Определение № 459 от 22.10.2026, Апелативен съд - Бургас
- Съд
- Апелативен съд - Бургас
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 354/2026
- Вид
- Определение № 459
- Подписан
- 22.10.2026
- В сила
- 22.10.2026
- Състав
- Росица Желязкова Темелкова, Калина Стоянова Пенева, Кремена Илиева Лазарова
Цитирани разпоредби
- чл.262, ал.3 · Граждански процесуален кодекс
- чл.275, ал.2 · Граждански процесуален кодекс
- чл.276 · Граждански процесуален кодекс
- чл.78,ал.6 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 459 гр. Бургас, 22.10.2026 г.
АПЕЛАТИВЕН СЪД – БУРГАС в закрито заседание на двадесет и втори октомври през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:
Председател: Росица Ж. Темелкова
Членове:
Калина Ст. Пенева
Кремена Ил. Лазарова като разгледа докладваното от Росица Ж. Темелкова Въззивно частно гражданско дело № 20262000500354 по описа за 2026 година за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по чл.275, ал.2, ГПК, вр.чл.262, ал.3 ГПК и е образувано по подадената от И. В. В., чрез процесуален представител адв.А., частна жалба против определение № 2389/18.08.2026г., постановено по гр.д.
№ 132/2026г. на ОС –Бургас, с което е върната частната жалба на жалбоподателката против определение № 1788/22.06.2026г. Жалбата е подадена в рамките на преклузивния едноседмичен срок по чл.276 ГПК – определението е връчено на процесуалния представител на 10.09.2026г., а жалбата е подадена чрез ССЕВ на 17.09.2026г. и е допустима. В нея се твърди, че обжалваното определение е неправилно, като е оспорен изводът на съда, че указанията за отстраняване на констатираните нередовности не са изпълнени в срок. Съдът е приел, че срокът за изпълнение на указанията е започнал да тече на 05.08.2026г., но следва да се счита, че нередовностите следва да бъдат изпълнени до 06.08.2026г., а не до 05.08.2026г., както е приел съда. Моли да се отмени като неправилно и незаконосъобразно обжалваното определение.
С оглед характера на обжалвания съдебен акт, препис от него не се връчва на насрещната страна.
Разгледана по същество, частната жалба е основателна, но съображения, различни от посочените в нея.
С частна жалба, вх. № 15884/20.07.2026г., ищцата В. –А. е обжалвала определение № 1788/22.06.2026г, постановено гр.д. № 132/2025г. на ОСБургас, с което е отменено допуснатото с определение № 6602/28.10.2024г. по гр.д. № 5288/2024г. на БРС обезпечение чрез залог в пари и е освободена внесената по депозитната сметка на РС-Бургас парична сума в размер на 56 111лв., която е постановено да се върне на залогодателя Н. Н. по посочена банкова сметка в „Прокредит Банк България“ ЕАД. С разпореждане № 3004/22.07.2026г. първоинстанционният съд е оставил без движение 1 подадената частна жалба и е дал указание да се внесе сумата 2,05 евро, държавна такса за изготвяне на заверени преписи и сумата 7,67 евро по сметка на АС –Бургас, държавна такса, дължима по частната жалба. Указано е, че при неизпълнение на указанията в срок следва връщане на жалбата. Този акт на съда е връчен на процесуалния представител на ищцата на 05.08.2026г.
Даденият от съда едноседмичен срок за отстраняване на нередовностите изтича на 12.08.2026г. Обжалваното определение е постановено на 18.08.2026г., т.е. след изтичането му. Съгласно разпоредбата на чл.60, ал.4 ГПК, срокът, които се брои на седмици, изтича в съответния ден на последната седмица. Няма данни по делото указанията на съда да са изпълнени, а това не се и твърди от жалбоподателката.
Независимо от горното съдът счита, че обжалваното определение следва да се отмени, поради това, че по подадената частна жалба от страна ищцата държавни такси не се дължат и дадените указания за внасянето на такива са неправилни. Видно от мотивите и диспозитива на постановеното по делото решение № 551/09.07.2025г., съдът е приел, че спорът е трудов и ответникът е осъден, на осн.чл.78,ал.6 ГПК, да заплати в полза на ОС сумата 1915,95лв., държавна такса. Това означава, че ищцата е освободена от заплащане на държавни такси в рамките на цялото производство, вкл. и по подадени от нея жалби. Поради това дадените указания за внасяне на такива такси по подадената частна жалба са неправилни. Обжалваното определение следва да се отмени.
Мотивиран от горното съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ОТМЕНЯ определение № 2389/18.08.2026г., постановено по гр.д. № 132/2026г. на ОС-Бургас.
В Р Ъ Щ А делото на
ОС-Бургас за продължаване на съдопроизводствените действия по администриране на подадената частна жалба.
Определението е окончателно.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2