Определение № 647 от 16.03.2017, Окръжен съд - Пловдив
- Съд
- Окръжен съд - Пловдив
- Дело
- Въззивно гражданско дело 184/2017
- Вид
- Определение № 647
- Подписан
- 16.03.2017
- Състав
- АННА ИВАНОВА ИВАНОВА, ДЕСИСЛАВА ЧАВДАРОВА КАЦАРОВА, РАДОСЛАВ ПЕТКОВ РАДЕВ
Цитирани разпоредби
- чл.436 · Граждански процесуален кодекс
- чл.437 · Граждански процесуален кодекс
- чл.47 · Граждански процесуален кодекс
- чл.503, ал.3 · Граждански процесуален кодекс
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № 647
Гр.Пловдив, 16.03.2017 г.
В ИМЕТО
НА НАРОДА
ПЛОВДИВСКИЯ ОКРЪЖЕН СЪД гражданско отделение в открито заседание на 16.02.2017 г. в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
АННА ИВАНОВА
Членове: РАДОСЛАВ РАДЕВ ДЕСИСЛАВА КАЦАРОВА
При учаастието на секретаря ВАЛЕНТИНА ВАСИЛЕВА Като изслуша докладваното от съдия Иванова ч.гр.д.N 184/2017 г., констатира следното:
Производство по чл.503, ал.3 ГПК.
Постъпила е жалба вх.№11840/08.12.2016 г. , подадена чрез ЧСИ от М.А.П. с EГН: ********** ***– съпруг-недлъжник срещу действията на ЧСИ М. *** действие - ПОС по ч.изп.д.№345/2010 г. r и по ч.изп.д.
№20168230400004 – извършване на опис на недвижим имот – апартамент в гр.****, находящ се на ул.”**** на 30.11.2016 г., както и серщу всички извършени изпълнителни действия с оплакване, че не е уведомена за извършването му и за несеквестируемост.
Постъпило е възражение от взискателя
„Дженерали Застраховане”АД, че жалбата следва да се остави без разглеждане срещу действията на СИ, които не се отнасят до недвижимия имот – СИО и без уважение в частта, относно несеквестируемостта на недвижимия имот като неоснователна.
Длъжникът „Хъчи”ЕООД-гр.**** – не взема становище.
Длъжникът Ю.И.П.-*** – не взема становище.
ЧСИ е изложил мотиви по чл.436 ГПК, че жалбата е просрочена и недопустима, а по същество - неоснователна.
Делото е внесено за раглеждане в открито заседание на осн.чл.437 ГПК, тъй като е подадена от трето лице на ИД, даден е ход на делото по същество и е обявявено за решаване.
На основание чл.436/1/ ГПК – жалбата следва да се подаде в 1-седмичен срок от изввършване на действието, ако страната е присъствала при извършването му или ако е била призована. ПОС констатира, че страната не е присъствувала на извършването на описа, насрочен за 30.11.2016 г., но е била редовно призована за него на основание чл.47/5/ ГПК – чрез залепване на уведомление. Видно от матералите на ИД – процедурата по призоваването на жалбоподателката е спазена – на л.254 и сл. от ИД е видно, че е изпратено съобщение до М.П. в качеството й на съпруг-недлъжник, на адреса в гр.**** същият, който е посочен и в жалбата по настоящето дело/, като длъжностното лице-призовкар е отбелязало, че лицето не е намерено на адреса и и не е намерено лице, съгласно да получи съобщението, поради което ЧСИ е разпоредил /л.256 от ИД /съобщението да се връчи чрез залепване на уведомление по чл.47 ГПК. Такова е уведомление е залепено на вратата а посочения адрес и в пощенската кутия –л.266 на 14.11.2016 г. с отбелязаване че следва да се яви в канцеларията на ЧСИ М.К. за получаване на призовката в двуседмичен срок; срокът е изтекъл на 28.11.2016 г.; ЧСИ е изпратил уведомление по чл.47 ГПК до М. П. и на адреса на недвижимия имот, предмет на описа – гр.**** – на 15.11.2016 г. ; уведомлението е залепено на вратата а посочения адрес и в пощенската кутия –л.266 на 14.11.2016 г. с отбелязаване че следва да се яви в канцеларията на ЧСИ М.К. за получаване на призовката в двуседмичен срок; срокът е изтекъл на 29.11.2016 г. Горното налага извода, че съпругът-недлъжник е бил редовно призован за насрочения на 30.11.2016 г. опис на недвижимия имот, поради което 1-седмичният срок за обжалването му тече от тази дата -30.11.2016 г. и е изтекъл на 07.12.2016 г. – работен ден. Тъй като жалбата е подадена на 08.12.2016 г. и няма данни да е получена по пощата на по-ранна дата, ПОС намира, че е просрочена.
Ето защо жалбата се явява недопустима и производството следва да се прекрати, поради което следва да се отмени определението за даване ход на делото по същество и обявяването му за решаване.
Водим от горното съдът
О П Р Е
Д Е Л
И:
ОТМЕНЯ определението за даване ход на делото по същество и обявяването му за решаване.
ПРЕКРАТЯВА като недопустимо производството по ч.гр.д.№184/2017 г. на ПОС, 14 гр.с.
Определението подлежи на обжалване пред
ПАС в 1-седмичен срок от съобщението.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: