Определение № 2880 от 09.09.2025, Окръжен съд - Пловдив
- Съд
- Окръжен съд - Пловдив
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 2451/2025
- Вид
- Определение № 2880
- Подписан
- 09.09.2025
- В сила
- 24.09.2025
- Състав
- Радостина Ангелова Стефанова, Румяна Иванова Андреева Атанасова, Бранимир Веселинов Василев
Цитирани разпоредби
- чл.129, ал.3 · Граждански процесуален кодекс
- чл.274 и сл. · Граждански процесуален кодекс
- чл.114, б. "В" · Закон за собствеността
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 2880 гр. Пловдив, 09.09.2025 г.
ОКРЪЖЕН СЪД – ПЛОВДИВ, X СЪСТАВ, в закрито заседание на девети септември през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:
Председател: Радостина Анг. Стефанова
Членове:
Р. Ив. Андреева Атанасова
Бранимир В. Василев като разгледа докладваното от Р. Ив. Андреева Атанасова Въззивно частно гражданско дело № 20255300502451 по описа за 2025 година Производството е по чл.274 и сл. от ГПК, вр. с чл.129, ал.3 ГПК.
Постъпила е частна жалба от Р. С. Р. с ЕГН ********** и Г. С. К. с ЕГН **********, и двете чрез адв. А. П., с която се моли за отмяната на Определение № 3427/29.07.2025 г., постановено по гр.д. № 1704/2025 г. по описа на Районен съд – Асеновград, ІV гр. състав, с което е върната исковата им молба за делба против Д. Д.
М., а производството по делото е било прекратено. Поддържа се, че обжалваното определение е неправило, тъй като са били предприети действия по отстраняване на нередовностите на исковата молба според дадените от съда указания и същите са били отстранени преди връчване на обжалваното определение.
ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, Х - ти гр. с-в, като разгледа делото намери следното:
Частната жалба е постъпила в съда в предвидения от закона срок за обжалване, изхожда от лице, имащо право на обжалване и като такава е процесуално допустима.
Разгледана по същество, същата е основателна по следните съображения:
Производството по делото пред районния съд е образувано по искова молба на Р. С. Р. и Г. С. К. против Д. Д. М., с която е предявен иск за делба на недижим имот.
На основание чл.114, б. „В“ от ЗС тази искова молба трябва да бъде вписана, като на същата не се дава ход в съдилищата, ако не бъде вписана.
Представената пред РС – Асеновград искова молба не е била вписана, като същата е била оставена без движение с разпореждане от 14.07.2025 , а на ищците е бил даден едноседмичен срок от съобщението, в който да представят 1 вписана искова молба. Съобщението е било връчено на процесуалния представител на ищците адв. П. надлежно, на 15.07.2025 г. Отчетен спрямо тази дата, едноседмичният срок за отстраняване на неревдовностите е изтекъл на 22.07.2025 г.
С обжалваното тук Определение № 3427/29.07.2025 г. АРС е приел, че в рамките на предоставената им възможност ищците не са отстранили недостатъците на исковата молба е върнал същата, като е прекратил производството по делото.
Едва след постановяване на посоченото определение, на 30.07.2025 г. ищците се представили копие от вписана искова молба.
Пловдивският окръжен съд намира, че в рамките на определения от съда срок нередовностите по исковата молба не са били отстранени, поради което и на основание чл.129, ал.3 ГПК исковата молба правилно е била върната, а производството по делото е било прекратено.
Ето защо подадената частна жалба се явява неоснователна, поради което ще се остави без уважение.
Поради изложеното съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ частна жалба на Р. С. Р. с ЕГН ********** и Г.
С. К.с ЕГН **********, и двете чрез адв. А. П., против Определение № 3427/29.07.2025 г., постановено по гр.д. № 1704/2025 г. по описа на Районен съд – Асеновград, ІV гр. състав, с което е върната исковата им молба против Д. Д. М., а производството по делото е било прекратено.
Определението подлежи на обжалване пред ВКС с касационна частна жалба в едноседмичен срок от връчването му на жалбоподателите.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2