Определение № 1601 от 10.10.2019, Районен съд - Пловдив
- Съд
- Районен съд - Пловдив
- Дело
- Административно наказателно дело 5741/2019
- Вид
- Определение № 1601
- Подписан
- 10.10.2019
- Състав
- НИКОЛАЙ ДИЯНОВ ГОЛЧЕВ
П Р О Т О К
О Л № 1601
10.10.2019 г. град
ПЛОВДИВ ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД ІV наказателен състав
На десети октомври, 2019 година в публично заседание в следния състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛАЙ ГОЛЧЕВ
СЕКРЕТАР: ТИХОМИРА КАЛЧЕВА
Сложи за разглеждане докладваното от съдията
АНД № 5741 по описа за 2019 година.
На поименното повикване в 12,10 часа се явиха:
За ДРУЖЕСТВОТО ЖАЛБОПОДАТЕЛ „ЛЕСОВ ПЛЮС 2“ ООД, редовно призовани, се явява адв. В.И., с приложено по делото пълномощно.
За ВЪЗЗИВАЕМАТА СТРАНА ТД на НАП – ПЛОВДИВ, редовно призована, се явява юрк. П. - представя се пълномощно.
АКТОСЪСТАВИТЕЛЯТ Е.А.П., редовно призована, се явява лично.
ДОКЛАДВА СЕ постъпила молба – становище, с което процесуалния представител на жалбоподателя излага подробно становище в подкрепа на това защо жалбата е подадена в срок. Излага се и становище в насока спора по същество.
АДВ. И.: Поддържам представеното становище и желая да отбележа нещо. Твърди се, че наказателното постановление е изпратено по пощата препоръчано, с обратна разписка. От приложеното по делото известие за доставяне е видно, че в горния десен ъгъл се поставят печатите на постъпване на писмата в пощенската служба. В случая в горния десен ъгъл е поставен правоъгълен печат, поставен при постъпването на писмото във фирмата „М&BM EXPRESS“. До него е поставен кръгъл печат на пощенската станция в гр. Раковски, който е поставен при постъпване на писмото в гр.Раковски. На този печат се вижда дата 13.08.2019 г. Следователно това е датата, на която писмото е доставено в пощенската станция в гр.
Раковски. На известието за доставяне е написано, че документите към него са били връчени на 12.08.2019 г. Няма как писмото да бъде връчено на дата преди датата 13.08.2019 г. Тази дата се явява най-ранната дата, на която може да е било връчено. Срокът започва да се брои от 14.08.2019 г. и изтича на дата 20.08.2019 г., когато е подадена и жалбата. В долния ляв ъгъл има поставен кръгъл печат, на който датата е нечетлива. Няма как това писмо да е било връчено преди дата 13.08.2019 г.
ЮРК. П.: Не съм се запознал със становището на процесуалния представител на дружеството жалбоподател, но твърдя, че жалбата се явява просрочена и недопустима за разглеждане по същество. На известието за доставяне ясно е написана дата на връчване 12.08.2019 г., а въпросният кръгъл печат означава получаването на тази пратка след това в службата, поради което тази дата хронологично следва подписването на обратната разписка и получаването на въпросното наказателно постановление.
Следващия печат, поставен долу вляво с дата 15.08.2019 г. е когато обратната разписка е получена в „М&BM EXPRESS“. Наказателното постановление е връчено на 12.08.2019 г. и срокът за обжалването му изтича на 19.08.2019 г., което е работен ден.
Съдът, след като съобрази становищата на страните и доказателствата, касаещи връчването на атакуваното наказателно постановление счита, че ход на делото не следва да бъде даван, а същото следва да бъде прекратено по следните съображения: видно от представеното по делото известие за доставяне, датата на получаване на атакуваното наказателното постановление е 12.08.2019 г. От тази дата следва да се отброява седемдневния срок за депозиране на жалбата срещу връченото наказателно постановление. Същият е изтекъл на 19.08.2019 г., като считано от 20.08.2019г. атакуваното наказателно постановление е влязло в законна сила. Жалбата, по повод на която е образувано настоящото дело е подадена на ръка, за първи път в регистратурата на РС – Пловдив, на дата 20.08.2019 г., за което й е отреден входящ № 54136 от същата дата. От самото известие за доставяне е видно, че пратката е получена от лице, легитимирало се като К. Л.- *** на единия от управителите на дружеството-жалбоподател. За така получената пратка, Л. е положил подписа си и е поел задължение да предаде съобщението, за което е надлежно оформено и известието за доставяне. Адресът, до който е подадена пратката е ****, като съобразно справката за актуално състояние на дружеството- жалбоподател в Търговски регистър при Агенция по вписванията, това именно е седалището и адресът на управление на „Лесов Плюс 2“ ООД. В конкретната ситуация съдът счита, че са сторени необходимите усилия за надлежно връчване на наказателното постановление, като е посетено именно седалището и адреса на управление на юридическото лице. На този адрес, юридическото лице следва да получава своята кореспонденция и се презюмира, че е създало необходимите предпоставки за това. В конкретния случай, длъжностното лице по връчване е установило лицето Л., което при недвусмислени обстоятелства е получило пратката и е поело задължение да я връчи на адресата. Следва да се посочи, че връчителят на пратката не разполага със съответни правомощия да изисква и да задължи лицето, което приема пратката да представи трудов договор или друг документ, удостоверяващ заеманата от него длъжност в дружеството-жалбоподател. С приемането на пратката и поемането на задължението от третото лице същата да се връчи, то връчителят е изпълнил своят ангажимент. Дали лицето Л., след като е получил пратката, я е връчил на адресата и кога, не е предмет на изследване в рамките на настоящото производство. Следва да се посочи, че в случай, че дружеството- жалбоподател претендира, че пратката не е предадена своевременно на адресата от третото лице, което я е получило, то може да се иска възстановяване на срока, ако са налице предпоставките за това. Предвид гореизложеното и доколкото съдът счита, че жалбата, с която се атакува НП № 452636- F495178 от 25.07.2019г. е просрочена, то делото следва да бъде прекратено.
Така мотивиран, съдът
О П Р Е Д Е Л И:
НЕ ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО.
ПРЕКРАТЯВА производството по АНД
№ 5741/19 г., по описа на РС – Пловдив, ІV н. с.
Определението подлежи на обжалване в седемдневен срок от днес, пред Административен съд – гр. Пловдив.
Протоколът се изготви в съдебно заседание.
Заседанието се закри в 12,26 часа.
РАЙОНЕН
СЪДИЯ:/п.
СЕКРЕТАР:/п.
Вярно с оригинала.
Т.К.