Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 29827 от 07.11.2022, Софийски районен съд

Съд
Софийски районен съд
Дело
Частно гражданско дело 26225/2021
Вид
Определение № 29827
Подписан
07.11.2022
Състав
МАРИЯ ВАСИЛЕВА КАРАГЬОЗОВА

Цитирани разпоредби

  • чл. 410 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 414 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 415, ал.5 · Граждански процесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 29827 гр. София, 07.11.2022 г.

СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 30 СЪСТАВ, в закрито заседание на седми ноември през две хиляди двадесет и втора година в следния състав:

Председател: МАРИЯ В. КАРАГЬОЗОВА като разгледа докладваното от МАРИЯ В. КАРАГЬОЗОВА Частно гражданско дело № 20211110126225 по описа за 2021 година

На 11.06.2021г. е издадена заповед № 1579 за изпълнение на парично задължение по чл. 410 от ГПК срещу длъжника „....“ ООД.

След получено в срок възражение на длъжника по чл. 414 от ГПК, с разпореждане № 26296 от 26.10.2021г., съдът е указал на заявителя, че може да предяви иск относно вземането си спрямо длъжника, в едномесечен срок, като довнесе дължимата държавна такса, за което е длъжен да уведоми съда. Указал е неблагоприятните последици, а именно, че ако заявителят не предяви доказателства, че е предявил иск в срок, съдът ще обезсили заповедта за изпълнение. Това разпореждане е изпратено на заявителя и същият го е получил на 26.10.2021г. В законово установения срок от един месец, който е изтекъл на 26.11.2021г., заявителят не е предявил установителен иск. Не е сторил това и по – късно.

Затова на осн. чл. 415, ал.5 от ГПК съдът трябва да обезсили издадената заповед № 1579 за изпълнение на парично задължение по чл. 410 от ГПК от 11.06.2021г., както и да прекрати производството по делото.

Воден от горното и на осн. чл. 415, ал.5 от ГПК, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ОБЕЗСИЛВА заповед № 1579 за изпълнение на парично задължение по чл. 410 от ГПК от 06.11.2021г. по ч.гр.д. № 26225/2021г. по описа на СРС.

ПРЕКРАТЯВА производството по делото.

Определението подлежи на обжалване от двете страни пред Софийски градски съд с частна жалба в 1-седмичен срок от получаването му.

Съдия при Софийски районен съд: _______________________

1