Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Акт от 06.06.2019, Административен съд - Монтана

Съд
Административен съд - Монтана
Дело
189/2019
Подписан
06.06.2019
В сила
28.06.2019

Цитирани разпоредби

  • чл.145 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл.149, ал.1 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл.159, т.5 · Административнопроцесуален кодекс

O

П Р Е

Д Е Л

Е Н И Е

№ 256 / 06.06.2019г.

Административен съд - Монтана,

І-ви състав в закрито заседание на шести юни през две хиляди и деветнадесета година в състав:

Председател : Огнян Евгениев като разгледа Административно дело №189/2019г. по описа на Административен съд Монтана, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.159, т.5

Административно процесуален кодекс (АПК) във вр. с чл.145 и сл АПК Образувано е по жалба на Община Л***

, представлявана от Кмета на Община Л*** , действаща чрез пълномощника си адвокат Ш., с която е оспорено като незаконосъобразно Решение №РД-02-36-396/22.03.2019г. на З*** министъра на М*** Ръководител на УО на О*** .

Настоящият съдебен състав установява, че жалбата е НЕДОПУСТИМА, при следните доводи:

Настоящият съдебен състав е сезиран с жалба, с която се оспорва като незаконосъобразно Решение №РД-02-36-396/22.03.2019г. на З*** министъра на М*** Ръководител на УО на О*** .

При наличието на така формулирания предмет на оспорване, настоящият съдебен състав е длъжен служебно да установи дали жалбата е процесуално допустима, тоест дали са налице спазени условията на АПК, които дават предпоставките за разглеждането на спора по същество.

В случая в рамките на служебната проверка за допустимост на жалбата се установява, че същата е подадена извън преклузивния 14-дневен срок по чл.149, ал.1 АПК приложим при оспорване на актове издадени на основание чл.73, ал.4 Закон за управление на средствата от европейските структурни и инвестиционни фондове (З*** ). От събраните по делото доказателства се установява, че оспорения административен акт е изпратен на оспорващия с писмо изх.№99-00-6-1506(3) от 22.03.2019г. (л.142 по делото), което видно от разписките на л.143 по делото е било получено на 26.03.2019г., тоест безспорно се установява, че на тази дата административния акт е надлежно връчен на оспорващия.

Оспорващият е подал жалбата си срещу Решение №РД-02-36-396/22.03.2019г. на З*** министъра на М*** Ръководител на УО на О*** по пощата, което се установява от пощенски плик на л.13 по делото, като регистрационния номер на пратката е PS140700EHZUH. Извършвайки служебна проверка в регистъра на Б*** пощи, настоящият съдебен състав установява, че пратката PS140700EHZUH е била предадена от оспорващия на 10.04.2019г., като в тази насока е извлечение на л.129 по делото, което установява движението на пощенската пратка. При наличието на безспорното установяване, че оспорващия е подал жалбата си по пощата на 10.04.2019г. следва да се приеме, че жалбата е просрочена, тъй като предвид обстоятелството, че административния акт е връчен на 26.03.2019г. преклузивния срок в който е следвало да се подаде жалбата е изтекъл на 09.04.2019г. (присъствен ден), тоест след като оспорващия не е спазил 14-дневния срок по чл.149, ал.1 АПК във вр. с чл.73, ал.4 З*** жалбата е недопустима за разглеждане.

Предвид гореизложеното на основание чл.159, т.5 АПК като счете, че оспорването е просрочено, настоящият състав на Административен съд М*** О

П Р Е

Д Е Л И:

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалба на Община

Л*** , представлявана от Кмета на Община Л*** , действаща чрез пълномощника си адвокат Ш., с която е оспорено като незаконосъобразно Решение №РД-02-36-396/22.03.2019г. на З*** министъра на М*** Ръководител на УО на О*** .

ПРЕКРАТЯВА производството по Адм.дело №189/2019г. по описа на Административен съд М*** .

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховен административен съд в седемдневен срок от съобщаване му на страните.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: