Акт от 16.10.2018, Административен съд - Русе
- Съд
- Административен съд - Русе
- Дело
- 343/2018
- Подписан
- 16.10.2018
Цитирани разпоредби
- чл. 149, ал. 1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 152, ал. 1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 159, т. 5 · Административнопроцесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ гр.Русе, 16.10.2018 год.
Административен съд -
Русе, ІV-ти състав, в закрито заседание на 16 октомври през две хиляди и осемнадесета година в състав :
Съдия : ИНА РАЙЧЕВА при секретаря ……………..……......................……………….…… и с участието на прокурора ………………………......................………….…….. като разгледа докладваното от ………. съдията Райчева…………....................….... адм.д. №
343 ………… по описа за 2018 год., за да се произнесе, взе предвид:
Постъпила е жалба от Н.С.С. *** против Заповед № 1882з-366/20.11.2017 г. на Началника на Първо РУ при ОДМВР - Русе.
Оспорващият излага съображения за незаконосъобразност на административния акт и претендира за неговата отмяна.
Съдът намира така подадената жалба за процесуално недопустима, поради просрочие.
Видно от приложеното в административната преписка на л. 5 известие за доставяне, с него оспорваната Заповед на Началника на Първо РУ при ОДМВР е съобщена на жалбоподателя С. на 11.12.2017 г. (понеделник) в 10.30 часа чрез връчването на пощенската пратка. В известието за доставяне е ясно записан номера за идентификация на административния акт – 1882з-336. В този случай, срокът за оспорване на административния акт по съдебен ред, който, съгласно чл. 149, ал. 1 от АПК, е 14-дневен, е изтекъл на 27.12.2017 г. (сряда) т.е. първия работен ден след Коледните празници. Жалбата с подадена по реда на чл.
152, ал. 1 от АПК, чрез органа, издал оспорвания акт, и е заведена с вх. № УРИ1882 00-3335/10.07.2018 г. в деловодството на Първо РУ при ОДМВР –Русе. Жалбата да е подадена по пощата, чрез лицензиран пощенски оператор на 06.07.2018 г. с бар код R PS 7135 000359 E. В Административен съд гр. Русе същата е изпратена от административния орган с писмо УРИ 1882 00-3400(2)/13.07.2018 г. и входирана с вх. № 2131/16.07.2018 г. на регистратурата на съда т.е. просрочието на жалбата се явява повече от 6 месеца.
След като жалбата е подадена след изтичането на законово определения срок за оспорване на административните актове по съдебен ред, то същата се явява просрочена. Срокът за обжалване е преклузивен и пропускането му погасява правото на обжалване, което се явява предпоставка за допустимостта на жалбата и разглеждането й по същество от компетентния съд. Спазването на сроковете е процесуална предпоставка от категорията на абсолютните, за която съдът е длъжен да следи служебно във всяко положение на делото.
Ето защо, тъй като направеното оспорване е просрочено, жалбата следва да бъде оставена без разглеждане, като процесуално недопустима, а производството по делото следва да бъде прекратено.
Водим от горното и на основание чл. 159, т. 5 от АПК, съдът
О П Р Е Д Е Л И:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Н.С.С. *** против Заповед № 1882з-366/20.11.2017 г. на Началника на Първо РУ при ОД на МВР - Русе.
ПРЕКРАТЯВА производството по Адм. дело № 343/2018 г. по описа на Административен съд – Русе.
Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред ВАС в 7-дневен срок от съобщението до оспорващата страна.
Съдия: