Определение № 450 от 03.11.2023, Софийски окръжен съд
- Съд
- Софийски окръжен съд
- Дело
- Търговско дело 165/2023
- Вид
- Определение № 450
- Подписан
- 03.11.2023
- В сила
- 28.11.2023
- Състав
- Георги Димитров Чолаков
Цитирани разпоредби
- чл.128, т.2 · Граждански процесуален кодекс
- чл.129, ал.2 · Граждански процесуален кодекс
- чл.129, ал.3 · Граждански процесуален кодекс
- чл.39, ал.1 · Граждански процесуален кодекс
- чл.83, ал.2 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 450 гр. София, 03.11.2023 г.
СОФИЙСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, III ПЪРВОИНСТАНЦИОНЕН
ТЪРГОВСКИ СЪСТАВ, в закрито заседание на трети ноември през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:
Председател: Георги Д. Чолаков като разгледа докладваното от Георги Д. Чолаков Търговско дело № 20231800900165 по описа за 2023 година
С разпореждане от 23.08.2023 год. съдът е оставил без движение искова молба вх. № 6811/21.08.2023 год. по описа на СОС, въз основа на която е образувано т.д. № 165/2023 год. на СОС, като е указал на ищеца в едноседмичен срок от съобщението да отстрани указаните му в пет пункта нередовности на и.м., вкл. във връзка с искането му за освобождаване от ДТ по делото или да представи декларация за обстоятелствата по чл.83, ал.2 от ГПК с оглед освобождаването му от заплащане на такси или на осн. чл.128, т.2 от ГПК във вр. с чл.1 от Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК да внесе по сметка на СОС държавна такса в размер на 1 070 лева, като в същия срок представи копие от вносния документ в деловодството на съда.
Съдът е указал на ищеца, че при неизпълнение на дадените указания за отстраняване на нередовността на и.м. в горния срок същата ще бъде върната на осн. чл.129, ал.3 от ГПК.
Препис от горното е връчено на 25.09.2023 год. на осн. чл.39, ал.1 от ГПК на ищеца чрез пълномощника му, подал и.м., като с молба от 04.10.2023 год. – в последния ден на срока по чл.129, ал.2 от ГПК, пълномощникът е искал продължаване по реда на чл.63, ал.1 от ГПК на срока за отстраняване на част от нередовностите на исковата молба, указани му с разпореждането от 23.08.2023 год. – за представяне на декларация за обстоятелствата по чл.83, ал.2 от ГПК. Посочено е, че пълномощникът не може да осъществи контакт с доверителя си, който е в чужбина, поради което моли горният срок да бъде продължен с десет дни.
С определение от 04.10.2023 год. срокът по чл.129, ал.2 от ГПК е бил продължен с искания от страната срок от десет дни, считано от съобщението, за което пълномощникът е бил уведомен на 18.10.2023 год. и срокът е изтекъл на 30.10.2023 год.
Тъй като до изтичане на така продължения от съда срок указаната нередовност на исковата молба не е била отстранена, производството по делото следва да бъде прекратено и 1 исковата молба – върната на ищеца, поради което осн. чл.129, ал.3 от ГПК съдът ОПРЕДЕЛИ:
ПРЕКРАТЯВА производството по т.д. № 165/2023 год. на СОС.
ВРЪЩА на И. М. Г. искова молба вх. № 6811/21.08.2023 год. по описа на СОС.
Определението подлежи на обжалване от ищеца с частна жалба пред Софийски апелативен съд в едноседмичен срок от връчването му.
Препис от същото на осн. чл.39, ал.1 от ГПК да се връчи на ищеца чрез пълномощника му, подал и.м.
Съдия при Софийски окръжен съд: _______________________
2