Разпореждане № 603 от 27.01.2023, Софийски градски съд
- Съд
- Софийски градски съд
- Дело
- Търговско дело 2237/2022
- Вид
- Разпореждане № 603
- Подписан
- 27.01.2023
- В сила
- 20.04.2023
- Състав
- Светослав Василев
Цитирани разпоредби
- чл. 130 · Граждански процесуален кодекс
- чл.25, ал. 6 · Закон за юридическите лица с нестопанска цел
- чл. 25, ал.6 · Търговски закон
РАЗПОРЕЖДАНЕ
№ 603 гр. София, 27.01.2023 г.
СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТО VI-7, в закрито заседание на двадесет и седми януари през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:
Председател: Светослав Василев като разгледа докладваното от Светослав Василев Търговско дело № 20221100902237 по описа за 2022 година
Производството е образувано по искове на Сдружение „А.Д.“, която се иска отмяна на взетите на 04.12.2021 г решение на ОС на Сдружение „Н.П.О.“.
В исковата молба и уточнителна молба от 23.01.2023 г ищецът поддържа, че член на ответното сдружение, че не е взел лично участие на събранието, проведено на 04.12.2021г, а е участвал чрез пълномощник, като от него е узнал за взетите решение едва на 01.12.2022 г. Изложени са подробни доводи за незаконосъобразност.
С оглед твърденията на ищеца и след служебна справка търговския регистър съдът, намира исковете за процесуално недопустими.
Съгласно чл. 25, ал.6 от ТЗ искът за отмяна на решенията на общото събрание следва да се предяви в едномесечен срок от узнаването, но не повече от една година от деня на провеждане на общото събрание. Сроковете са преклузивни. С изтичането им се погасява както правото на иск, така и потестативното право на ищеца да предизвика желаната промяна в правната сфера на ответното дружество. За тяхното спазване съдът следи служебно на всеки етап от развитието на процеса.
В процесния случай ищецът твърди, да е участвал на събранието чрез представител. Участието чрез пълномощник е равносилно на лично участие, поради което срокът по чл. 25, ал. 6 ТЗ за ищеца е започнал да тече на 04.12.2021 г и е изтекъл на 04.01.2022 г, независимо дали пълномощника го е уведомил или не за взетите решения. Дори да се приеме, че пълномощникът не е дал отчет и не е уведомил ищеца, за взетите решения последният е узнал неговото съдържание съгласно чл.9, ал. 2 ЗТРРЮЛНЦ най-късно с вписване на промените в търговския регистър, инициирани в изпълнение на тези решения. От служебната справка по партидата на ответното сдружение се установява, че промените в устава и управителните му органи, взети с оспорените решения на ОС от 04.12.2021 г, са заявени за вписване със заявление Заявление A15 №20211211130822 и са вписани в ТР с вписване № 20211216075421.
1
Следователно най-късно на 16.12.2021 г, когато вписването е извършено, неговото съдържание е станало известно на всички трети добросъвестни лица в това число и на ищеца, и е изтекъл на 16.01.2022г.
Независимо дали срокът по чл.25, ал. 6 ЗЮЛНЦ ще бъде броен от дата на провеждане на събранието или от вписването на промените в търговския регистър към 06.12.2022 г, когато е входирана в регистратурата на съда исковата молба, той е изтекъл. Към тази дата потестативното право да се иска отмяна на решенията е вече погасено, поради което исковете се явяват процесуално недопустими и исковата молба следва да се върне.
При тези мотиви и на основание чл. 130 ГПК, съдът
РАЗПОРЕДИ:
ВРЪЩА исковата молба на Сдружение „А.Д.“, която се иска отмяна на взетите на 04.12.2021 г решение на ОС на Сдружение „Н.П.О.“.
Разпореждането може да се обжалва пред Софийския апелативен съд в едноседмичен срок от връчването на преписа.
Съдия при Софийски градски съд: _______________________
2