Определение № 57 от 19.01.2026, Районен съд - Сандански
- Съд
- Районен съд - Сандански
- Дело
- Гражданско дело 1246/2025
- Вид
- Определение № 57
- Подписан
- 19.01.2026
- В сила
- 29.01.2026
- Състав
- Росица Георгиева Калугерова
Цитирани разпоредби
- чл.129, ал.3 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 57 гр. Сандански, 19.01.2026 г.
РАЙОНЕН СЪД – САНДАНСКИ, I ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ, в закрито заседание на деветнадесети януари през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:
Председател: Росица Г. Калугерова като разгледа докладваното от Росица Г. Калугерова Гражданско дело № 20251250101246 по описа за 2025 година взе предвид следното:
С разпореждане № 11 от 05.01.2026г. исковата молба по настоящото дело е оставена без движение поради констатирани нередовности, като съдът е дал подробни и ясни указания за отстраняването им и е определил едноседмичен срок в тази насока. Разпореждането е редовно връчено на ищеца/на посочения от него адрес за връчване на книжа/ на 09.01.2026г.
В определения от съда срок, който изтича на 16.01.2026г. , не е депозирана от ищеца поправена искова молба.
Съдът, като взе предвид, че ищецът не е отстранил визираните нередовности на исковата си молба в определения срок, съобразявайки, че срокът за отстраняване на нередовностите е преклузивен и с изтичането му се преклудират правата на ищеца да отстрани недостатъците на исковата си молба, намира, че производството по делото следва да бъде прекратено, а исковата молба върната на ищеца. Нередовната искова молба не е в състояние да постави началото на процесуално правоотношение пред първата инстанция, защото гражданският процес е подчинен на строго определени правила, които следва да бъдат спазвани, като гаранция за правилен и стабилен акт.
Водим от горното и на основание чл.129, ал.3 от ГПК, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ВРЪЩА подадената искова молба с вх.№ 11627/30.12.2025г. и ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д.N 1246 по описа за 2025 година на Санданския районен съд.
Определението подлежи на обжалване пред Б.градския окръжен съд с частна жалба в едноседмичен срок от връчването му на ищеца. Да се изпрати на ищеца препис от определението.
1
Съдия при Районен съд – Сандански: _______________________
2
----- следващ документ -----
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 57 гр. Сандански, 19.01.2026 г.
РАЙОНЕН СЪД – САНДАНСКИ, I ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ, в закрито заседание на деветнадесети януари през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:
Председател: Росица Г. Калугерова като разгледа докладваното от Росица Г. Калугерова Гражданско дело № 20251250101246 по описа за 2025 година взе предвид следното:
С разпореждане № 11 от 05.01.2026г. исковата молба по настоящото дело е оставена без движение поради констатирани нередовности, като съдът е дал подробни и ясни указания за отстраняването им и е определил едноседмичен срок в тази насока. Разпореждането е редовно връчено на ищеца/на посочения от него адрес за връчване на книжа/ на 09.01.2026г.
В определения от съда срок, който изтича на 16.01.2026г. , не е депозирана от ищеца поправена искова молба.
Съдът, като взе предвид, че ищецът не е отстранил визираните нередовности на исковата си молба в определения срок, съобразявайки, че срокът за отстраняване на нередовностите е преклузивен и с изтичането му се преклудират правата на ищеца да отстрани недостатъците на исковата си молба, намира, че производството по делото следва да бъде прекратено, а исковата молба върната на ищеца. Нередовната искова молба не е в състояние да постави началото на процесуално правоотношение пред първата инстанция, защото гражданският процес е подчинен на строго определени правила, които следва да бъдат спазвани, като гаранция за правилен и стабилен акт.
Водим от горното и на основание чл.129, ал.3 от ГПК, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ВРЪЩА подадената искова молба с вх.№ 11627/30.12.2025г. и ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д.N 1246 по описа за 2025 година на Санданския районен съд.
Определението подлежи на обжалване пред Б.градския окръжен съд с частна жалба в едноседмичен срок от връчването му на ищеца. Да се изпрати на ищеца препис от определението.
1
Съдия при Районен съд – Сандански: _______________________
2