Определение № 794 от 03.06.2020, Районен съд - Бургас
- Съд
- Районен съд - Бургас
- Дело
- Административно наказателно дело 5831/2019
- Вид
- Определение № 794
- Подписан
- 03.06.2020
- В сила
- 13.10.2020
- Състав
- НИКОЛАЙ СИМЕОНОВ ГЕМЕДЖИЕВ
Цитирани разпоредби
- чл.59, ал.2 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.64, б."б" · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.84 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.183, ал.2 · Наказателно-процесуален кодекс
П Р О Т О К О Л
03.06.2020 година гр. БУРГАС
Районен съд - Бургас
ХХIІ-ри наказателен състав
На трети юни две хиляди и двадесета година
В публично заседание в следния състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
НИКОЛАЙ ГЕМЕДЖИЕВ
СЪДЕБНИ
ЗАСЕДАТЕЛИ:
Секретар: Мария
Милева
Прокурор:
Сложи за разглеждане докладваното от съдия Гемеджиев
Наказателно АХ дело № 5831 по описа за 2019 година
На именното повикване в 08:45 часа се явиха:
За дружеството-жалбоподател „АЛВА“
ЕООД, редовно призовано, не се явява представител.
За АНО – ТД НАП - Бургас, редовно призован, се явява юк. А., надлежно упълномощен.
Явява се актосъставителят Г.Н.С., редовно призован.
ЮК.А.: Да не се дава ход на делото. Считам, че жалбата е просрочена, тъй като има разписка за връчване на наказателното постановление.
Същото е връчено на 18.08.2019 г., а жалбата е подадена на 28.08.2019 г. Срокът изтича на 25.08.2019 г., който е почивен ден и би следвало да бъде подадена до 26.08.2019 г., първият работен ден. Моля да ми присъдите разноски по делото в минимален размер.
Процесното НП е връчено на 18.08.2019 г., видно от приложената към него разписка, неразделна част. Жалбата е постъпила при наказващия орган на 28.08.2019 г.
Съгласно чл.183, ал.2 НПК срокът, който се изчислява в дни, започва да тече на следващия ден и изтича в края на последния ден. Срокът за обжалване на процесното НП, съгласно чл.59, ал.2 ЗАНН е седемдневен от връчването му. Съгласно чл.84 ЗАНН, доколкото в този закон няма особени правила за призоваване и връчване на призовки и съобщения, извършване на опис и изземване на вещи, определяне разноски на свидетели и възнаграждения на вещи лица, изчисляване на срокове, както и за производството пред съда по разглеждане на жалби срещу наказателни постановления, на касационни жалби пред административния съд и предложения за възобновяване, се прилагат разпоредбите на Наказателно-процесуалния кодекс.
По правилото на чл.183, ал.2 НПК във връзка с чл.84 ЗАНН при връчване на процесното НП на 18.08.2019 г. седемдневния срок за обжалването му е започнал да тече на следващия ден, т.е. на 19.08.2019 г. При това положение и след прилагане правилото на посочената разпоредба на НПК, срокът за обжалване е изтекъл на 25.08.2019 г. – неделя, почивен ден или на следващия 25.08.2019 г. – понеделник. Жалбата е подадена два дни след изтичане срока на обжалване, т.е. на 28.08.2019 г.
Ето защо съдът намира, че жалбата е процесуално недопустима за произнасяне, тъй като е подадена извън седемдневния преклузивен срок по чл.59, ал.2 във връзка с чл.84 ЗАНН във връзка с 183, ал.2 НПК. Поради това производството следва да бъде прекратено.
По смисъла на чл.64, б.“б“ ЗАНН влизат в сила наказателните постановления, които не са били обжалвани в законния срок. В настоящия случай процесното НП е влязло в сила и не следва да е предмет на проверка от съда.
При очерталия се изход от делото следва в тежест на дружеството-жалбоподател да бъдат присъдени разноски на наказващия орган под формата на юрисконсултско възнаграждение, което поради развитието на процеса без ход на делото следва да бъде в минималния предвиден размер от 80 лева.
Мотивиран от посоченото и на основание чл.64, б.“б“; чл.84 и чл.59, ал.2 ЗАНН във връзка с чл.183, ал.2 НПК съдът О П Р Е Д Е Л И : № 794
НЕ ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО.
ПРЕКРАТЯВА производството по НАХД № 5831/2019 г. по описа на РС – Бургас.
ОСЪЖДА „АЛВА“ ЕООД ЕИК *********, с адрес на управление: гр.
Созопол, ул. Стара планина № 1, вх. 1, ет. 2, представлявано от Тодор Александров Попов, ЕГН ********** да ЗАПЛАТИ на НАП сумата от 80 лева, представляваща юрисконсултско възнаграждение за представляване в настоящото производство.
Определението подлежи на обжалване пред АдмС – Бургас в 7-дневен срок за наказващия орган от днес, а за жалбоподателя от датата на получаване на съобщението.
Протоколът се изготви в съдебно заседание, което приключи в 09:10 часа.
СЕКРЕТАР:/п/ СЪДИЯ:/п/
Вярно с оригинала:
ММ