Определение № 261315 от 17.05.2021, Районен съд - Стара Загора
- Съд
- Районен съд - Стара Загора
- Дело
- Гражданско дело 955/2020
- Вид
- Определение № 261315
- Подписан
- 17.05.2021
- В сила
- 03.07.2021
- Състав
- ИВАН ХРИСТОВ РЕЖЕВ
Цитирани разпоредби
- чл. 129, ал. 3 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 410 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 422, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 47, ал. 6 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 50, ал. 3 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 76 · Граждански процесуален кодекс
О
П Р Е Д Е Л Е Н И Е
Номер 261315 Година 17.05.2021 Град
С.
СТАРОЗАГОРСКИЯТ РАЙОНЕН
СЪД ХII ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ
На седемнадесети май Година 2021 в закрито съдебно заседание в следния състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: И. Р.
Секретар:
Прокурор: като разгледа докладваното от съдията Р. гражданско дело номер 955 по описа за 2020 година и за да се произнесе взе предвид следното:
Делото е образувано по искова молба на
А., с която против ответника К.Ч.М. са предявени искове по чл. 422, ал. 1 ГПК, като с определение № 261059/09.04.2021 г. е назначен особен представител по чл. 47, ал. 6 ГПК на ответника на разноски на ищеца, определено е възнаграждението му в размер на 160 лева и исковата молба е оставена без движение, а на ищеца, чрез пълномощника му, е изпратено съобщение, в едноседмичен срок от получаването му да представи по делото документ за довнесен по сметка на Старозагорския районен съд – депозит в размер на още 54.51 лева за възнаграждение на особения представител по чл. 47, ал. 6 ГПК, съгласно изискването на чл. 128, т. 2, пр. 2, във вр. с чл. 76 ГПК (л.
46).
В съобщението на ищецът е и указано, че ако в дадения срок не отстрани посочената нередовност на исковата си молба, на основание чл. 129, ал. 3 ГПК, същата ще му бъде върната (л. 46).
Това съобщение с препис от определението е получено редовно от ищеца на 22.04.2021 г., по реда на чл. 50, ал. 3 ГПК, видно от върната по делото разписка (л. 49). В даденият му едноседмичен срок, изтекъл на 29.04.2021 г., ищецът не е отстранил посочената нередовност на исковата си молба, като не е представил по делото документ за довнесен по сметка на Старозагорския районен съд депозит в размер на още 54.51 лева за възнаграждение на особения представител по чл. 47, ал. 6 ГПК, съгласно изискването на чл. 128, т. 2, пр. 2, във вр. с чл. 76 ГПК. При това положение, съдът намери, че е налице хипотезата на чл. 129, ал. 3 ГПК, на което основание следва да върне на ищеца исковата му молба, поради неотстраняване в срок на тази й нередовност и прекрати производството по делото. Поради това следва да бъде обезсилена изцяло и издадената в полза на ищеца заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК в заповедното производство (т. 13 ТР 4-2014-ОСГТК).
Воден от горните мотиви, Старозагорският районен съд
О П
Р Е Д
Е Л И:
ВРЪЩА искова молба с вх. № 6822/27.02.2020 г. на ищеца
А., поради неотстраняване в срок на нередовностите й и ПРЕКРАТЯВА образуваното за разглеждането й производство по настоящото гражданско дело номер 955 по описа за 2020 г. на
Старозагорския районен съд, КАТО ОБЕЗСИЛВА поради това и издадената по частно гражданско дело номер 6556 по описа за 2019 г. на Старозагорския районен съд - заповед № 3517 от 13.12.2019 г. за изпълнение на парично задължение по чл. 410 ГПК.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да бъде обжалвано с частна жалба пред Старозагорския окръжен съд в едноседмичен срок от връчването му на страните.
РАЙОНЕН СЪДИЯ: