Определение № 5040 от 13.03.2025, Софийски градски съд
- Съд
- Софийски градски съд
- Дело
- Въззивно гражданско дело 1215/2025
- Вид
- Определение № 5040
- Подписан
- 13.03.2025
- В сила
- 13.03.2025
- Състав
- Николай Димов, Слави Георгиев Славов, Велина Пейчинова
Цитирани разпоредби
- чл.258-273 · Граждански процесуален кодекс
- чл.258-273 · Граждански процесуален кодекс
- чл.259, ал.1 · Граждански процесуален кодекс
- чл.258-273 · Граждански процесуален кодекс
- чл.258-273 · Граждански процесуален кодекс
- чл.258-273 · Граждански процесуален кодекс
- чл.262, ал.1, т.2 · Граждански процесуален кодекс
- чл.258-273 · Граждански процесуален кодекс
- чл.258-273 · Граждански процесуален кодекс
- чл.258-273 · Граждански процесуален кодекс
- чл.258-273 · Граждански процесуален кодекс
- чл.258-273 · Граждански процесуален кодекс
- чл.258-273 · Граждански процесуален кодекс
- чл.258-273 · Граждански процесуален кодекс
- чл.258-273 · Граждански процесуален кодекс
- чл.258-273 · Граждански процесуален кодекс
- чл.258-273 · Граждански процесуален кодекс
- чл.258-273 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 5040 гр. София, 13.03.2025 г.
СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ВЪЗЗ. III-В СЪСТАВ, в закрито заседание на тринадесети март през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:
Председател: Николай Димов
Членове:
Велина Пейчинова
Слави Г. Славов като разгледа докладваното от Николай Димов Въззивно гражданско дело № 20251100501215 по описа за 2025 година и за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по чл.258-273 от ГПК.
Образувано е по въззивна жалба на Д. И. В., подадена чрез пълномощника адв.К.
П. срещу решение № 21793 от 01.12.2024 г., постановено по гр.дело № 5356/ 2022 г. по описа на СРС, Г.О., 38 състав.
Съдът намира, че СРС, 38 състав не е извършил проверка съгласно чл.262 от ГПК дали въззивната жалба е подадена в срока по чл.259, ал.1 от ГПК. Следва да се посочи, че при изпълнение на задълженията си да администрира подадената въззивна жалба първоинстанционният съд трябва да извърши проверка и затова дали тя е подадена в срок и в случай, че направи извод, че не е спазен преклузивният срок за обжалване, той е длъжен да върне тази жалба като просрочена, като извършването на това действие е от неговата компетентност съгласно разпоредбата на чл.262, ал.2, т.1 от ГПК. В случая това не е сторено. След връщане на делото в СРС, първоинстанционният съд следва да вземе предвид обстоятелството, че обжалваното решение е съобщено редовно на въззивника- ответник Д. И. В., чрез пълномощника му адв.К. П. на 09.12.2024 г./ видно от приложено по делото съобщение/, а въззивната жалба срещу него е подадена на 27.12.2024 г. Т.е. въззивната жалба е подадена след изтичане на срока за обжалване/ изтекъл на 23.12.2024 г./ и като просрочена следва да бъде върната от първоинстанционния съд на основание чл.262, ал.1, т.2 от ГПК.
Така мотивиран, съдът
1
ОПРЕДЕЛИ:
ПРЕКРАТЯВА производството по в.гр.дело № 1215/2025 г. по описа на СГС, Г.О., ІІІ-В състав.
ВРЪЩА делото на СРС, Г.О., 38 с-в за изпълнение на указанията дадени в мотивите на настоящето определение.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2