Определение № 662 от 01.10.2024, Районен съд - Перник
- Съд
- Районен съд - Перник
- Дело
- Административно наказателно дело 1249/2024
- Вид
- Определение № 662
- Подписан
- 01.10.2024
- В сила
- 18.10.2024
- Състав
- Светослава Иванова Алексиева
Цитирани разпоредби
- чл.53 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.58д и сл. · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.58д, т.1 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.59, ал.2 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.63г · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.64, б. "б" · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.638, ал.3 · Кодекс за застраховането
- чл.647, ал.4 · Кодекс за застраховането
- чл.186 · Наказателно-процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 662 гр. Перник, 01.10.2024 г.
РАЙОНЕН СЪД – ПЕРНИК, IV НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в закрито заседание на първи октомври през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:
Председател: Светослава Ив. Алексиева като разгледа докладваното от Светослава Ив. Алексиева Административно наказателно дело № 20241720201249 по описа за 2024 година за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.58д и сл. от ЗАНН.
Образувано е въз основа на подадена жалба от Т. С. В. с ЕГН **********, чрез пълномощник – адв. И. М., срещу наказателно постановление №23- 1920-000176/27.11.2023г., издадено от началник група в ОДМВР - Перник, Първо РУ, с което на основание чл.53 от ЗАНН и чл.638, ал.3 от Кодекса за застраховането му е наложено административно наказание глоба в размер 400 лева.
Пернишкият районен съд, в настоящия съдебен състав, като разгледа събраните по административнонаказателната преписка материали намери, че е налице основание за прекратяване на административнонаказателното производство на основание чл.63г от ЗАНН.
Съображенията са следните:
Съгласно нормата на чл.647, ал.4 от Кодекса за застраховането установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания при спазване изискванията на чл.
648. По силата на законовото препращане, приложимата разпоредба относно реда и срока за обжалване на процесното наказателно постановление е чл.59, ал.2 от ЗАНН. Разпоредбата предвижда, че нарушителят може да обжалва актовете по чл.58д, сред които и наказателното постановление, в 14 дневен срок от връчването им.
От разписката оформена под съдържанието на обжалваното наказателно постановление се установява, че същото е връчено лично на сочения като нарушител на 01.12.2023г. срещу подпис.
Следователно, жалбоподателят е можел да упражни правото си на жалба до 15.12.2023г., включително /присъствен ден/.
От материалите по делото е видно, че жалбата на Т. В., подадена чрез АНО, е входирана в Първо РУ към ОДМВР - Перник на 20.08.2024 г. с номер 1
УРИ 192000-15883/2024г.. С писмо, рег. №21350/27.09.2024г. началник Първо РУ – Перник уведомява, че жалбата е подадена лично от Т. В. в деловодството на Първо РУ – Перник на 20.08.2024г.
На основание разпореждане на съдията-докладчик от 09.09.2024г. до жалбоподателя е изпратено съобщение с указание, в 7-дневен срок от съобщаването, да представи по делото доказателства, ако разполага с такива, за получаване на наказателно постановление №23-1920-000176/27.11.2023г. на сочената в жалбата дата - 16.08.2024г., която е различна от означената в разписката под съдържанието на акта по чл.58д, т.1 ЗАНН. Съобщението е редовно връчено на 16.09.2024г. В дадения срок, а и до настоящия момент, такива не са представени.
Изложеното мотивира еднозначен извод, че обжалваното наказателно постановление е връчено на посочената в съдържанието му дата -01.12.2023г.
Предвид установената дата на подаване на жалбата срещу него, то следва, че 14-дневният срок за обжалване е пропуснат – последният ден от него е бил 15.12.2023 г. /присъствен/.
Пропускането на законоустановения срок по-горе погасява правото на жалбоподателя да предизвика съдебен контрол върху наказателното постановление. Налице е абсолютна отрицателна процесуална предпоставка за продължаване на образуваното производство и за разглеждане по същество на искането му за съдебна защита. От съдържанието на жалбата не се установява и съдът да е сезиран с молба по чл.186 от НПК, вр. 84 от ЗАНН.
По изложените съображения съдът приема, че жалбата на Т. С. В. с ЕГН **********, се явява процесуално недопустима и следва да бъде оставена без разглеждане, а образуваното производство - прекратено, тъй като атакуваното наказателно постановление не е обжалвано в законния срок, последица от което е влизането му в сила, съгласно разпоредбата на чл.64, б. “б” от ЗАНН.
Мотивиран от изложеното и на основание чл.63г от ЗАНН, съдът ОПРЕДЕЛИ:
Оставя без разглеждане жалба, рег.
№УРИ
19200015883/2024/20.08.2024г., подадена от Т. С. В. с ЕГН **********, чрез пълномощник – адв. И. М., срещу наказателно постановление №23-1920000176/27.11.2023г., издадено от началник група в ОДМВР - Перник, Първо РУ, като процесуално недопустима.
ПРЕКРАТЯВА производството по а.н.д. №01249 по описа на Районен съд – Перник за 2024 год.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба пред Административен съд – гр. Перник в 7-дневен срок от получаването на преписите от страните.
Съдия при Районен съд – Перник: _______________________ 2