Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 21889 от 29.08.2022, Софийски районен съд

Съд
Софийски районен съд
Дело
Гражданско дело 1023/2022
Вид
Определение № 21889
Подписан
29.08.2022
В сила
29.08.2022
Състав
ИВЕТА ВЕНЦИСЛАВОВА ИВАНОВА

Цитирани разпоредби

  • чл. 129, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 63 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 63, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 63, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 21889 гр. София, 29.08.2022 г.

СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 51 СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и девети август през две хиляди двадесет и втора година в следния състав:

Председател: ИВЕТА В. И. като разгледа докладваното от ИВЕТА В. И. Гражданско дело №

20221110101023 по описа за 2022 година за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 63 ГПК.

Производството по делото е образувано по искова молба, подадена от К. К. К., ЕМ.

ЕМ. П. и К. К. К. против ЕЛ. Т. Т. с искане за присъждане на обезщетения за причинени неимуществени вреди вследствие от клеветнически твърдения.

С Разпореждане от 04.05.2022 г., приемайки, че с уточнителната молба от 27.04.2022 г. ищците не са изпълнили указанията, дадени с разпореждане от 22.03.2022 г., и на основание чл. 129, ал. 2 ГПК, съдът е указал на ищците в едноседмичен срок от получаване на препис от разпореждането да заявят изрично дали претендират обезщетение за неимуществени вреди поради клеветнически твърдения в допълнително писмено сведение на ответницата от 09.09.2021 г., като посочат ясно и изчерпателно всички твърдения в него, които считат за неверни.

Препис от разпореждането с указанията е връчен на ищците чрез пълномощника им адв. Е.И. на 06.06.2022 г.

По молба на ищците от 07.06.2022 г. с разпореждане от 08.06.2022 г. съдът е продължил срока за изпълнение на указанията, дадени с разпореждането от 04.05.2022 г. с един месец, считано от изтичане на първоначалния срок – или от 13.06.2022 г., като е издал на ищците съдебно удостоверение, въз основа на което същите да се снабдят с препис от допълнително писмено сведение от 09.09.2022 г. по преписка, образувана по сигнал с вх. № 812100-9595/29.06.2022 г.

Удостоверението е получено от пълномощника на ищците – адв. Д. на 29.06.2022 г., видно от удостоверяването, направено на л. 27 от делото.

Продълженият срок е изтекъл на 13.07.2022 г. – арг. чл. 63, ал. 2 ГПК.

По делото е постъпила молба с вх. № 160042/01.08.2022 г. от ищците, чрез пълномощника им адв. Е. Д., с искане за продължаване на срока за изпълнение на указанията, дадени с разпореждането на съда от 04.05.2022 г., сочейки здравословни причини, възпрепятствали своевременно изпълнение на указанията. В молбата се посочва също, че разпореждането на съда от 09.06.2022 г., с което е бил продължен срокът за изпълнение на тези указания, не е било връчено на ищците. Отправя се и искане за издаване на съдебно удостоверение, с което същите да се снабдят със сигнал № 8121009595/29.06.2021 г. по описа на МВР-София и със сигнал с вх. № 812102-773/20.05.2021 г., с 1 който е сезиран Инспекторатът на МВР – София, доколкото същите са от естество да установят авторството на деянието и датата на извършването му. Към молбата са представени писмени материали, в подкрепа на изложените обстоятелства за наличието на уважителни причини за продължаване на срока.

Съдът, като разгледа молбата и изложените в нея обстоятелства, намира, че същата е процесуално недопустима, като подадена извън срока по чл. 63, ал. 1 ГПК – след изтичане на новоопределения едномесечен срок за изпълнение на указанията на съда, обективирани в разпореждането от 04.05.2022 г., поради което следва да бъде оставена без разглеждане.

Както вече се изясни, този срок, след продължаването му от съда с разпореждането от 08.06.2022 г., е едномесечен и е започнал да тече от изтичане на първоначалния едноседмичен срок или от 13.06.2022 г., поради което е изтекъл на 13.07.2022 г. /присъствен ден/. В този смисъл е изричната законова разпоредба на чл. 63, ал. 2 ГПК, поради което не се налага връчване на акта на съда по чл. 63, ал. 1 ГПК – в случая разпореждането от 08.06.2022 г., за да започне да тече новоопределеният срок.

Настоящата молба с искане по чл. 63, ал. 1 ГПК е подадена на 01.08.2022 г., а с това и след изтичане на срока за изпълнение на указанията от 04.05.2022 г. или след 13.07.2022 г., поради което следва да бъде оставена без разглеждане, в частност относно искането за издаване на съдебно удостоверение, обективирано в същата.

В допълнение съдът намира за необходимо да посочи, че същото е неотносимо към дадените от съда указания с разпореждането от 04.05.2022 г., касаещи писмено сведение от 09.09.2022 г., доколкото е насочено към установяване на факти по съществото на правния спор.

Така мотивиран, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ като процесуално недопустима молба с вх. № 160042/01.08.2022 г. на ищците К. К. К., ЕМ. ЕМ. П. и К. К. К., чрез пълномощника им адв.

Е. Д., с искане за продължаване на срока за изпълнение на указанията, дадени с разпореждането на съда от 04.05.2022 г. и продължен с разпореждане на съда от 08.06.2022 г.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба, пред Софийски градски съд, в едноседмичен срок от връчване на препис на ищците.

ПРЕПИС от определението да се връчи на ищците, чрез пълномощника им адв. Д..

Съдия при Софийски районен съд: _______________________

2