Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 136 от 23.10.2025, Окръжен съд - Монтана

Съд
Окръжен съд - Монтана
Дело
Търговско дело 20/2025
Вид
Определение № 136
Подписан
23.10.2025
В сила
06.11.2025
Състав
Албена Миронова

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 136 гр. Монтана, 23.10.2025 г.

ОКРЪЖЕН СЪД – МОНТАНА в закрито заседание на двадесет и трети октомври през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:

Председател: Албена Миронова като разгледа докладваното от Албена Миронова Търговско дело № 20251600900020 по описа за 2025 година

Производство по реда на чл. 625 и сл. от Търговския закон /Т3/.

Делото е образувано по молба с правно основание чл. 625, ал. 1, предл.

1-во ТЗ, подадена от "С." ЕООД, ЕИК *, със седалище и адрес на управление: с. *, общ. *, обл. *, ул. *№ *, чрез управителя Н.Н., за откриване на производство по несъстоятелност.

Тъй като същата не е съобразена с изискванията на чл. 628 ТЗ, и на осн. чл. 621а, ал. 1, т. 2 ТЗ, вр. чл. 129, ал. 2 ГПК, съдът, с Разпореждане № 51/13.08.2025 год. е оставил делото без движение, като е дал възможност в едноседмичен срок да се изпълнят дадените конкретни указания за отстраняване на констатираните нередовности, а именно: 1. Да представи списък на длъжниците си с посочване на адресите, вида, размера и обезпеченията на вземанията си, съобразно чл. 628, ал. 1, т. 3 от ТЗ (чл. 628, т.

3 от ТЗ); 2. Да представи пълен списък на кредиторите, включително тези на публични вземания, като се посочи по отношение на всеки един кредитор, съответно длъжник, от какви точно отношения произтича вземането, какъв е размерът на вземането, кога е бил падежът му и дали вземането е обезпечено.

3. Да индивидуализира твърдените в молбата публични задължения, като посочи от какво произтичат и свързани ли са с търговската дейност на длъжника; 4. Да обоснове твърдения, дали всяко едно от посочените в списъка на кредиторите парични задължения отговаря на критериите по чл. 608, ал. 1, т. 1, 2 и 3 от ТЗ; 5. Да посочи началната дата на неплатежоспособност, както и балансовата стойност на активите, нетни приходи от продажбите и средната численост на персонала за предходния отчетен период (чл. 628, ал. 4 от ТЗ); 6.

Да посочи кога е извършил последния разход за обслужване на текуща търговска дейност и има ли извършване на плащания към кредитори след настъпване на най-ранен падеж на вземанията, описани в списъка на кредиторите /който да се приложи към молбата/; 7. Да посочи в кой момент наличното му имущество се е оказано недостатъчно да покрие паричните му 1 задължения (краткосрочни и дългосрочни); 8. Да въведе конкретни фактически твърдения, на които основава искането си – преустановена ли е търговската дейност и кога, преустановени ли са плащанията към кредиторите и кога. 9. Да представи препис от последния заверен от регистриран одитор годишен финансов отчет във всичките му части и баланс към датата на подаване на молбата – 13.08.2025 год., тъй като публикуваният в ТЗ такъв е към по-ранна дата; 10. Да представи опис и оценка на активите и пасивите си към датата на подаване на молбата – 13.08.2025 год., съобразно чл. 628, ал. 1, т. 2 от ТЗ. 11. Да посочи балансовата стойност на активите, нетни приходи от продажбите и средната численост на персонала за предходния отчетен период.

12. Да посочи има ли работници по трудови договори, ако има такива – да посочи сключените договори с всеки един от работниците и какви суми дължи по всеки един от тези договори и кога е извършено последното плащане по всеки един от трудовите договори.

Съобщението е получено на 27.08.2025 год. и в указаният срок (изтичащ на 03.09.2025 год.), с молба от 02.09.2025 год. молителят е поискал продължаването му.

С Разпореждане № 60/09.09.2025 год. срокът за отстраняване на констатираните нередовности е удължен с десет дни, считано от 04.09.2025 год.

