Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Разпореждане № 89200 от 05.06.2025, Софийски районен съд

Съд
Софийски районен съд
Дело
Частно гражданско дело 842/2025
Вид
Разпореждане № 89200
Подписан
05.06.2025
В сила
05.06.2025
Състав
Виктория Марианова Станиславова

Цитирани разпоредби

  • чл. 410 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 414 · Граждански процесуален кодекс

РАЗПОРЕЖДАНЕ

№ 89200 гр. София, 05.06.2025 г.

СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 29 СЪСТАВ, в закрито заседание на пети юни през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:

Председател: Виктория М. Станиславова като разгледа докладваното от Виктория М. Станиславова Частно гражданско дело № 20251110100842 по описа за 2025 година

Производството е по реда на чл. 410 ГПК

По делото е постъпило възражение с вх. № 137480/16.04.2025 г., подадено от длъжника И. Й. Т., срещу издадената на 22.01.2025 г. заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 ГПК.

Видно от върнал се отрязък от съобщение до длъжника (л. 17), препис от заповедта за изпълнение по чл. 410 ГПК е бил лично връчен на длъжника на 06.02.2025 г.

На 03.04.2025 г. съдът е констатирал, че заповедта за изпълнение от 22.01.2025 г. е влязла в законна сила, тъй като в едномесечен срок от връчването на длъжника не е постъпило възражение по чл. 414 ГПК, поради което и е постановил разпореждане за издаване на изпълнителен лист в полза на заявителя, издаден на същата дата.

Ето защо, доколкото едномесечният срок по чл. 414 ГПК е изтекъл на 07.03.2025 г., а възражението е подадено от длъжника едва на 16.04.2025 г., същото се явява просрочено и подлежи на връщане.

Така мотивиран, съдът

РАЗПОРЕДИ:

ВРЪЩА възражение с вх. № 137480/16.04.2025 г. на И. Й. Т. срещу заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 ГПК, издадена по ч. гр. д. № 842/2025 г. на СРС, 29 състав.

Разпореждането подлежи на обжалване с частна жалба пред Софийски градски съд в едноседмичен срок от връчването му на длъжника.

Съдия при Софийски районен съд: _______________________

1