Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Разпореждане № 4008 от 29.03.2023, Софийски районен съд

Съд
Софийски районен съд
Дело
Административно наказателно дело 1531/2022
Вид
Разпореждане № 4008
Подписан
29.03.2023
Състав
НИКОЛАЙ БЕЛЕВ ВАСИЛЕВ

Цитирани разпоредби

РАЗПОРЕЖДАНЕ

№ 4008 гр. София, 29.03.2023 г.

СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 102-РИ СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и девети март през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:

Председател: Н. Б. В. като разгледа докладваното от Н. Б. В. Административно наказателно дело № 20221110201531 по описа за 2022 година

Подписаният Н. В. – съдия при СРС – НО, 102-ри състав, в закрито заседание, след запознаване с материалите по адм. дело № 1531/2022г. на СРС и касац. адм. дело № 1542/2023г. на АССГ, установявам следното:

По адм. дело № 1531/2022г. на СРС било постановено протоколно решение № 3319 от 01.09.2022г., с което жалбата вх. № 16901/31.01.2022г. (опис на СРС), подадена от Б. К. З. (чрез пълномощника му адв. А. Т.), насочена срещу Заповед рег. № 3383-зз-23 от 13.01.2022г. за задържане на лицето, издадена от служител на 08 РПУ – СДВР, е оставена без уважение като неоснователна.

Решението на първоинстанционния съд било съобщено на 20.09.2022г. на ответника по жалбата, а на 27.09.2022г. – на пълномощника на жалбоподателя (вж. л.85-86 от дело № 1531/2022г.).

Недоволният от решението жалб. Б. К. З. подал касационна жалба вх. № 209857/06.10.2022г. (опис на СРС), която била администрирана, като препис на 10.10.2022г. бил изпратена на ответната страна (вж. л.4 от дело № 1542/2023г.), но писмен отговор с възражения не са постъпили.

Делото било изпратено на АССГ, където било образувано касац. адм. дело № 1542/2023г., като с Определение № 1677/23.02.2023г. било прекратено съдебното производство по касац. адм. дело № 1542/2023г. и било върнато делото на СРС за извършване проверка на редовността на касационната жалба съобразно указанията на АССГ.

С Разпореждане от 7.03.2023г. докладчикът от СРС е дал 7-дневен срок от получаване на съобщението жалбоподателят да представи доказателства за внасянето на държавна такса по сметка на АССГ в размер на 70.00 лева за касационното оспорване (чл.213а, ал.1, изр.1 и чл.227а от АПК), като съобщението е връчено на 13.03.2023г. на пълномощника на жалбоподателя. В дадения срок (до 20.03.2023г. вкл.), а и до настоящия момент (29.03.2023г.) доказателства за внасяне на таксата не са постъпили.

В тази връзка, преценявам, че подадената от Б. К. З. (чрез пълномощника му) касационна жалба не отговаря на изискванията на чл.213, т.3 от АПК – към нея няма приложен документ за внесена държавна такса, и в дадения 7-дневен срок (изтекъл на 20.03.2023г. – работен ден) от получаване на съобщението адв. Т. не е отстранила нередовността в подадената касационна жалба – не са представени доказателства за внасяне на дължимата държавна такса .

Неизпълнението на дадените от съда указания в определения срок за отстраняване на порока съгл. чл.213а, ал.1, изр.1 от АПК влече след себе си като последица връщането на жалбата от съдия от първоинстанционния съд.

1

Съгласно правилото на чл.213а, ал.7, изр.1, предл.1 от АПК този акт може да се обжалва с частна жалба, за която държавна такса не се дължи.

По тези съображения и на осн. чл.213а, ал.1, изр.1 и ал.7, изр.1, предл.1 от АПК, РАЗПОРЕДИ:

ВРЪЩАМ касационна жалба вх. № 209857/06.10.2022г., подадена от адвокат А. Т. – като пълномощник на Б. К. З., срещу протоколно решение № 3319 от 01.09.2022г. на СРС – НО, 102-ри състав, постановено по адм. дело № 1531/2022г. по реда на чл.72, ал.4, изр.2 от Закона за МВР.

ПРЕПИС от това разпореждане да се изпрати на жалбоподателя Б. К. З., неговия пълномощник адв. А. Т., както и на ответника по жалбата М. Е. С. – за сведение.

Разпореждането подлежи на обжалване в 7-дневен срок от съобщаването му пред Административен съд – София-град по реда на Глава ХIII от АПК.

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Съдия при Софийски районен съд: _______________________

2