Разпореждане № 522 от 25.04.2025, Апелативен съд - Варна
- Съд
- Апелативен съд - Варна
- Дело
- Въззивно търговско дело 400/2024
- Вид
- Разпореждане № 522
- Подписан
- 25.04.2025
- Състав
- Диана Димитрова Митева
Цитирани разпоредби
- чл.101, ал.1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 101 ал.3 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 278 ал.1 · Граждански процесуален кодекс
РАЗПОРЕЖДАНЕ
№ 522 гр. Варна, 25.04.2025 г.
АПЕЛАТИВЕН СЪД – ВАРНА, I СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и пети април през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:
Съдия:
Диана Д. Митева като разгледа докладваното от Диана Д. Митева Въззивно търговско дело № 20243001000400 по описа за 2024 година като съобрази постъпило процесуално изявление, обявено от подателя като „насрещна касационна жалба“, рег. с вх.№2961/17.04.2024 намира че подателя ЗД БУЛ ИНС АД упражнява нередовно процесуални права, на основание чл.101, ал.1 ГПК,
РАЗПОРЕДИ:
УКАЗВА на ответника (главна страна, подпомагана в процеса от помагач В. Г. Х.), че след пропускане на срок за касационно обжалване от тази страна (изтекъл на 2.02.2025г) правото на самостоятелно обжалване на осъдителната част на въззвиния акт е преклудирано, а постъпилата касационна жалба на подпомагащата го страна му е била изпратена за становище( в качеството му на участващ на страната на касатора субект), а не за отговор по смисъла на чл. 278 ал.1 ГПК, като ЗАДЪЛЖАВА подпомагания въззиваем ЗД БУЛ ИНС АД в седмичен срок с писмена молба с преписи за насрещната и подпомагащата страна ДА УТОЧНИ искането си до касационната инстанция, като съобрази, че касационната жалба на „насрещна“ жалба възникна само при упражнено право на касационно обжалване от насрещната страна (ищеца А. С.), който не само че няма интерес да обжалва тази част от изгодно за него въззивно решение, но също е пропуснал срок да сезира касационния съд с жалба срещу потвърждаването на отхвърлителната част от диспозитива на първата инстанция.
ПРЕДУПРЕЖДАВА жалбоподателя, че при неизпълнение изцяло и в срок на дадените указания по отстраняване на констатираните нередовности на процесуалното действие „насрещната“ касационната жалба ще се счита неподадена на осн. чл. 101 ал.3 ГПК и няма да се администрира от настоящия съд.
ПРЕПИС от настоящото разпореждане ДА СЕ ВРЪЧИ на подателя чрез адв. И., на посочените по делото електронни адреси ( л. 38 и в молбата от 07.04.25г.).
1
След изтичане на срока, респ. изправяне на посочените нередовности, делото да се докладва на съдията - докладчик.
РАЗПОРЕЖДАНЕТО не подлежи на обжалване.
Съдия при Апелативен съд – Варна: _______________________ 2