Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 32534 от 30.11.2022, Софийски районен съд

Съд
Софийски районен съд
Дело
Гражданско дело 37647/2022
Вид
Определение № 32534
Подписан
30.11.2022
В сила
30.11.2022
Състав
ЯНА МАРИО ФИЛИПОВА

Цитирани разпоредби

  • чл. 63 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 63, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 63, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 32534 гр. София, 30.11.2022 г.

СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 127 СЪСТАВ, в закрито заседание на тридесети ноември през две хиляди двадесет и втора година в следния състав:

Председател: ЯНА М. ФИЛИПОВА като разгледа докладваното от ЯНА М. ФИЛИПОВА Гражданско дело № 20221110137647 по описа за 2022 година

Производството е по реда на чл. 63 ГПК.

Образувано е по молба на ищците за продължаване на срока даден с Разпореждане № 110981/15.11.2022 г. за отстраняване на констатирани нередовности на подадената искова молба.

По направеното искане за продължаване на срок, съдът намира следното:

Съгласно разпоредбата на чл. 63, ал. 1 ГПК законните и определените от съда срокове могат да бъдат продължавани от съда по молба на заинтересованата страна, подадена преди изтичането им, при наличие на уважителни причини.

С Разпореждане № 110981/15.11.2022 г. съдът е предоставил възможност на ищците да отстранят констатираните в десет пункта нередовности на подадената искова молба в едноседмичен срок от получаване на съобщението. Препис от съдебния акт е връчен на процесуалния представител адвокат А. Г. на 18.11.2022 г., като определеният от съда срок изтича на 25.11.2022 г. В рамките на указания срок е постъпила молба от ищците от 28.11.2022 г. ( пощенско клеймо 23.11.2022 г.) , в която са изложени доводи за необходимостта от продължаване на срока предвид големия обем дадени от съда указания.

В молба е отбелязано, че определената от съда държавна такса „е в голям размер, поради което е трудна за внасяне“.

Съдът като съобрази наведените в докладваната по – горе молба съображения, намира, че следва да продължи предоставения срок за изпълнение на указанията дадени с разпореждане на съда от 15.11.2022 г. Съгласно разпоредбата на чл. 63, ал. 2 ГПК новоопределеният срок не може да бъде по – кратък от първоначалния, поради което и предвид изложените в молбата доводи намира, че следва да продължи срока за изпълнение на дадените указания с четири седмици, считано от изтичане на първоначално определения срок, а именно в четириседмичен срок от 26.11.2022 г.

Съдът намира, че следва да предостави възможност на ищците да заявят изрично дали правят искане за освобождаване от задължение за внасяне на такси по делото.

1

Така мотивиран, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ПРОДЪЛЖАВА предоставения на ищците Ц. Х. П., Г. К. Кръстева и Б. Й. Р. с Разпореждане № 110981/15.11.2022 г. срок за отстраняване на констатирани нередовности на подадената искова молба, с четири седмици, считано от изтичане на първоначално дадения срок – 26.11.2022 г.

УКАЗВА на ищците, че в рамките на продължения срок следва да изпълнят всички дадени с Разпореждане № 110981/15.11.2022 г. указания.

УКАЗВА на ищците в рамките на продължения срок да заявят изрично правят ли искане за освобождаване от задължение за внасяне на такси по делото.

ПРЕДУПРЕЖДАВА ищците, че при неизпълнение в срок на дадените указания исковата молба ще бъде върната, а производството по делото прекратено.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

Съдия при Софийски районен съд: _______________________

2