Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 50400 от 08.12.2025, Софийски районен съд

Съд
Софийски районен съд
Дело
Гражданско дело 44458/2025
Вид
Определение № 50400
Подписан
08.12.2025
Състав
ПОЛИНА АНДОНОВА ХАДЖИМАРИНСКА

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 50400 гр. София, 08.12.2025 г.

СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 44 СЪСТАВ, в закрито заседание на осми декември през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:

Председател: ПОЛИНА АНД.

ХАДЖИМАРИНСКА като разгледа докладваното от ПОЛИНА АНД. ХАДЖИМАРИНСКА

Гражданско дело № 20251110144458 по описа за 2025 година Производството по делото е образувано по искова молба, подадена от „Топлофикация София“ ЕАД.

С разпореждане от 27.10.2025г. съдът е указал на ищеца, на основание чл. 129, ал. 2 ГПК, в 3-седмичен срок от получаване на съобщението да отстрани констатирани нередовности на исковата молба, при изрично предупреждение за последиците от неизпълнение на указанията, а именно връщане на исковата молба. Разпореждането е връчено на ищеца чрез ССЕВ на 30.10.2025г.

С молба от 5.11.2025г. ищецът е изпълнил част от дадените му указания, поради което с ново разпореждане от 18.11.2025г. по реда на чл. 129, ал. 2 ГПК съдът му е предоставил възможност да изпълни в цялост указанията в нов едноседмичен срок от получаване на съобщението и с ново предупреждение за следващите се при неизпълнение санкционни последици. Разпореждането е връчено на ищеца чрез ССЕВ на 21.11.2025г., при което определеният от съда срок е изтекъл на 28.11.2025г.

С молба от 19.11.2025г. ищецът е направил искане за удължаване на срока, което с определение от 21.11.2025г. съдът е оставил без уважение поради липса на уважителна причина по смисъла на чл. 63, ал. 1 ГПК. В последния ден от срока, с молба от 28.11.2025г. ищецът отново е поискал удължаването му, което поредно искане също е неоснователно предвид предоставения на ищеца достатъчен срок за изпълнение на указанията (първоначално 3-седмичен и впоследствие нов 1-седмичен), при липса на данни за препятстваща го уважителна причина. В тази връзка следва да се отбележи, че още на 4.11.2025г. на ищеца е издадено съдебно удостоверение за снабдяване с необходими данни за изпълнение на указанията, като считано от посочената дата същото е било на разположение по делото за получаване, но е потърсено и получено от представител на ищеца едва на 23.11.2025г., поради което късното му входиране за послужване пред Столична община се дължи на 1 процесуалното бездействие на ищеца.

С оглед изложеното, доколкото определението на съда, с което искането по чл.

63, ал. 1 ГПК се отхвърля, не подлежи на самостоятелно обжалване, и предвид неизпълнението от страна на ищеца на дадените му указания за изправяне нередовностите на исковата молба, същата, на основание чл. 129, ал. 3 ГПК, следва да се върне като нередовна.

По изложените мотиви Софийски районен съд

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ направеното от ищеца „Топлофикация София“ ЕАД с молба от 28.11.2025г. искане за удължаване на определен от съда срок за отстраняване на констатирани нередовности на подадената от него искова молба по реда на чл. 63, ал. 1 ГПК.

ВРЪЩА искова молба с вх.№ 283656/26.08.2025г., подадена от ищеца „Топлофикация София“ ЕАД.

Определението в частта, с която исковата молба е върната, и в която има характер на разпореждане, подлежи на обжалване с частна жалба пред Софийски градски съд в едноседмичен срок от връчването му на ищеца.

Съдия при Софийски районен съд: _______________________

2