С молба от 18.09.2025 год. (в срок, тъй като п.клеймо на молбата е от 12.09.2025 год.) са представени:- Справка за регистрираните трудови договори, генерирана от НАП на 28.08.2025 год., с което частично са изпълнени указанията по т. 12 от цитираното по-горе разпореждане, тъй като не е посочено има ли дружеството задължения по трудовите договори, ако да – в какъв размер и кога е извършено последното плащане;- Справка от НАП към 28.08.2025 год. за общите задължения на дружеството, плащанията по които подлежат на разпределение от публичен изпълнител по изп.д. № 241627848/2024 год. на НАП. С това са изпълнени указанията по т. 3 от Разпореждане № 51/13.08.2025 год. Останалите указания, дадени от съда не са изпълнени и до момента.

С молбата си заявителят е поискал и ново удължаване на срока с още 7 дни, като е посочил, че за изпълнение на останалите указания ще му е необходимо допълнително време. Като е взел предвид обемът на действията, необходими за изпълнение в цялост на посочените по-горе указания, съдът е продължил срока за отстраняване на нередовностите, определен с Разпореждане № 51/13.08.2025 год. с още един месец, считано от 16.09.2025 год. – съгл. чл. 63, ал. 2, изр. 2-ро ГПК.

Подателят е предупреден, че при неизпълнение на дадените указания в рамките на предоставения срок, молбата ще бъде върната, а производството по делото–прекратено.

Съобщението, ведно с препис от разпореждането е връчено лично на управителя на дружеството и негов законен представител Н.Н. на 10.10.2025 год.

В рамките на предоставения срок, изтекъл на 16.10.2025 год., 2 присъствен ден, не са предприети никакви действия по изпълнение на дадените указания, с което нередовностите на молбата са останали неотстранени. Не е поискано и ново продължаване на срока за отстраняване на нередовностите.

При допуснатото процесуално бездействие следва да се приложат неблагоприятните последици, за които страната е предупредена, а именно – молбата да бъде върната, а доколкото е образувано дело – то да се прекрати.

Воден от горното и на основание чл. 129, ал. 3 от ГПК във вр. с чл. 621 от ТЗ, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ВРЪЩА подадената молба с вх. № 3736/3905 от 13.08.2025 год. от "С." ЕООД, ЕИК *, със седалище и адрес на управление: с. *, общ. *, обл. *, ул. *№ *, чрез управителя и едноличен собственик на капитала Н. Н., с която се иска откриване на производство по несъстоятелност на търговеца, обявяване на свръхзадължеността, а евентуално – на неплатежоспособността му.

ПРЕКРАТЯВА производството по търг. д. № 20/2025 год. по описа на ОС Монтана.

Определението може да се обжалва от молителя с частна жалба пред Апелативен съд-София в едноседмичен срок от връчването му.

След влизане в сила на прекратителното определение препис от същото да се изпрати на АВ, Търговски регистър за обявяване по партидата на "С." ЕООД, ЕИК *.

Съдия при Окръжен съд – Монтана: _______________________ 3

----- следващ документ -----

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 136 гр. Монтана, 23.10.2025 г.

ОКРЪЖЕН СЪД – МОНТАНА в закрито заседание на двадесет и трети октомври през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:

Председател: Албена Миронова като разгледа докладваното от Албена Миронова Търговско дело № 20251600900020 по описа за 2025 година

Производство по реда на чл. 625 и сл. от Търговския закон /Т3/.

Делото е образувано по молба с правно основание чл. 625, ал. 1, предл.

1-во ТЗ, подадена от "С." ЕООД, ЕИК *, със седалище и адрес на управление: с. *, общ. *, обл. *, ул. *№ *, чрез управителя Н.Н., за откриване на производство по несъстоятелност.

Тъй като същата не е съобразена с изискванията на чл. 628 ТЗ, и на осн. чл. 621а, ал. 1, т. 2 ТЗ, вр. чл. 129, ал. 2 ГПК, съдът, с Разпореждане № 51/13.08.2025 год. е оставил делото без движение, като е дал възможност в едноседмичен срок да се изпълнят дадените конкретни указания за отстраняване на констатираните нередовности, а именно: 1. Да представи списък на длъжниците си с посочване на адресите, вида, размера и обезпеченията на вземанията си, съобразно чл. 628, ал. 1, т. 3 от ТЗ (чл. 628, т.

3 от ТЗ); 2. Да представи пълен списък на кредиторите, включително тези на публични вземания, като се посочи по отношение на всеки един кредитор, съответно длъжник, от какви точно отношения произтича вземането, какъв е размерът на вземането, кога е бил падежът му и дали вземането е обезпечено.

3. Да индивидуализира твърдените в молбата публични задължения, като посочи от какво произтичат и свързани ли са с търговската дейност на длъжника; 4. Да обоснове твърдения, дали всяко едно от посочените в списъка на кредиторите парични задължения отговаря на критериите по чл. 608, ал. 1, т. 1, 2 и 3 от ТЗ; 5. Да посочи началната дата на неплатежоспособност, както и балансовата стойност на активите, нетни приходи от продажбите и средната численост на персонала за предходния отчетен период (чл. 628, ал. 4 от ТЗ); 6.

Да посочи кога е извършил последния разход за обслужване на текуща търговска дейност и има ли извършване на плащания към кредитори след настъпване на най-ранен падеж на вземанията, описани в списъка на кредиторите /който да се приложи към молбата/; 7. Да посочи в кой момент наличното му имущество се е оказано недостатъчно да покрие паричните му 1 задължения (краткосрочни и дългосрочни); 8. Да въведе конкретни фактически твърдения, на които основава искането си – преустановена ли е търговската дейност и кога, преустановени ли са плащанията към кредиторите и кога. 9. Да представи препис от последния заверен от регистриран одитор годишен финансов отчет във всичките му части и баланс към датата на подаване на молбата – 13.08.2025 год., тъй като публикуваният в ТЗ такъв е към по-ранна дата; 10. Да представи опис и оценка на активите и пасивите си към датата на подаване на молбата – 13.08.2025 год., съобразно чл. 628, ал. 1, т. 2 от ТЗ. 11. Да посочи балансовата стойност на активите, нетни приходи от продажбите и средната численост на персонала за предходния отчетен период.

12. Да посочи има ли работници по трудови договори, ако има такива – да посочи сключените договори с всеки един от работниците и какви суми дължи по всеки един от тези договори и кога е извършено последното плащане по всеки един от трудовите договори.

Съобщението е получено на 27.08.2025 год. и в указаният срок (изтичащ на 03.09.2025 год.), с молба от 02.09.2025 год. молителят е поискал продължаването му.

С Разпореждане № 60/09.09.2025 год. срокът за отстраняване на констатираните нередовности е удължен с десет дни, считано от 04.09.2025 год.

С молба от 18.09.2025 год. (в срок, тъй като п.клеймо на молбата е от 12.09.2025 год.) са представени:- Справка за регистрираните трудови договори, генерирана от НАП на 28.08.2025 год., с което частично са изпълнени указанията по т. 12 от цитираното по-горе разпореждане, тъй като не е посочено има ли дружеството задължения по трудовите договори, ако да – в какъв размер и кога е извършено последното плащане;- Справка от НАП към 28.08.2025 год. за общите задължения на дружеството, плащанията по които подлежат на разпределение от публичен изпълнител по изп.д. № 241627848/2024 год. на НАП. С това са изпълнени указанията по т. 3 от Разпореждане № 51/13.08.2025 год. Останалите указания, дадени от съда не са изпълнени и до момента.

С молбата си заявителят е поискал и ново удължаване на срока с още 7 дни, като е посочил, че за изпълнение на останалите указания ще му е необходимо допълнително време. Като е взел предвид обемът на действията, необходими за изпълнение в цялост на посочените по-горе указания, съдът е продължил срока за отстраняване на нередовностите, определен с Разпореждане № 51/13.08.2025 год. с още един месец, считано от 16.09.2025 год. – съгл. чл. 63, ал. 2, изр. 2-ро ГПК.

Подателят е предупреден, че при неизпълнение на дадените указания в рамките на предоставения срок, молбата ще бъде върната, а производството по делото–прекратено.

Съобщението, ведно с препис от разпореждането е връчено лично на управителя на дружеството и негов законен представител Н.Н. на 10.10.2025 год.

В рамките на предоставения срок, изтекъл на 16.10.2025 год., 2 присъствен ден, не са предприети никакви действия по изпълнение на дадените указания, с което нередовностите на молбата са останали неотстранени. Не е поискано и ново продължаване на срока за отстраняване на нередовностите.

При допуснатото процесуално бездействие следва да се приложат неблагоприятните последици, за които страната е предупредена, а именно – молбата да бъде върната, а доколкото е образувано дело – то да се прекрати.

Воден от горното и на основание чл. 129, ал. 3 от ГПК във вр. с чл. 621 от ТЗ, съдът