Разпореждане № 116236 от 21.09.2023, Софийски районен съд
- Съд
- Софийски районен съд
- Дело
- Частно гражданско дело 26761/2023
- Вид
- Разпореждане № 116236
- Подписан
- 21.09.2023
- В сила
- 21.09.2023
- Състав
- ГЕРГАНА ВЕЛИКОВА НЕДЕВА
Цитирани разпоредби
- чл. 410 · Граждански процесуален кодекс
- чл.414 · Граждански процесуален кодекс
- чл.414а · Граждански процесуален кодекс
- чл.414а ал.2 · Граждански процесуален кодекс
РАЗПОРЕЖДАНЕ
№ 116236 гр. София, 21.09.2023 г.
СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 164 СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и първи септември през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:
Председател: ГЕРГАНА В. НЕДЕВА като разгледа докладваното от ГЕРГАНА В. НЕДЕВА Частно гражданско дело № 20231110126761 по описа за 2023 година намери следното:
Производството е образувано по реда на чл. 410 ГПК.
Постъпило е възражение с вх. № 240385/28.08.2023г. от длъжника „..., със седалище в ..., действащо чрез „.... - Клон България“ с ЕИК ..., чрез пълномощник адв. К. И. от ХАК, за недължимост на сумите по издадената по делото заповед за изпълнение, поради извършено плащане на сумата от общо 942,16 лв. /от 20.07.2023 г./, с което изцяло било погасено вземането на заявителя за главница, разноски и законна лихва.
Съдът констатира, че заповедта за изпълнение от 31.05.2023г. е връчена на длъжника на 19.06.2023 г., чрез адв. И., като след изтичане на срока по чл.414 от ГПК за подаване на възражение /изтекъл на 19.07.2023 г./, съдът е разпоредил издаване на изпълнителен лист в полза на заявителя. Видно от отбелязването на гърба на заповедта, ИЛ е издаден на 23.08.2023 г., но все още не е получен от заявителя Д. К..
С оглед изложеното, депозираното на 28.08.2023 г. възражение е подадено извън срока по чл.414а ал.2 от ГПК и като просрочено подлежи на връщане. Плащането, което се твърди да е извършено също е извън срока по чл.414а от ГПК и понастоящем следва да бъде съобразено едва пред съдебния изпълнител, в случай, че заявителят се снабди с издадения му ИЛ и образува изпълнително производство за събирането на вземането си.
Така мотивиран, съдът
РАЗПОРЕДИ:
ВРЪЩА като просрочено възражение с вх. № 240385/28.08.2023 г. на длъжника „..., със седалище в ..., действащо чрез „.... - Клон България“ с ЕИК ..., чрез пълномощник адв. К.
И. от ХАК.
ДА СЕ ИЗПРАТИ препис от възражението на заявителя Д. Н. К. чрез пълномощник адв. Б. М. от САК със съдебен адрес гр. ... за сведение.
1
Разпореждането не подлежи на обжалване.
Съдия при Софийски районен съд: _______________________
2