Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Решение № 13 от 21.07.2025, Окръжен съд - Силистра

Съд
Окръжен съд - Силистра
Дело
Търговско дело 7/2024
Вид
Решение № 13
Подписан
21.07.2025
В сила
29.07.2025
Състав
Десислава Георгиева Петрова

Цитирани разпоредби

РЕШЕНИЕ

№ 13 гр. Силистра, 21.07.2025 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

ОКРЪЖЕН СЪД – СИЛИСТРА в закрито заседание на двадесет и първи юли през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:

Председател: Десислава Г. П. като разгледа докладваното от Десислава Г. П. Търговско дело № 20243400900007 по описа за 2024 година

С решение № 29 от 04.07.2024г. по настоящото дело, постановено на основание чл. 632, ал. 1 от ТЗ, е обявена неплатежоспособност на „БЕНИС 88“ ЕООД, ЕИК 205021573, открито е производство по несъстоятелност, постановено е прекратяване дейността на предприятието, длъжникът е обявен в несъстоятелност и е спряно производството.

Решението е вписано в ТРРЮЛНЦ на 04.07.2024г.

Съдът е указал на длъжника и кредиторите, че производството може да бъде възобновено в едногодишен срок от вписване на решението в ТР по молба на длъжника или кредитор, ако депозира необходимата сума за предплащане на началните разноски по чл. 629б от ТЗ в размер на 6 000 лева.

Съгласно чл. 632, ал. 2 ТЗ, спряното производство по несъстоятелност може да бъде възобновено в срок една година от вписването на решението по ал. 1 по молба на длъжника или на кредитор. Възобновяване се допуска, ако молителят удостовери, че е налице достатъчно имущество или ако депозира необходимата сума за предплащане на началните разноски по чл. 629б от ТЗ.

С решение № 45 от 04.04.2012 г. на ВКС по т. д. № 883/2011 г., II т. о. е прието, че едногодишният срок за възобновяване на спряното по чл. 632, ал. 1 от ТЗ производство по несъстоятелност започва да тече от датата на вписване 1 на първоинстанционното решение на съда по несъстоятелността в търговския регистър.

Липсват доказателства за внесени разноски в указания от съда размер и срок, изтекъл на 04.07.2025 г. Горното осъществява хипотезата на чл. 632, ал. 4 от ТЗ и производството по несъстоятелност на търговеца следва да бъде прекратено, като се постанови и неговото заличаване от търговския регистър.

Според чл. 632, ал. 6 от ТЗ (Нова - ДВ, бр. 18 от 2011 г., доп. - ДВ, бр. 66 от 2023 г.), преди да постанови решението по ал. 4, съдът проверява дали длъжникът е изпълнил посочените в нормата задължения и дали е представил удостоверение за предаване на ведомостите, издадено от териториалното поделение на НОИ, съгласно чл. 5, ал. 10 от Кодекса за социално осигуряване .

Видно от отговор вх. № 2912/18.07.2025 г. от НОИ ТП - Силистра, съдът е уведомен, че е издадено удостоверение, на основание чл. 5, ал. 10 от КСО, за предадени ведомости за заплати и трудовоправни документи на обявения в несъстоятелност осигурител „БЕНИС -88“ ЕООД.

Водим от горното и на основание чл. 632, ал. 4 от ТЗ, съдът РЕШИ:

ПРЕКРАТЯВА производството по несъстоятелност на „БЕНИС - 88“ ЕООД, ЕИК 205021573, със седалище и адрес на управление с.С. Караджа, общ. Главиница, обл. Силистра, ул. „Люлин“ №4, на основание чл. 632, ал. 4 от ТЗ.

ПОСТАНОВЯВА ЗАЛИЧАВАНЕ от търговския регистър към Агенция по вписвания на „БЕНИС - 88“ ЕООД, ЕИК 205021573, със седалище и адрес на управление с.С. Караджа, общ. Главиница, обл. Силистра, „Люлин“ №4, на основание чл. 632, ал. 4 от ТЗ.

Да се впише настоящият съдебен акт в книгата по чл.634в от ТЗ.

Решението подлежи на обжалване пред Апелативен съд – Варна в 7-дневен срок от вписването му в Търговския регистър , на основание чл. 6 13а, ал. 1 от ТЗ.

Решението подлежи на вписване в Търговския регистър на основание чл.

622 и чл. 624 о т ТЗ. Да се изпрати на Агенция по вписвания препис за отразяване по партидата на търговеца, на основание чл. 624 във вр. с чл. 622 от ТЗ.

2

Съдия при Окръжен съд – Силистра: _______________________ 3