Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 2067 от 17.07.2020, Окръжен съд - Варна

Съд
Окръжен съд - Варна
Дело
Въззивно частно гражданско дело 1648/2020
Вид
Определение № 2067
Подписан
17.07.2020
Състав
Радостин Георгиев Петров, Галина Чавдарова, Даниела Димова Томова

Цитирани разпоредби

  • чл.414 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.414 ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 417 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 423 · Граждански процесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

Номер 2067

Окръжен съд – Варна

17.07.2020 г.

Град Варна

V състав

На 17.07.2020 година в закрито заседание в следния състав:

Председател:

Членове:

Даниела Д. Томова

Радостин Г. Петров

Галина Чавдарова като разгледа докладваното от Радостин Г. Петров Въззивно частно гражданско дело № 20203100501648 по описа за 2020 година

Производството е по реда на чл. 423, ал. 1, т. 1 вр. т.4 ГПК.

Постъпило е възражение по реда на чл. 423 ГПК с вх. № 32890/01.06.2020 г. на ВРС от Н. А. Д. , ЕГН ********** срещу заповед № 6992/11.09.2012 г. за изпълнение на парично задължение въз основа на документ по чл. 417 от ГПК, издадена по ч.гр.дело № 12966/2012 г. по описа на ВРС, 12 състав, в полза на „Уникредит Булбанк“ АД.

Молителят излага, че на 30.07.2019г. получил съобщение от ЧСИ 808 Захари Димитров с изх. № 11412/20.06.2019 г. по ИД 20178080400047, с което бил уведомен, че в качеството му на солидарен съдлъжник е осъден да заплати суми, чието основание и размер са посочени в Заповед по чл. 417 от ГПК № 6992/11.09.2012 г. и Изпълнителен лист от 11.09.2012 г. по ч.гр.д. 12966/2012 г. на ВРС. В съобщението било посочено, че поканата за доброволно изпълнение, ведно със Заповедта за незабавно изпълнение са му връчени от ЧСИ 716 Николай Георгиев по ИД 20127160401681, след което същото дело е прехвърлено за продължаване на изпълнителните действия при ЧСИ 808 Захари Димитров под № ИД 20178080400047.

На 08.08.2019 г. молителят подал възражение срещу подадената заповед за изпълнение, като посочил, че не дължи посочените в заповедта суми, както и че не му е връчвана покана за доброволно изпълнение ведно със заповед по чл. 417 от ГПК № 6992/11.09.2012 г. и изпълнителен лист от 11.09.2012 г. по ч.гр.д. 12966/2012 г. на ВРС, нито от ЧСИ 716 Николай Георгиев по ИД 20127160401681, нито от ЧСИ 808 Захари Димитров по ИД 20178080400047. Възразил и за изтекла погасителна давност.

Тъй като ч.гр.д. 12966/2012 г. на Районен съд - Варна било архивирано и унищожено, за разглеждане на подаденото възражение ВРС образува ново ч.гр.д. под № 12681/2019 г. ВРС счел, че в рамките на преклузивния срок по чл.414 ал. 2 от ГПК е подадено възражение от длъжника и с разпореждане от 28.09.2019 г. указа на кредитора „Уникредит Булбанк" АД, че в едномесечен срок от получаването на съобщението може да предяви иск относно вземането си. В посоченият срок иск от страна на кредитора не бе заведен, поради което с определение от 09.01.2020 г.

Районен съд - Варна, обезсилил заповедта по чл. 417 от ГПК № 6992/11.09.2012 г. и изпълнителен лист от 11.09.2012 г. по ч.гр.д. 12966/2012 г. на ВРС срещу молителя като солидарен съдлъжник.

Това определение било обжалвано от „Уникредит Булбанк" АД и по образуваното ч.т.д. № 326/2020 г. с определение от 12.03.2020г. ОС-Варна отменил определение № 480/09.01.2020 г. постановено по ч.гр.д. № 12681/2019 г. на ВРС, с което се обезсилва заповед по чл. 417 от ГПК № 6992/11.09.2012 г. и изпълнителен лист от 11.09.2012 г. по ч.гр.д. 12966/2012 г. на ВРС относно молителя като солидарен съдлъжник. В определението постановено ч.т.д. №326/2020 г. на ВОС от 12.03.2020 г., съдът е коментирал, че доводите и оплакванията по спазване на процедурата и редовността на връчването следва да се установи в производство по чл. 423 от ГПК. Поради това молителят подава възражение по чл.423 от ГПК, като излага подробни доводи защо възражението е подадено в срок.

Кредиторът – заявител „Уникредит Булбанк“ АД не е подал отговор на възражението по чл.423 от ГПК.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност и с оглед на своето вътрешно убеждение, намира за възражението за просрочено по следните съображения:

От разпечатката от деловодна система на ВРС е видно, че по ч.гр.д. № 12966/2012г. на ВРС е издадена заповед за заповед № 6992/11.09.2012 г. за изпълнение на парично задължение въз основа на документ по чл. 417 от ГПК в полза на кредитор „Уникредит Булбанк“ АД срещу длъжници, вкл. и Н. А. Д. , ЕГН **********, за заплащане на парични суми по договор за кредит. Ч.гр.д. №12966/2012 г. на ВРС е унищожено на 18.06.2019г., след изтичане на срока за съхранение От разпечатката от деловодна система е видно, че на 08.08.2019г. Николай Доцински е подал възражение против заповeдта за изпълнение.

Въззивният съд извърши служебна справка в деловодна система на ОС-Варна и констатира, че с определение № 990/10.4.2020г. по ч.т.д. 326/2020г. на ВОС е отменено определение № 480/09.01.2020 г., постановено по ч.гр.д. № 12681/2019 г., на ВРС, XL с., с което е обезсилена Заповед по чл. 417 ГПК № 6992/11.09.2012 г. и изпълнителен лист от 11.09.2012 г., по ч.гр.д. № 12966/2012 г., на ВРС, XII с., в частта досежно длъжника Н. А. Д. , ЕГН **********.

Съобразно твърденията в подаденото възражение по чл. 423 от ГПК длъжникът сочи, че е узнал за издадената заповед за изпълнение на 30.07.2019 г. Срокът за подаване на възражение пред въззивния съд е изтекъл на 30.08.2019г. Възражението по чл. 423 от ГПК е подадено на 01.06.2020г.

Не са налице твърдения, нито са представени доказателства длъжникът да е бил възпрепятстван да подаде възражението си по чл.423 от ГПК в едномесечния преклузивен срок от узнаването за издадената заповед. Доводите на молителя за неподаване на възражението в срок са неотносими към периода, в който е следвало да подаде възражението си – до 30.08.2019г. вкл. Без значение е и обстоятелството, че възражението по чл.414 от ГПК е било прието за просрочено едва с определение № 990/10.4.2020г. по ч.т.д. 326/2020г. на ВОС. Молителят обективно е имал възможност да подаде възражението си в срок до 30.08.2019г.

Гореизложеното обуславя извода, че възражението по чл.423 от ГПК е просрочено, поради което образуваното въз основа на него производство следва да бъде прекратено като недопустимо.

По изложените съображения, съставът на Варненски окръжен съд ОПРЕДЕЛИ:

ПРЕКРАТЯВА производството по в.ч.гр.д. № 1648/2020г. по описа на Варненски окръжен съд, Търговско отделение.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва с частна жалба пред Варненски апелативен съд в едноседмичен срок от връчването му на страните.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________