изпълнителя е администриращият частната жалба съдебен изпълнител.

По тези съображения след връщане на делото на СИС при ДРС ,съдебният изпълнител следва да се произнесе по искането за възстановяване на срока.

2

Водим от изложеното Окръжният съд,

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ подадената жалба от М. С. К. ЕГН ********** от гр.Д.,длъжник по изп.д.№2063/2022г.на СИС при ДРС,чрез адв.М.В.,пълномощник на длъжника срещу Разпореждане от 23.02.2023г.по изпълнителното дело,с което е върната подадената от жалбоподателката жалба срещу Постановление от 07.02.2023г. за прекратяване на производството по делото,като просрочена.

УКАЗВА на държавния съдебен изпълнител на СИС при ДРС да се произнесе по искането за възстановяване на срока,подадено от жалбоподателката в настоящата жалба.

Настоящото определение подлежи на обжалване пред Апелативен съд гр.Варна с частна жалба в едноседмичен срок от съобщаването му на жалбоподателката.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

3