Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 5040 от 13.03.2025, Софийски градски съд

Съд
Софийски градски съд
Дело
Въззивно гражданско дело 1215/2025
Вид
Определение № 5040
Подписан
13.03.2025
В сила
13.03.2025
Състав
Николай Димов, Слави Георгиев Славов, Велина Пейчинова

Цитирани разпоредби

  • чл.258-273 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.258-273 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.259, ал.1 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.258-273 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.258-273 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.258-273 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.262, ал.1, т.2 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.258-273 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.258-273 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.258-273 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.258-273 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.258-273 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.258-273 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.258-273 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.258-273 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.258-273 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.258-273 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.258-273 · Граждански процесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 5040 гр. София, 13.03.2025 г.

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ВЪЗЗ. III-В СЪСТАВ, в закрито заседание на тринадесети март през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:

Председател: Николай Димов

Членове:

Велина Пейчинова

Слави Г. Славов като разгледа докладваното от Николай Димов Въззивно гражданско дело № 20251100501215 по описа за 2025 година и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл.258-273 от ГПК.

Образувано е по въззивна жалба на Д. И. В., подадена чрез пълномощника адв.К.

П. срещу решение № 21793 от 01.12.2024 г., постановено по гр.дело № 5356/ 2022 г. по описа на СРС, Г.О., 38 състав.

Съдът намира, че СРС, 38 състав не е извършил проверка съгласно чл.262 от ГПК дали въззивната жалба е подадена в срока по чл.259, ал.1 от ГПК. Следва да се посочи, че при изпълнение на задълженията си да администрира подадената въззивна жалба първоинстанционният съд трябва да извърши проверка и затова дали тя е подадена в срок и в случай, че направи извод, че не е спазен преклузивният срок за обжалване, той е длъжен да върне тази жалба като просрочена, като извършването на това действие е от неговата компетентност съгласно разпоредбата на чл.262, ал.2, т.1 от ГПК. В случая това не е сторено. След връщане на делото в СРС, първоинстанционният съд следва да вземе предвид обстоятелството, че обжалваното решение е съобщено редовно на въззивника- ответник Д. И. В., чрез пълномощника му адв.К. П. на 09.12.2024 г./ видно от приложено по делото съобщение/, а въззивната жалба срещу него е подадена на 27.12.2024 г. Т.е. въззивната жалба е подадена след изтичане на срока за обжалване/ изтекъл на 23.12.2024 г./ и като просрочена следва да бъде върната от първоинстанционния съд на основание чл.262, ал.1, т.2 от ГПК.

Така мотивиран, съдът

1

ОПРЕДЕЛИ:

ПРЕКРАТЯВА производството по в.гр.дело № 1215/2025 г. по описа на СГС, Г.О., ІІІ-В състав.

ВРЪЩА делото на СРС, Г.О., 38 с-в за изпълнение на указанията дадени в мотивите на настоящето определение.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

2