Определение № 3831 от 07.08.2024, Върховен касационен съд
- Съд
- Върховен касационен съд
- Дело
- Касационно частно гражданско дело 421/2024
- Вид
- Определение № 3831
- Подписан
- 07.08.2024
- Състав
- Албена Бонева, Мария Христова, Боян Цонев
Цитирани разпоредби
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 3831 гр. София, 05.08.2024 г.
ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД, 4-ТО ГРАЖДАНСКО
ОТДЕЛЕНИЕ 4-ТИ СЪСТАВ, в закрито заседание на първи август през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:
Председател: Албена Бонева
Членове:
Боян Цонев
Мария Христова като разгледа докладваното от Мария Христова Частно касационно гражданско дело № 20248003100421 по описа за 2024 година
Производство по чл. 250 от ГПК.
Образувано е по молба вх.№12707/19.07.2024г. от К. Т. Ц. като ЕТ „Д-р К. Ц. – ИППДП“ за допълване на постановеното по делото определение №600/12.02.2024г.
Молителят твърди, че със същото съдът не се е произнесъл по въведеното с жалбата оплакване за участие в производството на ненадлежна страна, тъй като лицето И. П. няма никакви права за представителство на ответника (не работи при ответното дружество и не е представено описаното нотариално заверено пълномощно, с което тя е упълномощена за представителство пред съд). Твърди още, че при постановяването му съдът не е спазил правилата за администриране на жалбите, като укаже на страната да заплати дължимата за производството държавна такса и даде срок за това, вместо да постановява определение по чл.77 от ГПК.
Молбата е подадена от процесуално легитимирано лице.
Съдът намира, че същата е недопустима, по следните съображения: Съгласно разпоредбата на чл.250 от ГПК, страните в производството могат да поискат допълване на постановеното по делото определение в едномесечен срок от връчването или от влизането му в сила.
Срокът е преклузивен, като с изтичането му се погасява правото на страната да подаде молба по чл. 250 от ГПК.
В конкретния случай, съдебният акт на касационната инстанция е окончателен и влиза в законна сила в деня на постановяването му /12.02.2024г./, от когато тече и срока за подаване на молба за допълването му. Същият е изтекъл на 12.03.2024г., поради което депозираната на 19.07.2024г. молба, като подадена извън срока, е недопустима и следва да бъде оставена без разглеждане.
Мотивиран от гореизложеното, Върховният касационен съд, състав на Четвърто гражданско 1 отделение
ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ молба вх.№12707/19.07.2024г. от К. Т. Ц. като ЕТ „Д-р К. Ц.
– ИППДП“ за допълване на определение №600/12.02.2024г. постановено по настоящото дело №421/2024г. на Върховния касационен съд, Четвърто гражданско отделение.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва с частна жалба пред друг тричленен състав на Върховния касационен съд в едноседмичен срок от съобщението до страната.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2