Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 4113 от 17.09.2025, Върховен касационен съд

Съд
Върховен касационен съд
Дело
Касационно частно гражданско дело 3278/2025
Вид
Определение № 4113
Подписан
17.09.2025
В сила
17.09.2025
Състав
Пламен Стоев, Розинела Янчева, Здравка Първанова

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 4113 гр. София, 17.09.2025 г.

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД, 2-РО ГРАЖДАНСКО

ОТДЕЛЕНИЕ 2-РИ СЪСТАВ, в закрито заседание на единадесети септември през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:

Председател: Пламен Стоев

Членове:

Здравка Първанова

Розинела Янчева като разгледа докладваното от Пламен Стоев Частно касационно гражданско дело № 20258003103278 по описа за 2025 година

Производството е по чл. 274, ал. 2 ГПК.

Образувано е по частна жалба на Г. Т. Д. срещу определение № 2503 от 19.05.2025 г., постановено по гр. д. № 1183/2025 г. по описа на Върховния касационен съд, II г. о., с което е оставена без разглеждане молба вх. № 20370 от 20.11.2024 г. на жалбоподателя за отмяна на влязло в сила решение № 537 от 17.06.2024 г. по гр. д. № 793/2023 г. на Бургаския окръжен съд.

Жалбоподателят поддържа, че обжалваното определение е неправилно и незаконосъобразно, поради което иска отмяната му.

Ответникът по жалбата П. И. М. е подал писмен отговор, в който е изразил становище за неоснователност на жалбата.

Частната жалба е подадена в срока по чл. 275 ГПК от надлежна страна и срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество тя е основателна.

За да постанови обжалваното определение, съставът на ВКС е приел, че молбата за отмяна по чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК е недопустима като подадена след изтичане на посочения в чл.

305, ал. 1, т. 5 ГПК тримесечен преклузивен срок, който тече от момента на узнаване на решението. Ищецът Г. Д. е уведомен лично за постановеното решение на 05.07.2024 г.

Същият е поискал да му бъде предоставена правна помощ, състояща се в изготвяне на въззивна жалба срещу решението и осъществяване на процесуално представителство във въззивното производство. Съдът е констатирал, че на ищеца е предоставена правна помощ под формата на процесуално представителство и е постановил връчване на съобщението за решението чрез назначения адвокат М., което е получено от нея на 02.08.2024 г. Решението, 1 чиято отмяна се иска, е влязло в сила на 19.08.2024 г., от който момент е започнал да тече тримесечният срок за подаване молба за отмяна по чл. 305, ал. 1, т. 5 ГПК, тъй като редовното съобщение до страната означава, че същата е уведомена за него. Същият е изтекъл на 19.11.2024 г., а молбата е подадена в съда на 20.11.2024 г., поради което същата е недопустима.

Върховният касационен съд, II г. о., преценявайки данните по делото, намира следното:

Обжалваното определение е неправилно. От приложените към молбата за отмяна документи се установява, че същата е подадена чрез пощенския оператор „Български пощи“ ЕАД на 18.11.2024 г. и е получена в Бургаския окръжен съд на 20.11.2024 г. Съгласно чл. 62, ал. 2, изр. 1 ГПК така подадената по пощата молба за отмяна не е просрочена, т. е. същата е подадена в рамките на тримесечния срок по чл. 305, ал. 1, т. 5 ГПК.

Предвид изложеното обжалваното определение следва да бъде отменено, а делото върнато на предходния състав на ВКС за продължаване на съдопроизводствените действия по делото.

Воден от горното, Върховният касационен съд, ІІ г. о.,

О П Р Е Д Е Л И:

О т м е н я определение № 2503 от 19.05.2025 г., постановено по гр. д. № 1183/2025 г. по описа на ВКС, II г. о.

В р ъ щ а делото на Върховния касационен съд, II г. о., за продължаване на съдопроизводствените действия по делото.

О п р е д е л е н и е т о не подлежи на обжалване.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

2