Определение № 112 от 06.02.2024, Апелативен съд - Варна
- Съд
- Апелативен съд - Варна
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 47/2024
- Вид
- Определение № 112
- Подписан
- 06.02.2024
- В сила
- 28.02.2024
- Състав
- Диана Вълева Джамбазова, Росица Славчова Станчева, Юлия Русева Бажлекова
Цитирани разпоредби
- чл.274 и сл. · Граждански процесуален кодекс
- чл.276, ал.1 · Граждански процесуален кодекс
- чл.95 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 112 гр. Варна, 06.02.2024 г.
АПЕЛАТИВЕН СЪД – ВАРНА, II СЪСТАВ, в закрито заседание на шести февруари през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:
Председател: Диана В. Джамбазова
Членове:
Росица Сл. Станчева
Юлия Р. Бажлекова като разгледа докладваното от Росица Сл. Станчева Въззивно частно гражданско дело № 20243000500047 по описа за 2024 година за да се произнесе съобрази следното:
Производството е по реда на чл.274 и сл. ГПК.
Образувано е по частна жалба на П. Е. М. против определение № 4167/02.11.2023г. на ОС – Варна, постановено по гр. д. № 1266/2023г., с което съдът е оставил без уважение молбата на частния жалбоподател за предоставяне на правна помощ под формата на процесуално представителство в производството по същото дело.
По изложени в жалбата доводи за необоснованост на обжалваното определение се иска неговата отмяна и постановяване на друго, с което да се предостави поисканата правна помощ.
В срока по чл.276, ал.1 ГПК не е постъпил отговор от насрещната страна.
Частната жалба е подадена от легитимирана страна и срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, но извън срока за обжалване поради което е процесуално недопустима. Съображенията за това са следните:
Жалбоподателят е ответник по предявените по гр.д.№ 1266/2023г. по описа на ОС – Варна искове. С молба с вх. № 23736/02.10.2023г. по чл.95, ал.1 ГПК същият е поискал предоставяне на правна помощ под формата на процесуално представителство. Това искане е било оставено без уважение с обжалваното определение № 4167/02.11.2023г. по изложени от съда мотиви за наличието на имущество и средства за ангажиране на защитник по делото.
Посоченото определение е връчено на П. М. на 10.11.2023г. Същият е подал частна жалба с вх. № 28238/20.11.2023г. /озаглавена „молба“ и уточнена с молба, озаглавена „искане“ с вх. № 29560/04.12.2023г. по описа на ВОС/, която жалба ОС – Варна е върнал поради подаването й след изтичане 1 на преклузивния срок. Това разпореждане не е обжалвано и същото е влязло в сила.
Настоящата частна жалба, съгласно направените изрични уточнения, има за предмет определението по чл.95 ГПК, а не разпореждането за връщане на частната жалба срещу него. Срокът за обжалването на това определение е едноседмичен и същият е изтекъл на 17.10.2023г. /работен ден/, поради което и повторно подадената частна жалба е просрочена и недопустима.
Изложеното в уточнителна молба с вх. № 2014/24.01.2024г., че настоящото обжалване е обусловено от невъзможността за представяне на доказателства към по-ранен момент, не поражда ново право на жалба. Страната, на която е отказано предоставянето на правна помощ с влязло в сила определение, може винаги да сезира първоинстанционния съд с ново искане при наличието на нововъзникнали обстоятелства.
По гореизложеното частната жалба следва да бъде оставена без разглеждане, поради което и съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯ
БЕЗ
РАЗГЛЕЖДАНЕ частна жалба вх.
№
31185/19.12.2023г. на П. Е. М. против определение № 4167/02.11.2023г. на ОС – Варна, постановено по гр. д. № 1266/2023г., с което съдът е оставил без уважение молбата на ответника П. М. за предоставяне на правна помощ под формата на процесуално представителство в производството по същото дело И ПРЕКРАТЯВА производството по в. ч. гр. д. № 47/2023 г. по описа на Апелативен съд – Варна.
Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховен касационен съд на Република България в едноседмичен срок от съобщаването му.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2