Определение № 495 от 23.02.2023, Административен съд - Пловдив
- Съд
- Административен съд - Пловдив
- Дело
- Административно дело 124/2023
- Вид
- Определение № 495
- Подписан
- 23.02.2023
- Състав
- ДАРИНА СТОЙКОВА МАТЕЕВА
Цитирани разпоредби
- чл.144 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.149, ал.1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.159, т.5 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.60,ал.5 · Граждански процесуален кодекс
- чл.60,ал.6 · Граждански процесуален кодекс
Личните данни в текста са заличени.
О П Р Е Д
Е Л Е Н И Е
№ 495 гр. Пловдив, 23.02.2023 год.
АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – гр. ПЛОВДИВ, І отделение, І състав, в закрито заседание на двадесет и трети февруари през две хиляди двадесет и трета година в състав:
СЪДИЯ: ДАРИНА
МАТЕЕВА като разгледа докладваното от съдията адм. дело № 124 по описа за 2023 година, за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е образувано по жалба на И.С.С.,ЕГН ********** *** против Решение № 521/24.11.2022г. на Общински съвет Пловдив за одобряване на окончателен проект за изменение на Общ устройствен план на гр.Пловдив,ведно с устройствени зони,устройствени показатели и правила и нормативи за прилагане.Иска се оспореното решение да бъде отменено като незаконосъобразно ,както и да се прогласи нищожността му в частта досежно собствените на жалбоподателката имоти с идентификатори ***,*** и *** по КККР на гр.Пловдив.
Жалбата е подадена в Общински съвет-Пловдив на 06.01.2023г.
Решението е обнародвано в ДВ от 20.12.2022г. и 14-дневния срок за обжалване е изтекъл на 03.01.2023г.
Т.е. жалбата е подадена след срока,като неправилно жалбоподателката смята,че срокът за обжалване е спрял да тече през почивните дни по коледните и новогодишни празници.
Съгласно чл.60,ал.5 от ГПК приложима с оглед препращата норма на чл.144 от АПК „Срокът, който се брои на дни, се изчислява от деня, следващ този, от който започва да тече срокът, и изтича в края на последния ден.“Законът не е предвидил да не се броят празничните и почивни дни.
Само в хипотезата на чл.60,ал.6от ГПК във връзка с чл.144 от АПК ,когато последният ден от срока е неприсъствен, срокът изтича в първия следващ присъствен ден.
Горното налага да се приеме, че категорично не е спазен срокът, предвиден в чл.149, ал.1 от АПК за подаване на жалбата, като последната възможна дата за това е била както се каза 03.01.2023г.
Предвид посоченото ,съдът намира жалбата ,в която се иска отмяна на оспореното Решение на Общински съвет-Пловдив като незаконосъобразно,за просрочена, поради което същата ще следва да бъде оставена без разглеждане в тази част, а производството по нея следва да бъде прекратено.
Ето защо и на основание чл.159, т.5 от АПК настоящата жалба следва да бъде оставена без разглеждане.
Мотивиран от горното, съдът
О П Р
Е Д Е Л И :
ОСТАВЯ БЕЗ
РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на И.С.С.,ЕГН
********** *** против Решение № 521/24.11.2022г. на Общински съвет Пловдив за одобряване на окончателен проект за изменение на Общ устройствен план на гр.Пловдив,ведно с устройствени зони,устройствени показатели и правила и нормативи за прилагане,в частта ,с която се иска да бъде отменено оспореното решение като незаконосъобразно.
ПРЕКРАТЯВА производството по адм.д.№ 124 по описа на Административен съд – Пловдив за 2023 г. в тази част.
Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд на Република България в седемдневен срок от съобщаването му с препис за страните.
СЪДИЯ: