Разпореждане № 69 от 07.04.2025, Върховен касационен съд
- Съд
- Върховен касационен съд
- Дело
- Касационно гражданско дело 1049/2024
- Вид
- Разпореждане № 69
- Подписан
- 07.04.2025
- Състав
- Наталия Неделчева
Цитирани разпоредби
- чл. 262, ал. 2, т. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 275, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
РАЗПОРЕЖДАНЕ
№ 69 гр. София, 07.04.2025 г.
ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД, 1-ВО ГО 2-РИ СЪСТАВ, в закрито заседание на седми април през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:
Съдия:
Наталия Неделчева като разгледа докладваното от Наталия Неделчева Касационно гражданско дело № 20248002101049 по описа за 2024 година
С определение №4492 от 09.10.2024г., постановено по настоящото дело е оставено без уважение съдържащото се в молба вх.№11519/02.07.2024г. искане на адв. В. С. за предоставяне на правна помощ.
Съобщението за постановеното определение, с указание, че същото може да се обжалва както е посочено в него, е редовно получено лично от касаторката на 10.12.2024г., която на 17.12.2024 е депозирала заявление до съда да бъде разгледана касационната и жалба, като решението на апелативния съд бъде допуснато до касационно обжалване.
На 17.03.2025г. по делото е постъпила частна жалба от адв. В. С., изпратена по пощата на 14.03.2025г., срещу определение №4492 от 09.10.2024г. с изложени твърдения, че същото не и е било връчено.
Доколкото едноседмичният срок за обжалване на определение №4492 от 09.10.2024г. е изтекъл на 17.12.2024г., то изпратената по пощата на 14.03.2025г. частна жалба, постъпила в съда на 17.03.2025г., е просрочена, поради което следва да бъде върната на основание чл. 262, ал. 2, т. 1 вр. чл.
275, ал. 2 ГПК.
С оглед изложените съображения, Върховният касационен съд, Първо гражданско отделение
РАЗПОРЕДИ:
1
ВРЪЩА частна жалба вх. №В-435/17.03.2025г. на адв. В. С. срещу определение №4492 от 09.10.2024г., постановено по настоящото дело.
Разпореждането подлежи на обжалване с частна жалба пред друг тричленен състав на Върховния касационен съд на Република България в едноседмичен срок от връчването му на адв. В. С..
Съдия при Върховен касационен съд: _______________________ 2