Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 1348 от 27.09.2019, Окръжен съд - Плевен

Съд
Окръжен съд - Плевен
Дело
Въззивно гражданско дело 730/2019
Вид
Определение № 1348
Подписан
27.09.2019
Състав
ЕМИЛИЯ АТАНАСОВА КУНЧЕВА, ЦВЕТЕЛИНА МАРИНОВА ЯНКУЛОВА, РЕНИ ВАЛЕНТИНОВА ГЕОРГИЕВА

Цитирани разпоредби

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е гр.Плевен, 27.09.2019 г.

В ИМЕТО НА

НАРОДА

ПЛЕВЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, Гражданско отделение, в закрито заседание на двадесет и седми септември през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

Председател: ЦВЕТЕЛИНА ЯНКУЛОВА

Членове:

РЕНИ ГЕОРГИЕВА

Е. КУНЧЕВА като разгледа докладваното от съдията Кунчева в.гр.дело № 730 по описа за 2019 година, на основание данните по делото и закона, за да се произнесе, взе предвид:

Производството по делото е образувано въз основа на постъпила въззивна жалба от адв. С.Ш. ***, като пълномощник на И.Б.А.,***, срещу решението на Районен съд -

Кнежа от 18.04.2019 г., постановено по гр.д. № 880/2017 г.

Въззивният съд констатира, че жалбата е администрирана неправилно от първоинстанционния съд за разглеждането й от въззивната инстанция, тъй като са били налице предпоставките на чл. 262, ал. 2, т.1 от ГПК за нейното връщане.

Съгласно приложената към делото разписка

/л.237/, въззивницата И.Б.А. е получила съобщение с препис от съдебното решение на Кнежански районен съд на 19.04.2019 г., като книжата са връчени надлежно на нейния процесуален представител по делото – адв. С.Ш.. При това положение преклузивният двуседмичен срок за обжалване на решението /чл. 259, ал. 1 от ГПК/ изтича на 03.05.2019 г. /присъствен ден/. Независимо че в решението вместо двуседмичен е указан 14-дневен срок за обжалването му пред Плевенски окръжен съд, то този срок също изтича на 03.05.2019 г.

Въззивната жалба е депозирана от адв. Ш. в деловодството на Кнежански районен съд на 07.05.2019 г. и същата дата е отразена и като дата на нейното изготвяне.

Следователно жалбата е подадена след изтичането на срока за обжалване на първоинстанционното решение.

Предвид тези съображения и на основание чл. 262, ал. 2, т. 1 от ГПК, Окръжният съд счете, че въззивната жалба на И.Б.А., с вх. № 1247/07.05.2019 г., подадена чрез процесуалния й представител адв. С.Ш., срещу решението на Кнежански районен съд от 18.04.2019 г., постановено по гр.дело

№ 880/2017 г., следва да бъде върната като просрочена, а производството по настоящото въззивно дело подлежи на прекратяване.

Воден от горното, Окръжният съд

О П Р Е Д Е Л

И :

ВРЪЩА на основание чл. 262, ал.

2, т. 1 от ГПК въззивната жалба на И.Б.А., с вх. № 1247/07.05.2019 г., подадена чрез процесуалния й представител адв. С.Ш., срещу решението на Кнежански районен съд от 18.04.2019 г., постановено по гр.дело № 880/2017 г.

ПРЕКРАТЯВА производството по в.гр.д. № 730/2019 г. по описа на Плевенски окръжен съд.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Апелативен съд Велико Търново в едноседмичен срок от съобщаването му на страните.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: