Акт от 28.09.2020, Административен съд - Монтана
- Съд
- Административен съд - Монтана
- Дело
- 384/2020
- Подписан
- 28.09.2020
- В сила
- 10.10.2020
Цитирани разпоредби
- чл.137 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.149, ал.1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.159 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.159 т.5 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.18а, ал.8 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.61, ал.1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.47 · Граждански процесуален кодекс
- чл.50 · Граждански процесуален кодекс
- чл.65, ал.1 · Закон за общинската собственост
O П Р Е Д Е
Л Е Н И Е
№ 441 гр.Монтана, 28.09.2020 год.,
Административен съд - Монтана ІІ – ри съдебен състав в закрито заседание на двадесет и осми септември две хиляди и двадесета година в състав,
Административен съдия: Соня Камарашка като разгледа докладваното от съдията Административно дело №384/2020г. по описа на
Административен съд - Монтана, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.160 във връзка с чл.159, т.5 от Административно процесуален кодекс (АПК)
Образувано е по повод подадена жалба от „Бляк Сий
775“ ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от управителя Д.Я.Я. с адрес *** е-майл ***********@*****.*** против заповед № 396/22.05.2020 г. издадена от кмета на община Берковица, на основание чл.65, ал.1 от ЗОС.
В изпълнение на задължението си по чл.159 от АПК за проверка на допустимостта на жалбата и след представени допълнителни писмени доказателства от Община Берковица и молба от жалбоподателя с вх.№1828/28.09.2020г. по описа на АС - Монтана, съдът констатира, че жалбата подадена от „Бляк Сий 775“ ЕООД, с ЕИК ********* е просрочена, поради което се явява процесуално недопустима и следва да се остави без разглеждане.
От представената административна преписка и допълнителните доказателства е видно, че постановеният акт предмет на съдебен контрол – Заповед № РД-15-396/22.05.2020 г. издадена от кмета на община Берковица, на основание чл.65, ал.1 от ЗОС е изпратена с придружително писмо изх.№УОСГ-70-00-767/20/ от 27.05.2020год. чрез куриерска служба Еконт с обратна разписка до „Бляк Сий 775“ ЕООД, с ЕИК ********* по седалището и адреса на управление ***, видно от обратната разписка с №5300197692510 получена на 01.06.2020г. в 15,18часа и до офис на Еконт в гр.София видно от обратната разписка с №5300197693661 с получател „Бляк Сий 775“ ЕООД с посочено лице Живко Драгнев и неговия мобилен телефон, също получена на 01.06.2020г. в 15,18часа.
Жалбата до съда е постъпила чрез административния орган Кмета на Община - Берковица на 19.08.2020год. видно от входящия печат заведена с № УОСГ – 70-00-767/24/ и доставена с куриерска служба Еконт с № на пратка 5300218552731 и видно от приложената разпечатка за проследяване на пратка е изпратена от Живко Драгнев на 18.08.2020г., т. е. много след изтичане на преклузивния 14-дневен срок за оспорване по чл.149, ал.1 от АПК, които е изтекъл на 15.06.2020год. /вкл./.
В жалбата са изложени доводи, че по отношение на срока за депозиране на жалбата против оспорената заповед, намира приложение Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, които довод не се споделя от съда, предвид факта, че оспорената заповед № РД-15-396/22.05.2020 г. издадена от кмета на община Берковица е издадена след отмяна на извънредното положение, тъй като на 13.03.2020 г., с Решение на Народното събрание, по повод пандемията от Covid-19, беше обявено извънредно положение на територията на Република България, за срок до 13.05.2020 г., като във връзка с това бе приет и Закон за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г. и за преодоляване на последиците (Oбн., ДВ, бр. 28 от 24.03.2020 г., в сила от 13.03.2020 г., изм. и доп., бр.
34 от 9.04.2020 г., в сила от 09.04.2020 г., доп., бр. 38 от 24.04.2020 г., в сила от 24.04.2020 г., изм. и доп., бр. 44 от 13.05.2020 г., в сила от 14.05.2020 г.). В срока на извънредното положение е била издадена предходна заповед №РД-15- 234/12.03.2020 г. на кмета на община Берковица с идентично съдържание, обжалвана от „Бляк Сий“ 775“ ЕООД по която е било образувано Адм. дело №172/2020год. по описа на АС – Монтана, което е прекратено и която заповед е отменена със заповед №РД-15-259/23.03.2020год. издадена от кмета на Община Берковица.
В молба вх.№1828/28.09.2020г. жалбоподателя чрез процесуалния си представител, отрича да е получавал оспорената заповед, като развива доводи по приложението на чл.47 от ГПК и чл.61, ал.2 и ал.3 от АПК /отменени/. Тези доводи също не се споделят от настоящия съдебен състав предвид факта, че приложение в случая следва да намерят действащите разпоредби на чл.61, ал.1 от АПК препращащи към чл.18а, ал.8 от АПК и чл.50 от ГПК, като връчването на оспорената заповед е станало по седалището и адреса на управление на търговското дружество посочен и в сключеният договора за наем. А видно от обяснителната записка на служител в Общинска администрация Берковица кореспонденцията с „Бляк Сий“ 775“ ЕООД е водена с Живко Драгнев, като същият е настоявал документите да се изпращат до Централен офис на Еконт откъдето ги получавали. Този факт се потвърждава и от настоящата жалба доставена с Еконт в Община Берковица, както и предвид факта, че на определената в оспорената заповед дата 16.06.2020г. в 11,00часа за изземване на имота е бил съставен приемо – предавателен протокол в присъствието на упълномощен представител от „Бляк Сий“ 775“ ЕООД с конкретно упълномощаване на л.33 от делото.
Предвид изложеното, съдът счита жалбата за процесуално недопустима, доколкото е постъпила след законоустановения срок за обжалване, поради което правото на съдебно оспорване на административния акт е преклудирано. С оглед горните констатации, жалбата следва да се остави без разглеждане и образуваното съдебно производство подлежи на прекратяване.
Водим от гореизложеното и на осн.чл.159 т.5 от АПК, настоящият състав на Административен съд Монтана,
О П Р Е Д Е
Л И:
ОСТАВЯ БЕЗ
РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата от „Бляк Сий
775“ ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от управителя Д.Я.Я. с адрес *** е-майл ***********@*****.*** против Заповед № 396/22.05.2020 г. издадена от кмета на община Берковица, на основание чл.65, ал.1 от ЗОС.
ПРЕКРАТЯВА производството по Адм. дело №384/2020г. по описа на Административен съд - Монтана.
ОТМЕНЯ Определението си за насрочване на делото за 06.10.2020год.
Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховен административен съд в 7 - дневен срок от съобщаването му.
Препис от Определението да се изпрати на страните, по реда на чл.137 от АПК.
Административен съдия: