Разпореждане № 25157 от 14.09.2026, Софийски градски съд
- Съд
- Софийски градски съд
- Дело
- Гражданско дело 5169/2026
- Вид
- Разпореждане № 25157
- Подписан
- 14.09.2026
- В сила
- 01.10.2026
- Състав
- Десислава Зисова
Цитирани разпоредби
- чл.129, ал.3 · Граждански процесуален кодекс
- чл.49 · Закон за задълженията и договорите
РАЗПОРЕЖДАНЕ
№ 25157 гр. София, 14.09.2026 г.
СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО I-10 СЪСТАВ, в закрито заседание на четиринадесети септември през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:
Председател: Десислава Зисова като разгледа докладваното от Десислава Зисова Гражданско дело № 20261100105169 по описа за 2026 година
Производството е образувано по искова молба на С. К. А. и М. К. А. срещу Районна прокуратура – Пловдив за вреди – имуществени и неимуществени, причинени от ответника при разглеждане на пр.пр. № 07299/2024 г. Исковете срещу Районна прокуратура – Пловдив са образувани в отделно производство след разделяне от първоначалното гр.д. №13243/2025 г. с Определение Рег.№10302/12.05.2026 г.
Поради нередовност на исковата молба с Разпореждане Рег.№ 23649/25.08.2026 на ищците са дадени указания да уточнят в какво се изразяват нарушението, допуснато от ответника, като посочат конкретно действие или бездействие на ответника, с което е извършено нарушението, какъв е предметът на пр.пр. № 07299/2024 г. и кои са страните по него, съответно и собственото си процесуално качество – дали са пострадали или обвиняеми в наказателното производство, какви неблагоприятни последици са възникнали за ищците в следствие на твърдяното противоправно поведение на ответника и в какво се изразяват вредите, за които се претендират обезщетенията.
Съобщението с указанията е връчено на ищците чрез Единния портал за електронно правосъдия на 02.09.2026 г. по реда на чл.41а, ал.1, изр. последно ГПК – с изтичане на 7-дневния срок за изтегляне на съобщението (съгласието за връчване по ЕПЕП е дадено с подаване на исковата молба – 24.11.2025 г.).
Срокът за изпълнение на указанията е започнал да тече на 03.09.2026 г. и е изтекъл на 10.09.2026 г. В указания срок, а и до настоящия момент 1 нередовността не е отстранена. Ето защо към момента исковата молба остава нередовна до степен да не може да се прецени какъв иск е предявен с оглед правната му квалификация (по ЗОДОВ или по чл.49 ЗЗД), поради което не може да се определи дължимата държавна такса, нито е ясно основанието на иска (като изложение на фактически твърдения, които да могат да бъдат подведени под конкретна правна квалификация).
Поради това и на основание чл.129, ал.3 ГПК - неизправена нередовност на предявения иск, исковата молба подлежи на връщане.
Така мотивиран, Софийският градски съд
РАЗПОРЕДИ:
ВРЪЩА исковата молба, по която е образувано производството по гр.д.
№5169/2026 г. по описа на СГС, 10 състав.
Разпореждането подлежи на обжалване пред Софийския апелативен съд в едноседмичен срок от връчване на препис от акта на ищеца.
Съдия при Софийски градски съд: _______________________ 2