Определение № 706 от 02.10.2025, Районен съд - Сандански
- Съд
- Районен съд - Сандански
- Дело
- Гражданско дело 916/2025
- Вид
- Определение № 706
- Подписан
- 02.10.2025
- В сила
- 21.10.2025
- Състав
- Росица Георгиева Калугерова
Цитирани разпоредби
- чл.129, ал.3 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 706 гр. Сандански, 02.10.2025 г.
РАЙОНЕН СЪД – САНДАНСКИ, I ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ, в закрито заседание на втори октомври през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:
Председател: Росица Г. Калугерова като разгледа докладваното от Росица Г. Калугерова Гражданско дело № 20251250100916 по описа за 2025 година взе предвид следното:
С разпореждане № 1200 от 18.07.2025г. исковата молба по настоящото дело е оставена без движение поради констатирани нередовности, като съдът е дал подробни и ясни указания за отстраняването им и е определил едноседмичен срок в тази насока.
Разпореждането е редовно връчено на ищците, на основание чл.44, ал.1, изр. последно от ГПК, на 19.09.2025г. В определения от съда срок, който изтича на 26.09.2025г., не е депозирана от ищците поправена искова молба.
Съдът, като взе предвид, че ищците не са отстранили визираните нередовности на исковата си молба в определения срок, съобразявайки, че срокът за отстраняване на нередовностите е преклузивен и с изтичането му се преклудират правата на ищците да отстранят недостатъците на исковата си молба, намира, че производството по делото следва да бъде прекратено, а исковата молба върната на ищците. Нередовната искова молба не е в състояние да постави началото на процесуално правоотношение пред първата инстанция, защото гражданският процес е подчинен на строго определени правила, които следва да бъдат спазвани, като гаранция за правилен и стабилен акт.
Водим от горното и на основание чл.129, ал.3 от ГПК, съдът ОПРЕДЕЛИ:
ВРЪЩА подадената искова молба с вх.№ 7004/18.07.2025г. и ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д.N 916 по описа за 2025 година на Санданския районен съд.
Определението подлежи на обжалване пред Благоевградския окръжен съд с частна жалба в едноседмичен срок от връчването му на ищците. Да се изпрати на ищците препис от 1 определението.
Съдия при Районен съд – Сандански: _______________________ 2