Определение № 3931 от 22.08.2025, Окръжен съд - Варна
- Съд
- Окръжен съд - Варна
- Дело
- Гражданско дело 2371/2024
- Вид
- Определение № 3931
- Подписан
- 22.08.2025
- Състав
- Михаил Михайлов
Цитирани разпоредби
- чл. 248 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 248, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 259, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 262, ал. 2, т. 1 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 3931 гр. Варна, 22.08.2025 г.
ОКРЪЖЕН СЪД – ВАРНА, XI СЪСТАВ ГО, в закрито заседА.е на двадесет и втори август през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:
Председател: Михаил Михайлов като разгледа докладваното от Михаил Михайлов Гражданско дело № 20243100102371 по описа за 2024 година
Подадена е въззивна жалба с вх. № 23887/20.08.2025 г. от Д. Е. К. и А. Ж. К., чрез адв.
Г. А., срещу Решение № 835/25.07.2025 г. по настоящото дело.
При извършена проверка за редовност на въззивната жалба, администриращият съд установи, че същата е подадена след изтичане на срока за обжалване на съдебния акт по чл.
259, ал. 1 от ГПК.
Видно от съобщението, препис от Решение № 835/25.07.2025 г. е връчен на Д. Е. К. и А. Ж. К., чрез процесуалния им представител адв. Г. А., на 05.08.2025 г.
Двуседмичният срок за обжалване на решението на ВОС е изтекъл на 19.08.2025 г.
(присъствен ден). Въззивната жалба е депозирана в деловодството на ВОС на 20.08.2025 г.
По тези съображения въззивната жалба следва да бъде върната, на основА.е чл. 262, ал. 2, т. 1 от ГПК.
Депозирана е и молба вх. № 23886/20.08.2025 г. от Д. Е. К. и А. Ж. К., чрез адв. Г. А., с искане за изменение в частта за разноските на решението по настоящото дело.
Молбата изхожда от надлежна страна, но е подадена след изтичане на преклузивния срок по чл. 248, ал. 1 от ГПК, поради което е процесуално недопустима и следва да бъде оставена без разглеждане.
Съдът установи, че двуседмичният срок за депозиране на молбата по чл. 248 от ГПК (от връчване на съобщението за препис от решението - 05.08.2025 г.) е изтекъл на 19.08.2025 г. (присъствен ден). Молбата за изменение на решението е регистрирана във входящ регистър на ВОС на дата 20.08.2025 г. - след изтичане на законоустановения срок, поради което същата следва да бъде оставена без разглеждане.
Мотивиран от гореизложеното, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
1
ВРЪЩА въззивна жалба с вх. № 23887/20.08.2025 г. от Д. Е. К. и А. Ж. К., чрез адв. Г.
А., срещу Решение № 835/25.07.2025 г., постановено по гр. д. № 2371/2024 г. по описа на ВОС.
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ молба вх. № 23886/20.08.2025 г. от Д. Е. К. и А. Ж.
К., чрез адв. Г. А., с искане за изменение в частта за разноските на Решение № 835/25.07.2025 г., постановено по гр. дело № 2371/2024 г. по описа на ВОС.
Определението може да се обжалва частна жалба пред Варненски апелативен съд в едноседмичен срок от връчването му на страната.
Съдия при Окръжен съд – Варна: _______________________
2