Определение № 569 от 23.02.2022, Административен съд - Варна
- Съд
- Административен съд - Варна
- Дело
- Частно административно дело 2727/2021
- Вид
- Определение № 569
- Подписан
- 23.02.2022
- В сила
- 23.02.2022
- Състав
- КРАСИМИР РУСЕВ КИПРОВ
Цитирани разпоредби
- чл.88, ал.1, т. 2 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 88, ал.2 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 88, ал.3 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 89 · Административнопроцесуален кодекс
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ / 2022 год., гр. Варна
ВАРНЕНСКИЯТ
АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ХVІ-ти с-в, в закрито заседание на двадесет и трети февруари през две хиляди двадесет и втора година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Красимир Кипров като разгледа докладваното от съдията ч. адм.д. № 2727/2021г. по описа на съда, за да се произнесе, съобрази следното :
С определение № 298/2.02.2022 г. производството по делото е спряно, като подадената от А.И.В.
*** частна жалба , против Акт за прекратяване на административно производство с изход. № І-8379/10.12.2021г. на Специализиран състав по Психични, Вътрешни и ССЗ при НЕЛК – София е изпратена на същият състав за произнасяне по реда на чл. 89 от АПК по съдържащото се в жалбата искане за възобновяване на срока за обжалване на ЕР № 2788/26.10.2021г. на Първи състав на ТЕЛК- Общи заболявания при МБАЛ „Св. Анна- Варна“ АД гр. Варна.
С подадена от НЕЛК- София молба с.д. 2936/22.02.2022 г. е представено волеизявление с изход. № І-13354/18.02.2022 г. на Специализиран състав по Психични, Вътрешни и СС болести при НЕЛК-София, с което е прието, че срокът за оспорване на ЕР № 2788/26.10.2021 г. изтича на 25.11.2021 г. , а жалбата срещу него е подадена на 16.11.2021 г., т.е. по същество е възобновен срока за оспорване на същото ЕР.
При така наличното произнасяне от страна на адм. орган за възобновяване на срока за оспорване, спряното съдебното производство следва да бъде възобновено с цел разглеждане от съда на частната жалба на В. , срещу Акт за прекратяване на адм. производство с изход. № І-8379/10.12.2021 год.
Въпросният акт за прекратяване на адм. производство е съобщен на В. на 14.12.2021 г., а частната жалба е подадена на 15.12.2021 г. , т.е. спазен е срокът по чл. 88, ал.3 от АПК, поради което съдът намира жалбата за процесуално допустима.
Разгледана по същество, частната жалба е основателна.
С оспореният акт адм. производство пред НЕЛК- София е прекратено с мотив, че подадената на 16.11.2021 г. жалба на В. против ЕР № 2788/26.10.2021 г. на ТЕЛК е просрочена – ЕР било съобщено на В. на 28.10.2021 г. , при което регламентираният в чл. 112, ал.1, т.3 от ЗЗ преклузивен срок за оспорване бил изтекъл на 11.11.2021 год.
От факта за възстановяване на срока за оспорване с горецитираното волеизявление на НЕЛК с изход. № І-13354/18.02.2022 г. следва извода, че направената с оспореният акт констатация за пропускане на срока за обжалване на ЕР е погрешна – след като се приема, че срокът по чл.112, ал.1, т.3 от ЗЗ изтича на 25.11.2021 г., то с подаването на жалбата на 16.11.2021 г. очевидно този срок е спазен. Обратно приетото в оспореният акт е незаконосъобразно, т.е. не е налице посоченото в него основание по чл.88, ал.1, т. 2 от АПК за оставяне без разглеждане на подадената от В. жалба срещу ЕР № 2788/26.10.2021 г. на ТЕЛК Общи заболявания при МБАЛ „Св. Анна-Варна “ АД гр. Варна, поради което същото следва да бъде отменено, а преписката върната на Специализирания състав по Психични, Вътрешни и Сърдечно-Съдови заболявания при НЕЛК –
София за разглеждане по същество на жалбата срещу същото ЕР.
Предвид изложеното и на основание чл. 88, ал.3 от АПК , съдът
О П Р Е Д Е Л И :
ВЪЗОБНОВЯВА съдебното производство по делото.
ОТМЕНЯ издаденият от НЕЛК- Специализиран състав по Психични, Вътрешни и СС болести гр. София акт за прекратяване на административно производство с изход. № І-8379/10.12.2021 г. , с който е оставена без разглеждане жалба вх. № 8954/23.11.2021 г. на А.И.В. срещу ЕР № 2788/26.10.2021 г. на Първи състав на ТЕЛК Общи заболявания при МБАЛ „Св. Анна- Варна“ АД гр. Варна и на основание чл. 88, ал.2 от АПК е прекратено административното производство по разглеждане на същата жалба. .
ВРЪЩА преписката на НЕЛК-София за разглеждане и произнасяне по същество по подадената от В. жалба с вх. № 8954/23.11.2021 год. .
Определението не подлежи на обжалване.
АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ :